| Jok12345 a întrebat:

daca fac multe complimente si arat ca sunt sentimental mai tot timpul pe langa o femeie ea se va plictisi de mine, femeia iubeste ca barbatul sa o neglijeze uneori? Sa ii arate ca nu ii pasa? Este vreo fata care sa imi dea sfaturi?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

COMPLEMENT - este partea secundară de propoziție care determină un verb sau o locuțiune verbală.
COMPLIMÉNT, complimente, s. n. 1. Cuvânt de laudă, de măgulire, care exprimă o atitudine prietenească, de stimă, de respect sau de considerație.
Tu la ce te referi?

| darrio2007 a răspuns:

Invată, bă, limba romana si apoi posteaza pe aici.
Si vorbeste frumos, că ti-as putea fi tată.

| Romanul86 a răspuns (pentru darrio2007):

Naș nu tată! Mă gândesc că nu o cunoști pe mama lui!

| darrio2007 a răspuns (pentru Romanul86):

Nu ai inteles aluzia.

| Violleta2022 a răspuns:

In nici un caz! Daca o neglijezi, pleaca la altul!

| Freya1 a răspuns:

Nu.Femeia nu vrea sa fie neglijata.
Femeile in general vor sa aiba langa ele un barbat cerebral si matur care sa stie cum sa reactioneze in functie de situatie.La orce femeie ii place sa fie complimentata sau sa ii faci o cina romantica, sau o declaratie de dragoste.Dar cand astea sunt zilnice, exagerate, sufocante devine o problema.Si tu ca si barbat poti sa fi sensibil dar in limite normale, daca plangi mereu din orice, te panichezi, esti dezorientat nu vei da dovada niciodata de un barbat adevarat ci de un copil razgaiat de care o femeie nu are nevoie.
Asa ca incearca sa experimentezi, sa ai simtul umorului in limite normale, sa faci un compliment cand e nevoie (sigur iti dai seama cand), comportate normal si fi tu.

| Plato a răspuns (pentru Freya1):

Niciodata n-am inteles-o pe aia cu "sufocarea" si exagerarea, asa ca, daca binevoiesti a ma lumina, as aprecia osteneala.

| Freya1 a răspuns (pentru Plato):

Mie spre exemplu imi place sa fiu cocolosita si bibilita, eu sunt genul mai cu dragalasitul.Dar in general femeile (nu toate dar o mare parte) nu suporta sa stai in sufletul lor 24 din 24.
Si acum sa iti si explic ce inseamna sufocat si exagerare din perspectiva mea.
Sufocat in iubire: cand stai pe capul partenerului non stop,mesaje continu,telefone, vizite dese, intrebari foarte multe, grija exagerata, control...
De exagerat din perspectiva mea exagerezi cand: Faci complimente mult prea mari si dese, pui 11 mii de porecle, faci caz din orce (vai te doare, vai esti bine etc si cand isi rupe o unghie) etc.

| Plato a răspuns (pentru Freya1):

Inteleg, dar nu-mi explic cum cineva ar putea fi deranjat de comportamentul asta, mie mi se pare adorabil. Dar, exista persoane mai reci.

| Freya1 a răspuns (pentru Plato):

Pai da este adorabil si mie imi place sa fie partenerul meu mai dragastos.Da cand eu vorbesc serios cu el si el ma ia cu giugu liugu, sau am nevoie de o incurajare si el e "vaaai de mine" spre exemplu devine deranjant.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Plato):

Nu e nimic adorabil. E stresant şi scârbos.

| Plato a răspuns (pentru Necunoscut112):

Daca tu esti ghețar aia e, stai in lumea ta trista.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Plato):

Nu sunt ghetar. Sunt libidinoase linguşelile aiurea. Totul se face cu măsură. Nici sex nu faci până nu mai poţi, nici prajituri nu mănânci nenumărate, nici melodia preferată nu o asculţi la nesfârşit. La un moment dat te saturi si ti de face silă. Dar tu dacă n-ai avut experienţe de nicium fel, ai impresia ca e ideal sa te pupe cineva in fund non-stop.

| Plato a răspuns:

Nu cred ca merge cu complemente, incearca si tu niste atribute sau subiecte.

| Emma30555 a răspuns:

Complimentele trebuie sa fie sincere si naturale, fara exagerari. Trebuie sa dezvolti relatia si prin alte subiecte adica sa aveti ce vorbi nu sa i spui non stop ca e frumoasa si altceca nimic.

| Justme1997 a răspuns:

Am un sfat: decat sa faci complemente, mai bine faci complimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Doar in filme functioneaza asa tu sa fii sentimental si sa-i faci complimente, si ea sa rãspudã la fel. In lumea reala e total opus, sunt ca doi magneti cu poli daca te apropii cu asa metode ea se distanteaza. Tu trebuie sa o lasi pe ea sa te urmeze, o datã ce pune sentimente ea pentru tine.

| Romanul86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă îi face multe complimente ea va crede că vrea doar sex de la ea de aceea se comportă așa frumos și îi va da un șut în fund ca să facă un pas înaintea ei.
Nu e bine să-i facă multe complimente dacă nu e în relație cu ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Romanul86):

Si daca nu-i face complimente, nu vrea doar sex de la ea? laughing ma Lasi Femeile nu sunt proaste. Chestia e ca se plictisesc rapid de astea. Bine aici conteazã una e sa fie una care n-a primit un compliment in viata ei, altfel e cu alta care are in spate o grãmadã de boi care ii comenteaza la poze cu " frumoas-o "

| Romanul86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar dacă o tot stresezi cu complimente va crede că o vezi ca pe o păpușă sexuală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia vrea sa te vada ca te simti tot timpul bine, ca nu depinzi de nimeni si nimic si pe langa tine sa se simta si ea bine, nu conteaza cata atentie ii dai sau nu-i dai. Indiferent de situatie si de actiunile ei tu trebuie sa fii bine merci. Daca te-a scapat Dracu' si incepi sa-ti faci griji, probleme, sa nu te simti bine din orisice motiv... apoi sanatate varu'... mancat esti. Deci, ori te simti bine si calare pe situatie - atunci femeia e bine merci fericita si in treaba ei, ori daca ai cedat psihic, pa-pa femeie/femei. Nici cu curul nu se mai uita la tine. Cand ti-e bine, hop si ele! Cand nu-ti mai e asa bine, gata, le provoci scarba si greturi. Atat.