| Horia392 a întrebat:

Salut TPU. Daca ma masturbez fara videoclipuri cu continut pornografic e la fel de mare pacatul/e pacat?

19 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Pacatul e ca n-ai pus intrebarea asta la religie.
happy

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Intrebarea asta dar si raspunsul tau ar trebui sa devina virale! rolling on the floor

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

A te masturba nu e pacat, nu mai fi naiv si pleca urechea la marionetele societatii. Masturbarea creste performantele intelectuale, devi ager si spontan

| mihai69 a răspuns:

E păcat să nu o faci, dacă poți...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E mai mare pacatul, ca folosesti mintea.

| doctorandus a răspuns:

Arata-mi la ce verset din Vechiul Testament este prevazuta varsare de sange pentru masturbarea la pornografie.

Morala: daca nu e prevazuta varsare de sange, inseamna ca nu este deloc un pacat.

| Mosotti a răspuns:

Nu e nici un pacat, stai linistit, da-i drumu mai departe, nu te lua dupa aia care zic ca e pacat, ca e minciuna, ca daca ii intrebi logica de ce e pacat, nu o sa stie ce sa-ti zica, o sa zica ca asa zice religia.
Dar pe ce logica religia a zis asta, nu o sa-ti zica pentru ca nici nu are ce sa-ti zica.

Pacat e doar sa faci rau altora, atat, in rest nimic nu e pacat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Te inseli, amice. Pacatul nu constituie doar lezarea vietii si integritatii altora, ci pacat e si atunci cand un om isi face rau singur fie in mod direct sau indirect prin dependențe de tot felul care daca nu sunt vindecate, duc la degradarea psihicului si a fizicului, chiar si la moarte. Practic, este o sinucidere lenta dar sigura iar cu totii stim ca sinuciderea in toate formele ei este un pacat, deoarece omul se pune pe el mai presus de Dumnezeu si se considera indreptatit in a-si curma zilele, luandu-si astfel dreptul la mantuire si viata vesnica.
Nu e cazul baiatului care a initiat intrebarea, vorbesc in general.

1 Corinteni 3:16-17."Nu știți că voi sunteți Templul lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi? Dacă nimicește cineva Templul lui Dumnezeu, pe acela îl va nimici Dumnezeu; căci Templul lui Dumnezeu este sfânt și așa sunteți și voi "

Dumnezeu ne-a creat perfecti dar noi ne-am imbolnavit mintea si trupul alegand ceea ce e placut pe termen scurt dar daunator pe termen lung.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

E una sa fi dependent de droguri, alcool si tutun, jocuri de noroc care astea distrug, si alta este masturbarea care nu face rau, ca daca face masturbarea rau, si sexul ar face rau, si atunci n-ar mai face lumea sex, nu?

Tu compari sexul si masturbarea cu drogurile?! Esti culmea.

Procesul fiziologic e acelasi, penisul intra in vagin, se freaca de peretii lui, se excita omul si ajunge la orgasm.
La femeie la fel, se excita de la frecarea penisului de vagin.
Masturbarea e cand stimulezi tu cu mana sau cu jucarii penisul sau vaginul, si deci rezultatul este acelasi.
Deci ori face rau si masturbarea si sexul, ori nu face nici una.
Totul se rezuma la stimularea centrilor nervosi de pe capul penisului si de pe peretii vaginului sau clitoris, cum ii stimulezi, nu conteaza, rezultatul este acelasi.

Eu ti-am dat explicatia asta ca sa intelegi ca n-are logica ca masturbarea face rau si sexul nu.

Bine, sigur ca sexul si masturbarea exagerata fac rau ca te epuizeaza, dar nu vorbim aici de abuzuri, ca iti zice corpul de la sine cat sa faci si in general nu prea faci mai mult decat trebuie.

Si de ce sinuciderea e pacat? Pe ce logica? Adica sa-mi tu o parere proprie, nu cita din religie. Adica sa-mi zici parerea ta de ce religia considera suicidul pacat, ca oricum se stie de ce, adica se cunoaste motivul adevarat.
Tu imi zici de religie care se stie de fapt ce este adica o mare vrajeala, chiar un mare filosof a zis (Cioran parca), ca religia un mecanism pentru a nega realitatea, aseara am vazut.
Si tot Cioran parca a zis "un om cu valoare este ala care are o parere proprie".

Ptr ca nimeni nu se sinucide de bine, iar daca ar fi existat acel dumnezeu, facea in asa fel incat sa nu se ajunga ca omul sa vrea asta, deci oricum o dai, nu da. Adica nu mai avea boli incurabile si alte nenorociri care sa-l duca la suicid.
Realitatea e alta si anume ca smecherii care au facut religia vroiau sa le muncesti pe nimic si sa nu alegi sa nu faci asta, asa ca au zis ca suicidul e pacat pentru ca sa nu ai alternativa, ori munceai ori ramaneai pe strazi.
Ala e motivul real.
Sau si ca sclav, sa nu mori ca altfel ei de pe urma cui se mai imbogateau?!

| Hammurabi a răspuns:

Dacă te masturbezi în timp ce cânți Hora Unirii, și te gândești la ultima lecție de la chimie. nu mai e deloc păcat. laughing

| 1997onur a răspuns:

Chiar nu știu cum să-ți răspund laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nici un păcat tinere, ceea ce gândești și scoți pe gura întrece acest păcat cu mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere religios si biblic masturbarea (in Biblie "onanie") constituie un pacat care face parte din categoria desfranarii.

Chiar daca pornografia nu exista in timpurile cand Biblia a fost scrisa, ea nu e in sine un pacat ci dependența pe care o trezeste in privitor.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ma? Nu exista pornografia?

Amice, pornografia face parte din Biblie. Iar citeste Cantarea Cantarilor, ca aia este poem erotic. Ca sa nu mai amintesc niste capitole din Cartea lui Ezechiel.

In general, nu mai discuta continutul unor carti pe care nu le-ai citit.

Daca as incepe sa dau citate din Biblie imi blocheaza adminii contul pentru proferare de obscenitati.

Chestia cu pornografia nu este o noutate, ci este un lucru pe care savantii care au studiat Biblia il recunosc de secole.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"Din punct de vedere religios si biblic masturbarea (in Biblie "onanie") constituie un pacat care face parte din categoria desfranarii."

Intrebarea intrebarilor: la ce verset din Biblie scrie asta in mod clar si neambiguu (adica nu depinde de "interpretare" sau eisegeza).

Exegeza se numeste cand explici ce scrie-n Biblie. Eisegeza se numeste cand tu dictezi Bibliei ce vrei tu sa spuna.

Si nu ma lua cu tantalaii aia care au tradus din neogreaca in loc sa traduca din greaca veche (koine). Se vede clar ca sunt romani, din moment ce au facut treaba de mantuiala.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce o carte care contine pornografie ar interzice pornografia?

| 3824060673 a răspuns:

Până la 21 e permis orice experiment doar să nu abuzezi. După abia o să fii luat serios în calcul, dar mă repet nu abuza, ia puțin din tot

| SVEPUATA a răspuns:

Da, deoarece iti mor copiii in palmalaughing))

| PetreanS a răspuns:

Te spovedesti dupa si e ok