| panda2208 a întrebat:

de cateva saptamani(cam 1 luna jumate) ma tot chinuie un gand.
m-am indragostit de o colega de clasa,insa ea are deja prieten. uneori imi da impresia ca si ea ma place( imi zambeste mereu, cand cineva rade de mine imi ia apararea,imi cere mereu hanoracul sa-l poarte ea si asa mai departe). nu stiu daca sa ii spun ce simt sau nu (nu as vrea sa ii stric relatia cu celalalt baiat, fiindca stiu ca nu ar fi ok). in ultimele zile m-am simtit din ce in ce mai trist, nu am chef de nimic, ma gandesc mereu la ea. ieri mi-a fost rau in timpul orelor,iar ea m-a ajutat sa ma simt mai bine. dupa aceea,seara,am vazut ca imi daduse mesaj. ma intreba ce fac,cum mai ma simt,daca sunt ok. dupa ce i-am raspuns mi-a zis ca a vazut ca sunt suparat si daca e din cauza unei fete. i-am spus ca da, iar ea a inceput sa imi puna mai multe intrebari.i-am explicat ca nu pot sa ii zic, nu vreau sa discut pe tema asta si mi-a spus ca nu ii place sa ma vada trist. eu i-am raspuns ca imi e rusine sa nu ma fac de ras,iar ea mi-a zis ca nu o sa ma fac niciodata de ras in fata ei...
la sfarsit mi-a spus ca daca am vreo problema sa ii dau mesaj cu incredere...
. nu i-am spus niciunui cunoscut despre problema mea, am incercat sa uit de ea, dar cand o vad zilnic la liceu pur si simplu innebunesc...
am nevoie de niste sfaturi urgent, sunt foarte confuz, pur si simplu nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| cliviuv a răspuns:

Prietene, fi deschis si fa ce iti dicteaza inima. Daca azi te iei dupa un raspuns, maine dupa altul, nu rezolvi nimic pentru ca nu tu ai decis ce sa faci. Si ajungi in situatii...
De aceea nu iti dau nici un sfat sau o parere ce te poate influenta in decizia ta.
Daca iti place de o colega probabil esti in clasa 9-10, pana in a 12 nu o sa iti mai placa de ea big grin
(Din intamplare am ajuns pe intrebarea ta) succes.

3 răspunsuri:
| HTH a răspuns:

Vorbeste-i deschis. Spune-i ca tu crezi ca simti ceva pentru ea si intreab-o ea ce simte. Dar fa asta face to face, nu virtual.

| Tatar_Alexandru_1983 a răspuns:

Sfatul meu e sa astepti ca ei sa se desparta, nu e normal sa te bagi acum asa peste ei. Relatiile din liceu nu tin vesnic, trebuie sa ai rabdare si dupa ce se despart o consolezi si poate poate o combini. Eu nu cred ca vrea acum sa fie cu tine, doar ii esti simpatic si de asta se comporta asa cu tine, te vrea ca prieten, nu inseamna neaparat ce are sentimente pentru tine.

| panda2208 explică (pentru Tatar_Alexandru_1983):

Ok. o sa mai astept, chiar nu pot sa renunt, cel putin nu acum. crezi ca ar trebui sa o mai bag in seama pe mess sau nu?