| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU!
O sa incep prin a spune ca sunt bisexual. Ma rog, nu este prea important acest aspect pentru ceea ce urmeaza sa spun dar oarecum are legatura. Deci nu vreau sa vad comentarii urate din cauza asta sau mai stiu eu ce.
La locul de munca am un coleg cam de aceeasi varsta cu mine (21) si vreau sa aflu daca si el este bisexual sau gay si poate ma ajutati voi. Exista unele momente cand il simt ca este atras de mine iar in alte momente de abia vorbeste cu mine. In acele momente cand il simt atras de mine este mai mereu vesel in preajma mea, rade la glumele mele, imi zambeste mai mereu, ma copiaza mai mereu, daca zic ca vreau sa fac ceva imediat spune ca si el vrea acelasi lucru, incearca de multe ori sa spuna ca vrea sa facem cat mai multe lucruri impreuna, in diferite ocazii ma atinge si oarecum incearca sa ma mangaie pe spate, pe mana, aseaza numai langa mine si incearca cu fiecare ocazie sa-mi atinga mana (palma) si stiu ca asta este unul dintre semnele ca cineva te place, uneori nu face aceste lucruri e mai distant vorbeste cu mine dar nu face neaparat aceste gesturi si in rest nu ne vorbim, daca nu suntem la locul de munca nu primesc vreun mesaj de la el sau orice alt semn. Am mai incercat de multe ori sa gasesc un subiect de discutie cu el prin SMS-uri dar raspundea scurt si dintr-o data nu mai primeam vreun raspuns, la munca dupa aceleasi gesturi si aceleasi impresii, tin sa mentionez ca el are o iubita de ceva timp, nu prea povesteste despre ea, doar daca este intrebat dar o data a mentionat ca face foarte multe lucruri impreuna cu ea, ca isi cunosc parintii reciproc si se inteleg foarte bine, ba chiar povestea de unele momente intime dintre ei, nu mie, altor persoane. A fost intrebat acum ceva timp de catre o alta persoana ce parere are despre gay/bi etc si a spus ca nu are nici o problema. Intr-o zi i-am spus ca ma vad cu o fata doar pentru a vedea ce spune si sa-i vad reactia si a avut una pozitiva si mi-a spus ca foarte bine si radea. Voi ce credeti? Este sau nu? Oare are o iubita doar ca paravan sau acele gesturi fata de mine sunt false si le interpretez eu gresit? Daca si voi ati fi intr-o situatie de genul v-ati pune un semn de intrebare? Tin sa mentionez ca nu am povestit aceste lucruri pentru ca sunt atras de el, sunt putin confuz si poate ma ajutati sa inteleg care este treaba.

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Parerea mea este ca acel coleg NU este gay si nici bi; si chiar in cazul foarte improbabil in care ar fi bi, nu te place in intelesul sexual al termenului. Nu prea e bine ca orice semn de simpatie sa il interpretam ca avans sexual; farmecul vietii ar dispare prin aceasta sexualizare excesiva.

| Donsavas a răspuns:

In primul rand,nu prea cred ca sunt interesati oamenii de cum iti obții tu orgasmele decat daca sunt interesați de tine.
În al doilea rand,Nu crezi ca prietenul tău te vede doar ca pe un amic,în timp ce tu il distanțezi privindu l ca pe un obiect sexual?
Iti poate fi un bun prieten iar asta e de durata,dar "obsesia" ta pentru el este cel mai probabil trecătoare(Dacă nu trece,asta se intampla pentru ca te atasezi tu prea mult). Omul nu vrea sa l seduci, daca se excită, se manifesta el, nu trebuie sa l provoci. Stiu ca asta urmărești da iti întărești credința asta greșită si asta iti face mai mult rau. Bucura te ca poti discuta cu el dar incearca sa nu fi "dat pe spate", e un organism ca si tine. Important e că psihicul lui e pe placul tau si aveti o prietenie frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Deci nu vreau sa vad comentarii urate din cauza asta sau mai stiu eu ce."
Acel "nu vreau sa vad" e ca o invitație subtila.Practic ne provoci sa te jignim. Vrei sa vezi cine are tupeu s-o facă?
Nu ți-am citit restul întrebării, primele randuri sunt suficiente. Puteai spune simplu in 2 cuvinte, 6 litere "sunt bi".Dar ai preferat sa insisti pe subiectul asta.Ce vrei sa obții? Confirmarea faptului ca e in regula sa fii asa? Pentru ca nici tu nu crezi asta.De-abia aștepți sa vina o persoana religioasa sa zică ca bisexualii sunt niște anomalii, ca tu s-o poți contrazice.Cu cât îți susții mai mult punctul de vedere, cu atat crezi mai mult in el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca daca esti bi partzar care iti place la cret, sa tii pentru tine, pentru ca mai sunt si alti copii pe aici, si nu de alta, dar sa nu-si faca vreo proasta impresie ca e bine sa fii gay.
Daca esti tu gay, sa fii sanatos dar tine pentru tine in spatele usilor inchise.
Doar nu vrei sa fi un exemplu prost pentru ceilalti din jurul tau.
Daca te dai tu cu capu de pereti la 40 de ani, ca ai facut o greseala, si ai trait o viata de partzar, si o sa iti para rau, sa nu mai faca si altul asta, doar ca a vazut pe internet la altul, ca e ok sa fii gay. Ca nu e.
Gaura aia e buna doar sa te caci. pentru asta ai evoluat asa.
Ce e asa de romantic si bla bla, intre a lua o puta, in "cutia de basini"?
E mult mai simplu daca totusi ai apucaturi de-astea, sa le tii pentru tine, si atunci nimeni nu te va judeca, si fiecare isi vede de viata lui.

| SatraBenzbest a răspuns:

Hei.Nu e nimic rau in a fi gay/bi/lesbi/pan, etc.Si eu sunt bisexuala(sunt fata) si sunt mandra de asta, pana la urma este o tara libera. Daca as fi in locul tau as vorbi, as spune direct ceea ce simt si ceea ce cred.Insa,trebuie sa stii exact daca are iubita sau nu(daca are relatie,nu conteaza daca e fata sau baiat nu ar trebui sa te bagi,nu mi se pare ok sa incerci sa furi pe cineva),ma rog, dupa ce ai aflat(sa presupunem ca nu are iubita)incerca sa afli daca ar fi impreuna cu un tip (intreaba-l pur si simplu)si dupa (sa zicem sa e gay)poti vb cu el, invita-l in oras iar dupa putin timp spune i ca il placi. Daca nu e gay asta e, nu ai ccum sa l schimbi.Dar tine minte, totul porneste de la tine, tu trebuie sa te informezi si vorbesti cu el si sa-l intrebi.Si inca ceva:Nu poti pierde ceva ce nu ai avut.Iti poti incerca norocul pentru ca oricum nu ai nimic de pierdut din moment ce nu e al tau. Speer sa intelegi ce am vrut sa zici, si succes siiii sa fi mereu mandru de ceea ce esti indiferent de ce zice lume deoarece in 60-70 de ani o sa murim si toate chestiile naspa care s-au intamplat o sa dispara complet, deci degeaba.

| SatraBenzbest a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Scuze pentru eventualele greseli de scriere, ma grabeamhappy

| anonim_4396 explică (pentru SatraBenzbest):

Nu incerc sa-l fur ca nici mie nu mi-ar place sa-mi faca cineva ceva de genul si cred ca nimanui nu i-ar place, era doar o curiozitate, te simti confuz cand dai peste chestii de genul si oarecum ceva nu se leaga si iti pui cateva semne de intrebare. Da, are iubita si de aici si aceste semne de intrebare, daca are iubita de ce ofera aceste senzatii ca ar fi atras de mine. Multumesc mult pentru raspuns!

| SatraBenzbest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cum sa zic fara sa suferi.Dar, cand iti place de cineva si tu ai impresia ca aceea persoana te place putin. Poate asa o face si simpla prietenie.Si eu am patit ceva asemanator vara asta.Mi-a placut de o fata care e mai mare cu 3 ani,nu conteaza asta. Tipa nu stia ca eu exist,i-am dat follow pe insta si mi-a dat backhappym-am simtit incredibil,pe strada cand o vedeam ma uitam la ea si ea se uita la mine.Dar toate astea au fost dor in constientul meu, pentru ca ea dadea back pe insta tuturor, iar faza ca se uita la mine pe strada, o facea pentru ca si eu ma uitam la ea destul de intens si era dubioshappyam suferit putin dupa ce si-a facut iubita insa a trecut, am gasit pe altcinevahappy

| Armasarul a răspuns:

O sa ajungi in iad laughing) te astept frumosule