| Tiger7777 a întrebat:

am nevoie de ajutor, pur si simplu mama mea a innebunit total, chiar imi pare rau. Probabil de la prea mult lucru, probabil de la stres, nu stiu. Efectiv a innebunit total. Daca ati sta o saptamana in locul meu v-ar veni sa va sinucideti. Nu am ce sa fac, si deja am ajuns sa ma gandesc la sinucidere. Eu imi pot da seama ca sunt, din pacate, o lichea crying((((, da, e trist, si am doar 15 ani crying(. In ciuda faptului ca sunt destept ( chiar nu vreau sa fiu narcisist si in viata reala sunt mereu modest, dar chiar cred ca trebuie spus, scuzati-ma ) chiar nu mai suport si nu vad nimic de facut din situatia asta. Mai ales pentru ca nu am nici macar un prieten, sunt mereu singur (cand nu, ma chinuie mama) simt deja ca incep sa innebunesc. Ma gandesc deja serios sa ma sinucid. Dar mi-e frica sa o fac. Va rog mult ajutati-ma, mi-e frica si ca voi ajunge la 40 de ani sa locuiesc tot aici si sa fiu un ratat crying( Am ajuns depresiv, nevoie disperata de ajutor ca sa nu cedez crying(

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa pleci in finlanda unde copii cresc la ordinea zilei. Fiind destept poti ajunge departe acolo

| Freya1 a răspuns:

Ne dai detalii?

| Tiger7777 explică (pentru Freya1):

Se enerveaza din efectiv orice. Daca nu are argumente, loveste pana la sange, daca se aude ceva din alt apartament dar crede ca eu am fost, da pana la sange... Nu se mai poate face nimic. Si nu e vorba doar de lovit, de comportat (de exemplu acum imi zambeste( ceea ce oricum se intampla rar) peste 1 minut, fara sa fac nimic, ma acuza ea de ceva, ceva ce in 90 la suta din cazuri ea a facut sau pur si simplu asa a fost). Vorbitul- nu pot vorbi absolut nimic cu ea. Am incercat sa vorbesc sa ma ajute cu probleme, ori ma trimite deoparte, ori ma injura, ori ma loveste sau zice la niste oameni la care ea lucra. NU se mai poate, si habar n-am cu cine sa vorbesc despre asta. Tatal meu e mort, bunicii mei sunt alcoolisti ( te rog nu rade)

| Freya1 a răspuns (pentru Tiger7777):

Pai incearca sa gasesti o ruda care sa te ajute sau suni la telefonul copilului...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tiger7777):

Imi pare rau sa aud asta, spui ca tatal tau a decedat(Dumnezeu sa-l ierte) e unul din motivele din care poate e asa mama ta, alt motiv e ca traim in secolul stresului, dar orice s-ar intampla incearca sa ti piept si sa fi barbat cu toate ca ai 15 ani,nu ceda tot ce conteaza esti tu,gandeste in viitor ca vei fi cineva cand esti suparat,fa-ti un prieten/a la care I te poti deschide,mai multe sfaturi sunt in zadar, iar cand simti ca nu mai rezisti cum spui tu, ridica capu sus fi intelegator ori ce ar fi, elimina-ti gandurile negre si nu te gandi sa faci vreo tampenie, da dovada de un viitor barbat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tiger7777):

A si da, apeleaza la un adult de incredere nu lua decizii singur

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleuuu,iesi putin mai des cu prietenii si vei vedea ca aveti probleme comune,mama ta e mama,un lucru care il vei intelege mai tarziu,nu iti mai creea stres,iesi,plimbate, fa ce iti place, incearca sa o aprobi si fara sa ii spui nimic urat, e temporar tinere, lasa filmele si agata fetewinking

| SandraEve a răspuns:

Cum adica, ce face, cum se comporta? Tatal tau ce zice? Vorbeste cu bunicii

| Tiger7777 explică (pentru SandraEve):

Tata- mort crying(
bunicii- alcoolisti

| SandraEve a răspuns (pentru Tiger7777):

Hei, am citit raspunsul oferit nataliei95. Nu e normal ce se intampla. Apeleaza te rog la un adult, o ruda ceva trebuie sa aveti

| Tiopevuz a răspuns:

Lasa frate ca trece. Dupa ce treci de asta vei fi mai puternic. Concentreaza ti atentia spre alte lucruri, citit.gatit.jocuri etc si ignor o pe mama ta. Fii strong!

| alinabucataru98 a răspuns:

Suna la protecția copilului
Sau fugi