| Anonymous324 a întrebat:

Salut TPU!
De mai mult am observat niște crăpături pe penis.
Pot fi din cauza,, poluțiilor nocturne" sau din cauza,, masturbării"?
Vă rog răspunsuri serioase.
Recent un control la o clinică prestigioasă, a spus că sunt activ din punct de vedere sexual. Vârsta de 15 ani, matur și dezvoltat ca de 18.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Polutiile nu au legatura cu crapaturile de pe penis, sigur te ai masturbat tu mai agresiv, sau ai fost la vreo fată si ti a dat aia o ciupercă sau o boala transmisibilă sexual, mergi la un urolog nu sta asa ca nu se va vindeca de la sine si ia o pauza cu masturbarea.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar din cauza masturbarii excesive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

55% din bărbați din România sunt circumscriși( șansa să crape în zona prepuțului țesutul care îl acoperă), având în vedere că există și masturbare obsesivă puternică riscul de rupele al capotăi prepuțului crește. De asemeni și raderea pubiană crește șansa de pagube cu lama de ras a zonei prepuțului cu posibile fire de păr crescute, ori folosirea de inele și pompe de mărire și chiar sexul excesiv, indiferent dacă există sau nu circumscriere individuală a penisului.
Deci totul în exces de la mișcarea mecanică excesivă (inclusiv masturbarea) poate dăuna.