| anonim_4396 a întrebat:

Doresc să vă spun despre "povestea mea" pe cât de scurt posibil.
De mult timp incerc să mă împotrivesc anumitor sentimente pe care le am, acestea fiind de natura orientării mele sexuale.
Mereu am încercat să simt atractie pentru fete și să fiu ca restul băieţilor ale căror călcâie erau aprinse după fete dar spre surprinderea mea nu am reușit vreodată să simt dragoste faţă de o fată.
Timpul trecea si eu ma simteam din ce în ce mai "pe afară" observând cum fiecare la un moment dat dezvoltă sentimente pentru altcineva iar eu nu reușesc.
De obicei eram înconjurat de fete, petrecându-mi majoritatea timpului cu ele, întelegându-mă ok cu ele, foarte rar găsindu-mă în grupul băieţilor și atunci dintr-o greșeală.
La un moment dat un tip apare în viaţa mea, foarte manierat și prietenos.
Acesta adora să mă sâcâie și încerca să mă facă să mă simt mai bine când totul mergea prost, fără ca măcar să îi cer asta.
Mă simt super prost că adesea îl certam să mă lase și poate chiar ignoram...
Acum, la ceva timp în care nu am mai avut ocazia să îl văd, am realizat că de fapt ţin la el super mult și că poate dacă eram mai atent și nu îmi era frică de oameni aveam și ocazia să mă descopăr și să înteleg că îmi dorea binele.
Oricum am deviat puţin de la poveste, ideea este că am impresia că m-am îndrăgostit de el și cu această impresie realizez și abia dacă pot să accept că sunt gay.
Într-o perioadă încercam să mă gândesc că aș putea fi bisexual (observasem că mă interesează anumiţi băieţi), dar din lipsă de atractie pentru fete, mă pot considera a fi gay.
Mereu mi-am dorit o familie, niște urmași, dar niciodată nu îmi surâdea ideea de a rămâne cu o femeie tot restul vieţii și nici ideea de a profita de vreuna și de a o lăsa după...
Mă doare din atâtea perspective situaţia asta:
-nu pot fi eu însumi fiindu-mi frică să mă eliberez și să dezvălui celorlalte persoane cine sunt (nici macar celui mai bun prieten);
-mă doare ideea că nu pot să îmi întemeiez și eu o familie normală;
-doare că știu că familia nu va întelege niciodată ce simt și de ce (asta fiind sincer cel mai nesemnificativ lucru);
-doare că imi era frica să ii spun acelui baiat ce sunt cu adevarat, cu toate că am anumite ganduri care spun că m-ar fi pârât după.
În sine dor atât de multe, dar cel mai mult doare faptul că trebuie să mă prefac mereu că este ok asa cum este, nu mai suport, simt că nu trebuie să mai continui așa și nu stiu cum sa actionez.
Am senzatia ca toti asteapta să ma judece pentru acest lucru ce nu il pot schimba, sunt sincer foarte confuz...
Ce credeţi că ar trebui să fac în situaţiile de mai sus?
Nu știu ce să mai zic...
Vă mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu te mai lua dupa asemenea ineptii. Daca esti gay, nu te poti schimba.
Nu uita ca gura lumii si apa unui rau nu o poti opri.
Traieste-ti viata asa cum simti. E adevarat ca va fi mai greu, dar si sa fii singur, sa nu ai cui sa-ti impartasesti gandurile este greu.
Nu sunt homosexual, dar te inteleg.

Răspuns Apreciat de Editori
| Clytia a răspuns:

Bună! Ce vreau eu să-ți spun e că nu poți schimba cine ești, ce orientări ai... așa că cel mai bine ar fi ca tu să te accepți pe tine în primul rând! Desigur că homosexualitatea e un subiect tabu în țară, dar asta nu ar trebui să te descurajeze. Nu zic că o să fie ușor, dar cred ca e cel mai corect "drum"pe care-l poți urma. Ideea e că nu poți să stai lângă cineva de care nu simți o atracție, pe care știi că nu-l poți iubi. Așa că, nici nu are rost să încerci.
Multă baftă îți doresc!

16 răspunsuri:
| Florin62738 a răspuns:

Te salut.
Problema ta este extraordinar de grava.
Nu poti lasa acest lucru asa deoarece nu exista atractie intre 2 persoane de acelasi sex.
Tu doar tineai mai mult la prietenia ta cu el, deoarece era un prieten special, e ceva normal, de asta exista nași, si taicamiu avea un prieten foarte bun, cum il descri tu si de asta la ales ca si naș practic sa devina rude mai indepartate.
Ce varsta ai?
Tin sa iti spun ca eu pana la 17 ani nu eram interesat de fete si alea alea, dar acum sunt innebunit dupa ele si caut una, sunt unii ce nu sunt interesati de fete pana la 40 de ani, si nu uita, chiar daca e dureros unii oameni sunt facuti sa traiasca singuri, fara o relatie, cunosc cateva cazuri, nu stiu daca esti credincios, dar si in Biblie au fost mentionati acesti oameni.
Si a mai fost mentionat faptul acesta homosexual, in care ni se spune ca Dumnezeu a fosf scarbit de asta, in foarte putine lucrui El a spus ca este scarbit.
Revenin, chestia asta e o moda, nimic altceva, acum 50 de ani nu exista asa ceva si nici acum sunt doar niste oameni care nu au putere in ei sa vorbeasca cu o fata si au ales o cale de genu, ba nu ma pot baga cu o fata macar hai sa nu mor singur, daca esti mai mic sub 17-18 e perfect normal sa te preocupe baietii, de fete ai timp

| Florin62738 a răspuns (pentru Florin62738):

Scuze de greseli da asa o corectat automat siteul

| mihai69 a răspuns:

Se pare că nici măcar tu nu ești sigur 100% asupra orientării tale sexuale. Și da, cel mai probabil ești bisexual dar orice ar fi, tu trebuie să înveți să te accepți pe tine însuți așa cum ești.
Cum poți să le ceri celor din jur să te respecte, când nici măcar tu nu ai o părere bună despre alte orientări sexuale în afară de hetero?!?
---
PS nu e adevărat că ar fi "ceva nou"; homosexualitatea există de când lumea. La vechii greci era ceva perfect normal și acceptat de societate. A trebuit să vină obscurantismul religios cre(ș)tin ca să devină ceva "contra firii".

| Marius22222222222 a răspuns:

Mare e gradina domnului

| SupMates a răspuns (pentru Marius22222222222):

Trist când ești limitat în a înţelege și lumea altora.

| SupMates a răspuns (pentru Florin62738):

Nu prea cred că poţi înțelege situaţia pe deplin, oricum mulţumesc de răspuns.

| SupMates a răspuns (pentru mihai69):

Stiu ca homosexualitatea nu e ceva nou dar fiecare om acceptă să creadă ce simte că e mai ok, eu îi înteleg pe ei că au o anumită religie și respectă anumite reguli dar sunt conștient că ei niciodată nu pot înţelege ce voi simţi, cum nici eu nu înţeleg ce simt ei.

| Florin62738 a răspuns (pentru SupMates):

Prietene eu ti-am spus adevarul, totul e o iluzie bineplasata la tine in capusor, chestia asta a fost condamnata si va fi mereu, eu simt disperarea chiar si prin telefon, iti pot aduce 1000 de argumente legat de asta, in primul rand gandeste-te daca ai avea un copil, il speli, imbraci, nu ti-ai dori sa aiba o viata normala?, sunt crestin, recunosc, si nu imi place sa vad asta dar nu reactionez violent, trebuie sa intelegi si sa te documentezi foarte bine inainte de a te arunca la orientarea asta sexuala, sa vezi avantaje si dezavantaje, sa te consilti cu oameni mai mari, sa studiezi toate orientarile sexuale, eu am facut asta si de asta vin la tine, asta e o moda ti-am explicat mai sus de ce apare fenomenul asta, desigur ca au mai fost si in trecut dar e ceva mort si a disparut iar acum apare iarasi.
Cateva dezavantaje :
-Nu vei avea un copil al tau, da poti adopta dar nu e acelasi lucru, nu va semana pe tine, nu va fi ca tine, etc.
- Sunt foarte multi oameni care se impun categoric, risti sa sfarsesti mort pe asfalt pentru ce? pentru o moda?
Sfatul meu, daca vrei sa il asculti bine, daca nu e problema ta de aici dar peste cativa ani sa nu te dai cu capul de pereti pentru ca ai fost avertizat, lumea e dura si imi pare rau sa iti spun ca nu e nimeni obligat sa se simta incomod pe strada, si eu daca vad doi oameni ca fac asta le fac observatie, pentru ca eu ca om ma simt scarbit fara suparare,
- Vei provoca scarba, dispretuire
Sper sa nu te superi pe mine dar asta e adevarul, e dur dar asta este, iti mai aduc cate dezavantaje vrei, iti vei vedea prietenii cu fete frumoase, cum sunt apreciati, parintii mandri de ei, si ai tai parinti? cand vor fi intrebati ce faci ce vor spune? copilul meu se... cu ala? Repet studiaza, vezi ce viata vei avea, iar apoi alege, un psiholog te poate ajuta, poate nu ai gasit fata potrivita, ea e undeva acolo, nu o inlocui cu cineva care ar trebui sa iti fie nas, tovaras, deoarece acel om nu ii va lua locul

| Marius22222222222 a răspuns:

Frate mie mi-ar fi teama. Doar gandu sa vad 2 baieti ca se saruta sau cine stie ce imi intoarce stomacu pe dos

| SupMates a răspuns (pentru Marius22222222222):

Cam aceași senzatie am și eu când mă gândesc la sărutul unei fete, crede-mă, am analizat ani de zile treaba asta încât să vă dezvălui aici ce am spus mai sus...

| SupMates a răspuns (pentru Florin62738):

Am un singur argument, acela că oricât am încercat să schimb asta nu am reușit și că încerc să trăiesc cu asta cum pot eu mai bine, crede-mă, nu e ceva ce decid eu, nu pot decide ce îmi place și ce nu și chiar și dacă m-aș forţa toată viaţa să animez că ţin la o femeie, nu ar fi sfâșietor gândul că mă prefac și adânc în sufletul meu aș fi rece faţă de persoana care mă iubește?
Eu încerc, încerc să duc o viaţa normală, simplă, singura cale prin care societatea m-ar accepta ar fi cea de a rămâne singur, și chiar și atunci ar avea ceva de comentat...
Doar gandește-te, tu alegi când să ţi sau nu la cineva sau gândește-te dacă tu alegi în mod conștient ce îţi place și ce nu sau când îţi place și când nu.
Eu nu m-am născut să trăiesc pentru alţi, m-am născut să am libertatea mea, libertate de care nu am avut parte niciodată dar care curând sper să înflorească.
Crede-mă, naș alege în mod voluntar batjocura altora, sau situatia asta penibila.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Si mie mi se intoarce stomacul pe dos cand vad atat prostie, mai ales de la un tanar. Si nu sunt homosexual, am familie si copii. Dar am studiat fenomenul. Culmea metodicii: sa inveti pe cineva ceea ce nu stii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Da, ai dreptate. Si cuprinde in ea si pe homosexuali, dar si pe inculti.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Florin62738):

Ti-as recomanda sa pui mana pe niscavai carti si sa citesti macar, daca nu sa studiezi despre homosexualitate. Dar nu din cele scrise de barbatii in fustanele (preoti) sau acei oameni de stiinta care primesc bani grei de la biserici ca sa publice "adevarurile" lor despre homosexualitate.
1. Sustii o ineptie mare: ca este o moda. Nu este o moda. Un homosexual simte repulsie fata de sexul opus cum simti tu fata de persoane de acelasi sex. Deci repulsia este reciproca.
Homosexualitatea este un dat din nastere, datorat unor defectiuni la gena sexualitatii in primele trei saptamani ale sarcinii. Unii oameni de ce sunt stangaci?
Conform studiilor doar 6-8% din oameni sunt heterosexuali puri. Ceilalti, toti au trasaturi, inclinatii, atractii homosexuale - de la simpla admiratie a corpului unui barbat frumos, pana la repulsia de a avea relatii sexuale cu persoane de sex opus. Homosexualitate exista in randul altor vietuitoare. Daca Dumnezeu nu vrea homosexualitate de ce le-o da, ca ele nu au gandire?
2. Homosexualitatea este de cand lumea, nu a disparut cum sustii tu. Doar a fost tinuta sub obroc - in evul mediu homosexualii erau arsi pe rug de biserica, iar pe timpul comunismului faceau de la 2-7 ani puscarie, iar in inchisoare erau supusi unor monstuozitati sexuale. Securitatea doar daca banuia ca esti homosexual te lua si te facea sa declari ca esti.
3. Desigur ca daca intalneste un idiot ca tine, poate sa fie omorat. Dar pana ce societatea nu se schimba - si se va schimba, ca doar in 30 de ani s-a schimbat mult si in aceasta directie, lucru vazut la referendum ce "succes" a avut biserica - este bine sa nu se afiseze prea mult.
4. Homosexualilor le va fi incomod pe strada atata timp cat populatia heterosexuala va fi asmutita de biserica impotriva lor. Aici se impun si doua precizari:
a) Multi politicieni sunt impotriva homosexualitatii si datorita faptului ca biserica are o influenta puternica asupra votului populatiei, mai ales la tara. De unde isi extrage voturile PSD-ul, care a initiat referendumul?
b) Cei mai feroce acuzatori ai homosexualitatii sunt unii homosexuali care mor de frica sa nu se afle ce sunt.
5. Te simti scarbit? Si eu ma simt scarbit de tine, ca ai o asemenea mentalitate. Scarba si dispret provoaca pentru unii si handicapatii, batranii, saracii etc.
6. Daca vrea sa aiba un copil o sa poata sa-l aiba. Si copilul va avea o viata normala. Decat un copil care sa creasca in familia unui bigot, mai bine in familia unui homosexual.
7. Un psiholog cu picioarele pe pamant ii va spune sa-si vada de viata lui de homosexual. Sunt si psihologi bigoti. Dar multi psihologi stiu despre homosexualitate din carti, nu din realitate.
8. Da, daca esti deschis la minte vei spune si asta: copilul meu este homosexual
9. Dar ce nu intelegi tu este ca homosexualitatea nu este o boala - deci ce sa faca un psiholog? - asa cum a declarat Congresul mondial al psihatrilor in anul 1980, care a scos homosexualitatea de pe lista bolilor si episcopii romano-catolici din Europa in intalnirea din 2018. Homosexualitatea nu se poate trata. Majoritatea tarilor au interzis orice forma de tratare a homosexualitatii. Stiinta vine tot de la Dumnezeu, dar nu de la biserici. Ceea ce biserica da ca exemplu de tratare a homosexualitatii este reprezentat de niste bisexuali bine platiti de biserica, pentru a se axa pe latura heterosexuala. Dar asta nu inseamna ca nu mai au atractii homosexuale, asa cum unii barbati au atractii spre o femeie frumoasa in afara casatoriei.
10. Sunt destui barbati si destule fete care nu se casatoresc? Nu toti sunt homosexuali. Exista si indivizi asexuati.

| SupMates a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Mulţumesc de părere!

| Anonimcunoscut123 a răspuns:

Salut!
Cel mai probabil ești bi dar orice ar fi, trebuie să înveți să te accepți pe tine însuți asa cum ești.
Si eu sunt in aceeași situație, urmează să fac 18 ani ca si tine peste câteva luni si stiu prin ce treci sau in mare parte(fiecare are si alte probleme acasa ).
La mine problema este ca in momentul asta plac un băiat și pe mine ma place rau de tot o colega pe care eu nu prea o plac, fizic ea nu prea ma atrage si daca as sta cu ea sigur ai mei si rudele ar spune ca este urâtă sau altceva si m-ar face sa ma simt prost sau ca nu sunt in stare sa stau cu o fata mai frumoasă. Trebuie să faci ceea ce ti se pare mai ok pentru tine si nu pentru cei din jur, iar gura lumii nu o poti opri orice ai face tu sau alții. Totusi de acum înainte ai grija pe cine eviți sau nu ii dai importanta pentru ca nu poti sa stii pe viitor cum vei da peste acea persoana si vei regreta ca la momentul potrivit nu i-ai acordat o șansă si tu esti singur si nefericit, iar persona respectiva este fericită și fizic te atrage mult mai mult decat prima dată (iti spun din proprie experiență)