| hellou17 a întrebat:

Ma tot intreb ce am facut ca sa merit toate astea.
M-am nascut intr-o familie cu probleme,cred ca tot cei din familie ma urasc pentru ca nu vorbesc cu ei,de parca nu as vrea,oricum nu o sa intelaga si nu o sa fqca nimic. Pe strada se pare ca toata lumea are ceva cu mine,mai mereu comenteaza de parul meu, m-am gandit sa-l tund dar asta n-ar schimba nimic.Nu am niciun prieten,nu ma mai fac fericit lucrurile pe care le faceam,nu prea mai simt alte sentimente,doar cele de frica,ura si tristete. Nu am gasit pe nimeni cu care sa ma inteleg,ma simt foarte prost mereu,niciodata n-am avut momente cand eram fericit,probabil ca aveam cand eram mai mic,dar de cand am intrat in gimnaziu s-a terminat totul. As vrea o mana de ajutor, daca se poate

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu ai precizat ce varsta ai, asadar m-am inspirat din intrebarea cu liceul.

Sfatul meu e ca mai bine nu-ti mai plange singur de mila si incearca, planuieste-ti cum sa faci o buna impresie la liceu.
Ziceai ceva de "parul" tau, nu am idee care e problema, dar daca toti se leaga de acest aspect, ai putea incerca ca cel putin la inceputul liceului sa te prezinti mai "normal".
Tendinta oamenilor e sa-i evite si sa-i judece pe cei diferiti, deci mai bine incerci sa te prezinti normal, asa scapi de o posibila problema si iti va fi mai usor sa-ti faci prieteni.
Cam asta e sansa ta sa scapi de problemele actuale, ideea e ca liceul in sine e o schimbare, deci ai sansa la un nou inceput, incearca sa profiti de ea.

| hellou17 explică (pentru OldSoul):

Si cum as putea sa fac o impresie buna?

| OldSoul a răspuns (pentru hellou17):

Incerci sa fii sociabil, zambaret, si sa glumesti.

| Biee19 a răspuns:

Hei. happy
Cred ca este un motiv totusi de toti te cred diferit oarecum.Sau poate doar tu crezi asta si ei nu au nimic cu tine.
Oricum. poate ar fi bine sa mergi la un psiholog, sigur o sa te ajute.
Daca asta nu este o varainta pentru tine si nu te simti ok daca ti-ai spune problemele..incearca sa vorbesti cu ai tai sau macar un membru din familie.
Sau incearca sa fii mai comunicativ, sa gasesti pe cineva cu care sa te intelegi, sa nu te mai simti trist si singur.
Bafta^^