| maibineanonim a întrebat:

eu sunt bi, stiu poate unii nu o sa vreti sa imi raspundeti din cauza asta dar sa stiti ca si cei ca noi sunt oameni, putem face si noi ce fac cei "straight".am un proeten la tara, singurul prieten care mi-a ramas la tara, vine zilnic pe la mine si imi cam place de el, nu imi trebuie relatie, XxX sau alte prostii vreau doar sa ii spun cine sunt sa fiu eu impacat cu sinea mea, vreau sa ramanem prieteni, cand este cu mine este o fire calma, cam b at ut in cap, am incercat sa abordez un astfel de subiect, l-am intrebat ce parere are despre casatoriile gay si am dezbatut putin subiectul, a avut o reactie neutra spre pozitiv. acum o parte din mine spune nu si alta da, pe deoparte as vrea sa testez prietenia noastra, ne cunoastem de multi ani, am facut generala impreuna doar sa stiu ca stie cine sunt si ma accepta dar altei parti ii este frica sa nu il piarda, imi e foarte drag ma simt bine in preajma lui, are glume proaste care la sfarsit te amuza el vorbeste la fel ca mine, floseste acele "cuvinte cheie" mie foarte teama de cum va reactiona. voi ce ati face in locul meu?

13 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Daca persoana nu este cu capul pe umerii o sa ai de suferit, mai ales ca la tara zvonul se raspandeste.

Eu inlocul tau i as spune pe langa faptul ca as risca prietenia dar in acelasi timp as vedea daca e prieten adevarat plus as scapa de sentimentul care ma framanteaza. Sa sti e mai bine sa ai un amic care sti ca te va ajuta cu adevarat, decat sa ai amic si sa te vb pe la spate, iar cand ai nevoie de ajutor nimeni nu te salveaza.

| LeeJiEun a răspuns:

Ar trebuii sa mai deschizi subiectul acesta si sa ii spui cine esti.
Daca e prieten bun,cu siguranta te va asculta si te va intelege dar daca nu, se va indeparta de tine.
Este alegerea ta dar, dupa parerea mea, de ce sa ai secrete fata de el? Sunteti prieteni buni, ar fi ok sa va spuneti tot ce aveti pe inima. happy

| mihai69 a răspuns:

Nu e ceva dobândit - aici greșești. Tu doar ai descoperit acea parte a sexualității tale împreună cu altcineva (de același sex).
Acum, revenind la „problema" ta - și eu cred că îi poți spune exact cum ai spus-o și aici: simplu și fără floricele. Nu cred să fie chiar așa de obtuz la minte încât să își schimbe cu 180 de grade părerea despre tine și să nu mai vrea să stea cu tine de vorbă. Până la urmă, ai totuși un avantaj - ești bi, nu gay 100%. Lumea în general de ăștia se teme cel mai tare.

| Blamely a răspuns:

Cel mai bine e să-i spui, dacă chiar îți e prieten ar putea reacționa urât pentru maxim 15 minute după care să-ți spună că nu se schimbă nimic cât timp nu te dai la el - experiență.

| sirD a răspuns:

Depinde de cati ani aveti, daca e sub 30 nu-i spune nimic, vei regreta
probabil nu va intelegeori/sau nu va putea gestiona situatia si va veti indeparta unul de altul.
eu stiu ca toti fraieri zic de sinceritate in coa si-n colo dar adevarul e ca minciuna e folosita pentru ca merge!
Faptul ca esti gay e problema ta si nu o fa sa fie si al lui momentan
La douazeci de ani asi fi digerat si eu greu o asemenea informatie.
Din pacate asta e tara noastra, daca traiam in Londra iai fi zis fara sa ne scrii dar noi inca nu suntem obisnuiti cu idea.
Esti sigur ca nu ai sentimente mai puternice pentru el?
De obicei excesele de inpacari de sine se intampla la dragoste

| maibineanonim explică (pentru sirD):

Da sunt sigur, si NU sunt gay, sunt BI, e o diferenta mare, amandoi avem 16, da stiu. nu, nu il iubesc pentru ca am deja pe cineva, pentru mine este parte din familie, si nu consider faptul ca is bi o problema, de obicei este ceva genetic dar la mine este dobandit, nu mai pot schimb asta.

| sirD a răspuns (pentru maibineanonim):

Oricum, iti doresc succes

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Esti intr-o situatie destul de delicata!
Eu zic ca ar trebui sa vorbesti cu el deschis, sa-i spui ce simti, cum esti cu adevarat si ce iti doresti.
Daca nu faci acest pas acum, mai tarziu poate sa fie prea tarziu.
Daca sunteti prieteni buni si adevarati iti va fi alaturi, daca nu este in totalitate sincer cu tine se va indeparta de tine.
Vorbeste cu el si da-ti la o parte piatra de pe suflet, doar asa vei fi linistit!
Bafta multa si ai grija de tine! happy

| maibineanonim explică (pentru ElenaMaria1979):

Multumesc mult pentru sfat si ca nu mai judecat "dupa coperta" dar ma gandesc, stiu ca chestia asta se si dobandeste caci si eu am dobandito, imi este frica ca ii vine o curiozitate si ii stric viata, daca i se va strica nu vreau sa fiu eu cel care o strica, tin prea mult la el, il iubesc dar nu ca pe o prietena/prieten, ca pe cineva din propia familie

| Deputat a răspuns:

Si cum ai ajuns la concluzia ca esti bi? poate totul e ok, mergi la un psiholog...

| maibineanonim explică (pentru Deputat):

Am ajuns la concluzia asta la 2 saptamani dupa ce am dobandit si ca test mam sarutat cu un baiat ( din ala cu limba-n gura ), in paralel am si prieten si prietena si amadoi stiu unul de altul, ea a invatat sa ma accepte asa cum sunt. adica la dragoste stau ok, nu cred ca as putea alege pe unul dintre ei 2, dar caut linistea aia sufleteasca, nu poti stii pana nu esti ca mine si nici nu pot sa descriu