| Hamsterica a întrebat:

in primul rand scuzati categoria gresita uite dau vot si funda adresez aceasta intrebare pentru muzicieni eu as vrea sa imi cumpar o chitara si as vrea sa stiu pe ce fel de chitara as trebui sa incep sa cant, eu as dori pe una electrica e prima data cand cant pe o chitara va rog sa ma ajutati cu sfaturi

Răspuns Câştigător
| antonG a răspuns:

Iti recomand să îţi iei o chitară clasică ieftină. Nu da o grămadă de bani pe un instrument prea performant ca apoi să rămâi cu el pe cap. Ca să înveţi să cânţi la un instrument, oricare, trebuie talent, pasiune şi multe ore de studiu. Multe ore! Pentru un începător sau un tip care nu vrea să facă o carieră în muzică (măcar part-time), o chitară clasică ieftină e ideală. Dacă descoperi că îţi place şi înveţi joaca, poţi face un upgrade la o chitară electrică, clasică premium etc. în funcţie de necesităţi.

2 răspunsuri:
| Dєєค a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc sa iti iei prima data chitara electrica. Eu prima data cand am vrut chitara mi-am cumparat una normala, micuta si a fost perfecta fiindca fiind mica imi era mai usor cu ea ^^. Mai bine iti cumperi una normala si inveti mai intai notele pe ea si dupa aia sa iti iei electrica. Sau uite inca un motiv: mai bine iei una normala fiindca e mai ieftina si daca de ex peste 3 luni o sa te plictisesti de ea o sa iti para bine ca nu ai dat mai mult pe una electrica.

| MariusFurduescu a răspuns:

Buna,
Daca doresti sa canti pe chitara electrica, sfatul meu este sa incepi cu aceasta. Exista posibilitatea sa iti pierzi interesul fata de chitara daca incepi sa canti pe o chitara nepotrivita (http://www.the-guitar.ro/2011/05/04/alegerea-chitarei-potrivite/).
Iti recomand site-ul http://www.the-guitar.ro/, unde poti gasi sfaturi atat pentru incepatori cat si pentru avansati. Articolele sunt facute pentru a ajuta pe cei care doresc sa invete sa cante la chitara singuri. De asemenea, se pot pune comentarii sau intrebari la care iti voi raspunde cu placere. Iar daca esti din Bucuresti si te decizi sa inveti sa canti la chitara cu un profesor, contactele mele le gasesti pe site.
Mult spor, Marius Furduescu