| MatteiM a întrebat:

Incerc sa profit de anonimat si sa ma exprim liber. Deci, nu inteleg un lucru. Intotdeauna am primit complimente din partea oamenilor pe seama fizicului meu. Tin sa precizez ca niciodata nu am pus accentul pe felul in care arat sau arata ceilalti. Am ignorat pur si simplu partea asta a aspectului fizic si intotdeauna am evitat sa caracterizez fizic pe mine sau pe altii. Mereu cand lucrez la Mall, se gaseste in fiecare zi cate o persoana care sa se uite pur si simplu la mine sau sa imi spuna un compliment. Dar intotdeauna cei care m-au complimentat au fost ori baieti/barbati 40-50+ ori femei 30+ sau fete de maxim 13-14 ani... Mereu aud cate un adjectiv gen : "papusel, frumusel, gorgeous guy, frumos etc. ". Dar fetele de varsta mea 18+ pur si simplu nu sunt interesate de mine sau cel mult le place sa vorbim. Nu inteleg, nu arat feminin si nu am nici gesturi feminine. De ce tot primesc complimente ori de la oameni in varsta ori de la baieti?
M-am folosit de anonimat aici si m-am simtit liber sa argumentez in modul asta si poate par troll sau narcisist, dar in realitate nu pun accent deloc pe aspectul fizic nici al meu nici al celorlalti. Dar nu inteleg de ce primesc complimente doar de la o categorie de persoane si cealalta categorie pur si simplu arata dezinteres. In schimb le place sa vorbim, dar cand vine vorba sa imi exprim sentimentele pur si simplu imi iau friendzone sau mai rau familyzone. Un prieten de-al meu care toti ii spuneau ca e urat, a vorbit cu o tipa jumatate de zi si pana seara s-au combinat. Eu am vorbit cu ea 2 saptamani si nu a prezentat nici un interes in sensul ala, in schimb voia sa iesim in fiecare zi ca prieteni, sa vorbim. Am incercat de mai multe ori si toate imi spun la sfarsit ca sunt de treaba si atat. Nu inteleg.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Incearca sa le arati si o parte din caracterul tau, astfel incat sa vada si asta big grin

| MatteiM explică (pentru DoarBogdan):

Intotdeauna am facut asta :S.

| Emma30555 a răspuns:

Poate ca aștepți sa facă ele primul pas și nu prea ai inițiativa. Unii băieți au de câștigat fiindcă au auatitudine mai directa, tu poate ești prietenos cu fetele dar nu îndrăznești sa te dai la ele ca zic asa. Complimentele nu au neapărat relevanta, poți sa arati bine dar sa ți fie mai greu sa ți faci o relație

| alexalx1234 a răspuns:

Fetele de vârstă ta vor bărbați mai înaintați în vârstă. Cel mai probabil ca să îi stoarcă de bani. De ce crezi că acele fete de 14 ani te complimentau?

| MatteiM explică (pentru alexalx1234):

Nu stiu ce sa zic... toate au prieteni care nu au o situatie financiara diferita fata de a mea. Cred ca altul a fost motivul.