| WID a întrebat:

Intrebarea e cat se poate de serioasa. Am 18 ani. In urma multor idei/ganduri/incercari de a ma cunoaste cat mai bine am ajuns la concluzia ca nu pot sa iubesc pe nimeni. Nu imi doresc nicio prietena, nu ma vad vreodata insurat, nu vreau sa am de-a face cu prea multe persoane in viata mea. Mi-ar placea sa stau tot timpul mai retras, singur, sa fiu cu propriile mele ganduri si idei. In trecut, pe la varsta de 14 ani imi doream o prietena, vedeam femeile ca fiind niste fiinte foarte dificile si pur si simplu renuntam chiar si la a comunica macar cu una. Am avut 2 relatii de scurta durata dar am ajuns la concluzia ca nu pot iubi. Sunt curios ce parere aveti, atat. Cel mai probabil nu o sa tin cont de ele din cauza caracterului meu, dar as vrea sa vad ce ar gandi lumea despre mine in situatia asta. Un lucru as mai mentiona si acela ar fi ca nu am iubit-o decat pe mama(evident, ca pe o mama, nu altceva), dar acum mai putin. Se poate sa fie si din cauza faptului ca am fost mintit de foarte multe persoane si majoritatea si-au batut joc de mine. O seara faina tuturor.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

=====
Sunt curios ce parere aveti, atat.
Dacă ești curios de părerea altora, încerci să te evaluezi în raport cu ceilalți care pot iubi. Dorești să îți validezi poziția să o justifici față de tine însuți, aștepți ca unii să fie uimiți că există un asemenea om, alții să te aprobe și alții să te critice.
====
Este un fel de insensibilitate afectivă în domeniul sexual.
Cum ai ajuns aici, ne spui chiar dta.
Se poate sa fie si din cauza faptului ca am fost mintit de foarte multe persoane si majoritatea si-au batut joc de mine.
Deci acele persoane care au procedat astfel, fiecare cu motivul lui, pe terenul unui om sensibil, te-au scos înafara noastră a celor care mai putem iubi, cu toate că am fost și noi dezamăgiți. că am fost și noi respinși, am fost și noi mințiți.
=====
Am avut 2 relatii de scurta durata dar am ajuns la concluzia ca nu pot iubi.
Doar după două relații? Dar ele te-au iubit? A fost vreuna din ele care să fi spus, hai rămâi, nu fugi de mine?
Experiențele ne fac să fim ceea ce suntem dar întotdeauna suntem mai mult decât suma experiențelor noastre.
Am avut colegi și prieteni celibatari convinși care așa și-au trăit viețile. Nu le-am luat interviuri, dacă aceasta a fost decizia lor, dacă ca și dta, au constatat că nu pot iubi, sau care a fost cumulul de factori care a dus la această desfășurare de evenimente care a făcut ca ei să fie singuri.
La o vedere exterioară, au dus viața astfel, fără să își pună problema că este bine sau rău pentru ei dacă trăiesc astfel, celibatari, singuri.
Așa că, pentru mine cel puțin, chiar dacă nu ne-am văzut la față, chiar dacă nu ne vom întâlni niciodată, doar vom rămâne niște anonimi, aș putea spune multe despre situația dtale, prezentată aici să o comentez, dar asta pot să o fac, doar dacă îmi comunici ce vrei să faci cu viața dtale.
Vrei să rămâi așa?
Vrei să fii din nou ca noi, care nu suntem singuri, și suntem fericiți din cauza asta, dar unii, unele își bat joc de noi, ne mint și suferim din cauza asta?
Nu vrei nici una nici alta?
Spune ce vrei și eu o să îți comunic părerea mea.

| cristimihailov a răspuns:

E ok.
E foarte probabil sa iti schimbi parerea in max 10 ani.

Sau poti sa imbraci straiele monahale...

| Plato a răspuns:

Nu-i nicio problema, Newton a murit virgin, a fost la fel ca tine. S-a dedicat stiintei sale si nu i-a trebuit altceva.

| Emma30555 a răspuns:

Poți sa iubești, animale, natura, poți întâlni oameni deosebiți etc. Nu totul consta în relație. Dacă nu te poți îndrăgosti nu e nici o problema, nu ai întâlnit persoana. Poți sa fii cum te simți tu mai bine, nu trebuie sa fim toți la fel, doar sa încerci cât poți tu sa fii fericit, sa nu ți fie teama sa iubești sau sa arăți emoții. Trebuie doar sa întâlnești și sa cauți oamenii potriviți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca te cam mint pe tine insuti.

| melodrama a răspuns:

Scoate-ti prostiile astea din cap, viata e frumoasa, merita sa cunosti suflete simple ca tine si sa traiesti fara griji. vrand, nevrand trebuie sa iubim, asta ti-o spune unu care avea mentalitatea ta candva.

| anonima13ana a răspuns:

Cand o sa apara dragostea aia oarbă sa vezi ce usor poti iubi chiar pe cine nu trebuie.esti tanar...ai timp sa iubesti

| Isabell27 a răspuns:

Daca vei cunoaste o fata de treaba, amuzanta, draguta si sa va petreceti timpul ia sa vezi cum te indragostesti de ea si poate vei iubii...
Vor veni si acele zile. Eu zic sa nu te ascunzi si sa fii singur, nu mai fii dur cu tine, incearca sa fii si mai deschis