| andi456 a întrebat:

m-am masturbat inca din clasa a 5 a si am auzit ca masturbarea in exces duce la infertilitate, e adevarat? daca da mai exista o sansa sa fiu fertil daca ma las?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este adevarat, masturbarea nu influenteaza fertilitatea

| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce ai auzit in legatura cu posibilitatea de a deveni infertil din cauza masturbarii practicate de tine, reprezinta o parere sau o presupunere complet gresit fiindca este o conceptie complet eronata a unor agarici prosti, retardati, inculti etc. etc. Te poti masturba in continuare fara nicio teama sau retinere mai ales daca o vei practica moderat, fara excese. Multa sanatate!

| andi456 explică (pentru corbulalbrosu):

Esti medic? sau de unde sti/intreb doar asa!

| Samariteanul a răspuns (pentru andi456):

Corbul e expertwinking

| mihai69 a răspuns:

Masturbarea în exces poate cel mult să producă epuizare; infertilitatea provine din alte cauze, fără absolut nicio legătură cu onania.
Dacă auzeai că îți cresc coarne, te uitai zilnic în oglindă să vezi unde răsar?!? chiar așa de creduli ați ajuns?!?

| Emilian65 a răspuns:

Da, dacă te lași de masturbare, poți deveni un om apt pentru precreștine.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Nu inteleg ce vrei sa spui: devine astfel apt sa devina pagan? Nu prea are sens ce ai afirmat.

| Eduard196 a răspuns:

Daca tr lasi de masturbare totul revine la normal. Oricum e bine sa nu ajungi pana acolo si sa te opresti la timp. Ca pana acolo iti consuma si energia inutil si asta duce incet la slabirea capacitatii de gandire. In schimb daca te lasi o sa se intample exact invers. O sa fii mai atragator pentru ca ai destul testosteron in corp, o sa ai si mai multa energie si o minte mai limpede. O spun din experienta. Apropo: citeste neaparat ce reprezinta testosteronul

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.