| MDSanonim a întrebat:

Salut,am auzit de la cineva ca lamaile folosite in exces pot duce la cancer/leucemie este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Leucemie nu faci de la exces de lamaie,poate de la lipsa de vitamina C vrei sa spui. Cancer da,daca ai acumulat foarte mult fier in organism si ai excese de acid ascorbic,poti da nastere unor celule canceroase,in timp. Nu combina carnea rosie spre ex sau cerealele intergrale cu limonada inainte sau dupa ce consumi ce am scris anterior. Pentru anemie, combinatia este foarte buna,te fereste de boli leucemie si chiar si de cancer, mai putin in cazul unei hemocromatoze, organismul se poate imbolnavi de diverse tipuri de cancere, asa cum ti-am spus. Ideea este sa mananci echilibrat, nu sa mananci cum vrei tu.
Eu zic sa nu te stresezi. In caz in care nu eviti sa mananci sau abuzezi de mancare si te hranesti din surse sigure, vei sta departe de boli.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu dar poti face hiperaciditatea, slabesti si mori.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Cancer si leucemie e cam exagerat. Poate se referea la faptul ca sunt tratate, injectate...asta ar fi un lucru valabil la orice fruct, leguma din import, tinute in depozit cu lunile si totusi scoase in magazin "proaspete" si lucioase.
Iar excesul, indiferent de ce ar fi, este exces! si nu-l recomanda nici un om normal la cap.

| Porcusorul a răspuns:

Posibil sa fie adevarat, dar cu mici observatii. Nu lamaia in sine, ci prin utilizarea frecventa si pe termen lung (ani de zile) a cojii de lamaie sau de la alte citrice la diferite retete. In coaja se aduna pesticide si insecticide folosite in pomicultura, iar acestea pot avea efecte nebanuite pe termen lung.

| georgianasiiulia a răspuns:

Nu mori! Ce naiba? Nu ai cum de la un fruct sa faci leucemie cancer. Bunicul meu a murit de leucemie si nu manca multe lamai. Nana mea a murit de cancer si nu maca neaparat multe lamai. Aceste boli le ai in sange de cand te nasti si faci contact cu un virus si le-ai luat sau dintr-o operatie si neatentia doctorilor din Roamania.

| P3TR3 a răspuns:

Da, poti avea probleme daca mănânci lămâie in exces pentru ca iti stimulează prea mult sucul gastric.dar nici de cum sa ajungi la boli extrem de grave.
Indicat este sa le consumi regulat, dimineata, prânz, seara, intre mese, la un numar de consum decent, nu consumatein prostie.

| Nero15 a răspuns:

Daca mananci cate 1000 pe zi poti si sa mori. Dar nu faci cancer de la lamai Crezi ca medicul vrea sa te omoare cand iti zice sa bei mult ceai cu lamaie? Cere explicati de la medicul tau ca sa fi sigur/a

| xOrbit a răspuns:

Nu.