| an0nim923108 a întrebat:

ma confrunt cu o problema si as avea nevoiede ajutor nu vreau sfaturi banale.
Deci sunt impreuna cu prietena mea de 9 luni eu am fost in Italia si vara asta am venit in Romania cand ne-am vazut eram asa de fericiti sentimentele erau puternice mai ales ale mele apoi a venit timpu sa plec am plans foarte mult si ea la fel ca aveam o promisiune pentru un loc de munca am plecat inapoi in Italia pe 5 Septembrie din pacate nu am avut noroc cu munca dar in perioada aia iubita mea a intrat in depresie foarte mari probleme cu facultatea avea taxa de platit plangea si imi simtea lipsa ma vroia langa ea si a racito am venit in Romania si acum sunt deci va pot spune ca relatia mea cu ea s-a racit eu o iubesc foarte mult sentimentele mele sunt foarte puternice dar ea numai simte nimic ne-am certat pe tema asta ca eu am incercat toate posibilitatile numai rezist si am decis sa luam o pauza sa nu ne vedem sa vb etc ea tine foarte mult la mine de exemplu ieri am fost la ea la camin cu un Trandafir si o cutie de ciocolata sa discutam dupa o seara de cearta am plans amandoi pe balcon la camin imi spunea ca nu stie de ce numai simte nimic si plangea o fii din cauza depresiei pentru ca ea sta prost cu nervii se enerveaza repede si depresie cu aceea taxa parintii nu ii dadeau bani ca vroiau sa stranga bani pentru altceva si a facut rost de bani de la un amic in fine a fost 7-10 zile in depresie iar eu cand am venit in tara si am venit la camin la ea numai era asa nerabdatoare cum a fost vara asta ma suna si dadea mesaje mai ai cand vii etc ma simteam asa de bine acum nu stiu ce sa mai fac sa luam o pauza poate ii revin sentimentele.Va rog vreau raspunsuri bune nu banale de ex:E pe terminate, nu-i de tine frate etc ca ea tine la mine foarte mult dar nu inteleg cum poate sa se duca toate sentimentele sa nu simti nimic.

7 răspunsuri:
| numedeutilizator a răspuns:

Salut, eu cred ca ea a suferit un soc. mai ales daca e mai sensibila, depresiva si plange mult. dar acum nu inteleg, daca ai venit acasa, de ce s-a indepartat de tine? adica in loc sa se bucure ca doar de asta era in depresia ca nu erai cu ea, acum e indiferenta... ai mers si la ea la facultate cu flori. poate se gandeste la altcineva si acum nu stie exact ce simte.
intreab-o ce de ce nu mai e asa ca inainte, s-a plictisit de tine? se gandeste la altcineva? Nu stie pe cine sa iubeasca, e la cumpana. spune-i ca poate trebuie sa pleci iar i. itaia, vezi cum reactioneza. De rau nu zic nimic gen (ai fost fraier ca te-ai intors) pentru ca nu e asa! in plus dragostea e atat de complicata si suferim asa de mult din asta. da intr-adevar fiecare suferim altfel, dar suferim. bafta!

| an0nim923108 explică (pentru numedeutilizator):

Salut am intrebat-o a zis ca nu stie nu pricepe de ce numai simte nimic eu ii dau timp nu ma mai vad cu ea ceva timp fara saruturi fara dragoste fara nimic daca nu revine nimic in maxim 2 luni eu plec i-am si zis uneori imi dadea palme de ce sa pleci nu pleci nicaieri ea ma iubeste dar nu indeajuns de aceea o las pe ea eu nu ii mai arat sentimentele mele pana ea nu si le arata prima eu vreau sa revina relatia asta iubesc foarte mult aceasta fata daca o pierd simt ca ma pierd si pe mine dar voi merge mai departe

| numedeutilizator a răspuns (pentru an0nim923108):

Poate totusi se ma gandeste si la altcineva. altfel nu gasesc o explicatie pentru ce iti spune: "nu pricep de ce nu mai simt". e clar ca stie, dar nu vrea sa te raneasca. si atunci prefera sa lase timpul sa treaca si sa va indepartati de la sine... imi pare rau pentru tine! sincer! important e ca esti puternic si accepti situatia. si sa stii o chestie pe viitor: persoana iubita, cea unica, jumatatea ta, cum sa spune, o sa vina la un moment dat si o sa o simti care e. o sa ai impresia ca desi sunteti de 1 sapt impreuna va cunoasteti de o viata. si alaturi de ea poti sa treci peste orice, peste kilometrii care va despart si alte lucruri care intrevin pe parcurs. crede-ma ca exista asa ceva. eu asa am patit si sunt sigura ca pentru fiecare pesoana exista "acea persoana". e cel mai frumos sentiment sa stii ca esti iubit/iubita cu adevarat indiferent de obstacole si alte piedici. multa bafta iti doresc!

| an0nim923108 explică (pentru numedeutilizator):

Dar de ce eu simt ca ea e jumatatea mea dumnezeu nea adus dupa 4 ani impreuna eu nu as vrea sa o pierd si chiar daca o pierd nu stie ce va pierde ea... o iubire adevarata apreciez foarte mult ca mi-ati dat fiecare cate un raspuns.Va Multumesc

| neutrino a răspuns:

Ai mare dreptate, ea tine la tine dar, fara sentimente.

| Hαppiηеss a răspuns:

Imi pare rau pentru tine dar sentimentele adevarate nu apar si dispar asa cand bati din palme.
Nu o poti obliga sa te iubeasca, dragoste cu forta nu se poate!
Chiar daca " E pe terminate " ti se pare un raspuns banal asta este adevarul chiar daca doare, iti pierzi timpul cu o fata indecisa care nu stie ce vrea.

| Kirito21 a răspuns:

Probabil ca a ajuns sa te vada ca pe un prieten foarte bun; tine la tine dar nu te mai iubeste asa ca nu mai are niciun rost sa continui asa si sa suferi in continuare.