| MadalinLostRoad a întrebat:

Nu am mai facut asta si ma simt putin cam naspa sa vorbesc de problemele mele personale, dar, de vreo 3anisori buni aproape 4 imi place de o fata care nu ma vrea! la inceput nu m-a interesat sa incerc sa intru intr-o discutie cu ea, nu ma interesa cjiar asa de mult, nu vroiam chiar nimic de la ea dar cu timpul imi placea din ce in ce mai mult, o vroiam langa mine ma gandeam la ea tot timpul, visam la ea si habar nu aveam de ce, intr-adevar este foarte frumoasa, dar nu m-am gandit niciodata la asta, pentru ca nu conteaza frumusetea la o persoana ci mai mult personalitatea, caracterul pentru mine! cum spuneam cu timpul m-am indragostit de ea cat nu se poate, si pentru ca sunt in Grecia si cei mai multi din ei au o mica probleme cu rasismul, xenofobia am incercat sa port o discutie cu ea mai intai pe Facebook, pentru a vedea cum gandeste, pentru a cunoasteo mai intai pentru ca mi se parea ciudat sa vorbesc pe strada zicem acum, cu o persoana care nu ma cunoaste nici ea si nu o cunosc nici eu chiar asa ed bine, nu stiam de unde sa incep o discuite cu ea si cum asa ca am pus la incercare facebook-ul. De multe ri o cedeeam online si ii scriam buna, buna, buna niciodata nu-mi raspundea, trebuie sa zic ca mergem in aceeasi scoala, in acelasi liceu. Pana la urma vazand ca nu imi va raspunde niciodata am incercat sa-i trimit niste mesaje, i-am lasat un mesaj in care i-am scris ca vroiam sa vorbim, stiu mare porcarie, nu ma stia, nu mai vorbisem niciodata dar disperasem cand am vazut ca de fiecare data cand incerc sa vorbesc cu ea, nu o interesa, si stiu ca mesajul acela a fost o mare porcarie si chiar l-am facut fara sa gandesc, adevarul este ca mi-a parut rau de el imediat cel-am citit si eu, era asa varza! Nu mi-a raspuns, asteptam eu, asteptam, nu raspundea, am trimis si altele fara nici un raspuns bine inteles sad se purta si inca se poarta ca si cum nu as exista, si desi vedeam asta tot nu terminam cu chestia asta, adica inca imi placea de ea, cu cat ma respingea mai mult cu atat ma lipeam mai mult de ea. Pana la urma m-a sters de la prieteni supa facebook, chiar nu ma intereseaza chestia asta, totusi la inceput ma interesa, ii trimiteam si alte mesaje, ii ceream scuze daca am deranjat-o, ii spuneam ca doar o discutie vreau sa avem, sa ma asculte, nici la asta nu-mi raspundea, a aflat bine inteles ca o placeam, de la pritena ei, vorbeam cu prietena ei si i-am zis sa-i zica cateva chestii! pana la urma s-a bagat cu cineva si e cu el de mult timp, si eu inca o mai vreau dar nu stiu ce pot face pentru asta, ce sa fac ca sa schimb lucrurile? se poate face ceva? cum sa vorbesc cu ea daca reusesc bine inteles? sau doar sa incerc sa-mi deslipesc incet-incet gandul de la ea? am incercat sa fac si asta dar nu reusesc!

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ei,caimene...
Cunosc infumurarea de care vorbesti si xenofobia lor, le traiesc de 20 de ani in Grecia.
Si,in primul rand,ca sa te linistesti,o sa-ti spun ca tu te-ai indragostit de o imagine,nu de o persoana.
Ti-a placut statura ei,rasul,comportamentul intre ceilalti,dar caracterul nu i l-ai cunoscut!
Aveai doar indicii exterioare si-ti pot spune cu mana pe inima,grecii una arata in societate si alta in particular.
Faptul ca in mintea ei incap ganduri rasiste ar fi trebuit sa te trezeasca din prima clipa,pentru ea esti in aceeasi oala cu un albanez, tot strain esti, asa a fost crescuta si asa isi va invata si ea copiii, nu-ti imagina altceva.
Umilinta asta nedreapta pe care ai indurat-o prin refuzul ei clar sa iti vorbeasca, ti-ai provocat-o si in mare masura singur.Trebuia sa renunti la ea,inainte s-o transformi intr-o obsesie!
Stiu cat de reci pot parea grecii,stiu cat de bine isi pot ascunde sentimentele,stiu cat de mult tin la rasa lor si cum e privita o grecoaica alaturi de un alodapos.
Si stiu ca ai inima tandari.
Asa ca, va trebui sa iti revii, sa te aduni.
Graftin sta palia su paputsia si vezi-ti de viata ta, fii atat de indiferent in ce o priveste, incat sa ramana surprinsa pana si prietena ei.Cu care vei inceta brusc,orice discutie,comporta-te ca si cum n-ar exista.
De fapt,fata asta n-a existat niciodata pentru tine si acum e impreuna cu un altul!
Inceteaza sa te mai umilesti si sa te mai chinui singur!
Iesi la fotbal cu baietii,asculta muzica,mergi in vreun club,vezi filme,apuca-te de jocuri,vezi-ti de scoala,umple-ti timpul si mintea ci orice altceva decat povestea asta!
Interzice-ti singur sa te mai gandesti la ea,e singurul bine pe care ti-l vei face in ultimul timp.
Cu indiferenta ta totala si completa,cu o mandrie cel putin egala cu a ei,cu rezultate excelente la scoala,sport sau teste,ai infinit mai multe sanse intre greci,ei se agata de oameni puternici care nu cer si nu roaga,li se pare ciudat sa aiba mai multa putere si ambitie decat ei,asa ca vor sa le "fure" secretele si stau in preajma lor...e singura ta sansa!
Fii mandru,fii tacut,fii indiferent si fii puternic.
E calea de supravietuire in tara asta,singura.
Stii ca ei spun, mai bine sa te urasca, decat sa le fie mila.
Ei, nu e nevoie sa te urasca, dar fa in asa fel incat niciodata sa nu le provoci mila!
Curaj!

| IloveME a răspuns:

Cui pe cui se scoate!
Ceea ce simti tu nu este iubire,ci mai degraba obsesie, orgoliu de barbat ranit! cum te-a respins pe tine cineva? si da ai ajuns aici pentru ca te-a respins si niciodata nu a vorbit cu tine, daca iti cadea in plasa din prima sigur iti bate-ai joc de ea si o lasa-i!
Repet ceea ce simti tu nu e iubire! fete mai sunt si stai linistit ca nu esti singurul baiat ranit! poti incerca sa cauti alta fata, draguta, cu care crezi ca vei avea multe in comun, care sa te atraga si incepi o relatie! poate asa vei reusi!
Succes!

| MrAnderson a răspuns:

Prietene, daca e asa cu nasul pe sus, incat nici o discutie nu vrea sa poarte cu tine, daca e xenofoba, cum zici tu...mai da-o-n spanac! Inseamna ca in realitate nu e asa minunata cum crezi tu, iar personalitatea aia pe care zici tu pui pret este egala cu zero.
Cred ca ce ti-a ramas e atractia fizica.

Iti recomand o treaba, ca sa te autolamuresti. Daca dupa ce te masturbezi nu te mai gandesti la ea, nu merita efortul. happy
Nu e o gluma.

| BSwwatch a răspuns:

Esti mult prea insistent,fara nici un rost, avind in vedere ca te-a ignorat total, respecta-i decizia, cu atat mai grav faptul ca este si intr-o relatie si tu insisti prosteste, o sa faci o obsesie pentru ea daca nu ai facut deja.Insistenta este bine venita intr-o oare care masura,are limite si insitenta asta,nu te pune in postura de a fi ridicol,momentul il poti depasi,necesita timp si vointa, daca nu eviti sa tot iti tepeti in minte (ex: doamne ce frumoasa este, doane ce om, ce caracter, este cea ce-mi doresc...etc.) chestii de genul asta, nu ai sa o uiti nici la "pastele cailor".Fi barbat, realis, depaseste momentul!

Răspuns utilizator avertizat