| Zarul a întrebat:

O intrebare mai mult pentru fete.
Vorbesc de ceva vreme cu o fata, cam de vreo 3 luni.
Pana acum un timp,a fost ok.
Conversatii pe facebook,etc.
De o vreme,am vazut ca e mai retrasa,inainte ma mai intreba si ea ce fac,etc,imi mai trimitea mesaje.
Dar de o vreme,nimic,conversatii seci,e asa nasol.
Am vazut ca la altii,mai lasa like-uri la poze,etc,mie nu imi lasa, doar la 2 poze mi-a lasat.
Am tot intrebat-o daca a patit ceva,si a spus ca nu,ca e totul in regula.
Am vazut ca vorbeste cu un baiat din Germania,prieten cu fratele ei,dar ea e in Romania, si doar cand termina 10 clase se muta acolo.
Asta seara,la fel,am vorbit putin,apoi nimic.
Am intrebat-o daca s-a intamplat ceva,daca nu sunt ceea ce si-a dorit,etc,si mi-a spus ca nu e asta, ca nu e in apele ei.etc.
Stiu ca se simte cam rau de vreo luna,a fost sa-si faca analzie,etc.
Si i-am spus de multe ori ca se poate baza pe mine,ca o ajut,etc.
Intrebarea mea.
Ce e de facut?
Am tot intrebat-o daca i-am facut ceva,daca e bine,si mi-a spu ca e totul bine.
Dar e prea distanta, e prea sec.

9 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

3 luni nu sunt nimic.
Cu atat mai putin ca...relatia asta sau prietenia sentimentala e la distanta din cate vad. Nu e ceva sa va vedeti. Raportezi la facebook, ceea ce e aiurea.

Sincer, facebookul e distructiv. Si e periculos pentru oamenii suspiciosi. Vezi ca vobeste si da like si iti faci n idei. E viata virtuala, atata tot. Ea va pleca in alta tara, nu a terminat nici 10 clase deci nici 16 ani nu are. Gandesti irational daca crezi ca ar putea merge asa ceva.

Asa se intampla. Fetele se razgandesc, tu poti pune suflet, ca la inceput, si apoi te intrebi ce nu mai merge cand pentru ea nu era atat de serios. O fi constientizand si ea ca nu are cum sa mearga relatia, si se apropie de cineva mai cunoscut, un prieten de-al fratelui.

Tre sa fii cu capul pe umeri ca nu e totul numai sentiment la varsta asta.
Bafta.

| Zarul explică (pentru Libelle):

Am iesit cu ea odata la suc, si a fost totul ok, am povestit acolo, etc, am stat cam 1h cu ea, si a fost totul bine.
Am vorbit in tot acest timp cu ea frumos, ii mai spuneam ca e draguta, frumoasa, etc.
Ea e pe clasa a-9-a acum, deci doar peste 1 an si jumatate se muta in Germania.
Eu stau la 25 de km de liceul meu, ea sta la 18 km de liceu, fiin amandoi la acelasi liceu.Si eu fata de ea, stau la aproape 40 de km.
Nu avem cum sa ne vedem asa des, doar dupa ore, si asta cand iesim la 1, ca avem microbuze.
Dar ceea ce ma bate pe tine,ma streseaza, ma pune in situatii nasoale.
De ce e asa distanta, retrasa?
Si cand o intreb daca e totul bine, si astea, imi spune ca e ok.
Asta nu stiu. sad

| Libelle a răspuns (pentru Zarul):

Faza e ca nu merge si trebuie sa o lasi. Nu stiu daca iti poti da seama de asta acum, dar iti garantez ca in jumatate de an deja vei stii ce sa faci. Ceea ce e intre voi nu are viitor. E dur adevarul dar e real.

| Zarul explică (pentru Libelle):

Da,e chiar foarte dur.
Si sunt un baiat,care pune repede suflet,o sa sufar putin.
Mi-am zis ca intru putin in cercul ei de prieteni,intre cei mai buni, caci am ceva usi deschise, sa vorbesc cu un prieten bun de-al ei, sa vorbeasca cu ea, despre mine..ect,dar cred ca nu are rost.
As vrea sa ii spun eu,ca o las in pace, ca am vazut ca nu merge, ca ea e distanta, chiar daca nu-mi spune cand o intreb, dar mi-e greu sa o fac..deja am inceput pe cat de putin, sa tin la ea.
sad

| mona a răspuns:

Nu pare interesata de tine dupa cate am inteles eu aici, poate nici nu vrea asta din moment ce vrea sa plece in Germania sau are legatura cu baiatul de acolo

| Zarul explică (pentru mona):

Nu stiu ce legatura are cu el, am vazut ca se inteleg bine, pe facebook, dupe cum isi lasa comenatrii la poze.
Pleaca peste 1 an si jumatate acolo.
Dar de ce imi spune ca e totul ok, ca nu e suparata, ca e totul bine, cand o intreb daca e suparata..etc.
Asta nu inteleg.
Am intrebat-o de vreo 10 ori.
Putea sa-mi spuna ca nu ii place de mine,sa imi spuna ca nu sunt genul ei, sa imi spuna ca are pe altcineva, sa imi spune alte chestii.
Faza e ca nu imi spune.
Si inca ceva, daca a vrut sa iese cu mine la suc, cred ca totusi e ceva.

| mona a răspuns (pentru Zarul):

Eu cred ca ea de fapt te place dar se abtine, nu vrea sa complice lucrurile, stie ca pleaca si nu vrea sa te faca sa suferi[exista si posibilitatea asta], poate e trista ca pleaca sau are planuri cu celalalt, destul de rau ca nu isi descarca sufletul in fata ta

| RAY a răspuns:

Daca ti-a spus ca se va muta acolo in Germania puteai sasi isi dai seama ca acuma il iubeste pe ala, cu tine a fost cat s-a simtit singura sau plictisita, nu te milogi de ea laso cauta alta, asta e viata

| Chamberlin a răspuns:

Intreab-o daca te place si vrea sa ramana cu tine inainte sa fie prea tarziu.