| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Salut oameni buni! Am nevoie de ajutorul vostru! De cand sunt pe platforma asta am incercat sa ajut cum am putut pe fiecare, cum am putut, cel mai bine pricepandu-ma la categoria adolescenți, familie si relatii. Pentru unii poate parea ceva banal ca eu incerc sa ajut un depresiv de pe TPU, dar acei oameni nici nu isi imagineaza cat de important este pentru el un raspuns, o vorba buna. Din acest motiv am decis sa ma implic foarte mult pe aceaste categorii. Dar acum a venit momentul cand eu sunt cel neștiutor si am nevoie de răspunsuri. Nu stiu cum sa incep dar simt un mare gol in stomac. Imi placea de o fata, foarte mult, țineam la ea, i-am spus ce simt, dar ea nu credea că sunt genul ei, asa ca am inteles-o, chiar ca nu eram genul ei deși ne plac amândurora pisicile, memeurile si avem aceleași subiecte de amuzament si de discuție. După ce i-am spus ce simt a fost tot mai distanta cu mine, eu eram intr-o depresie cumplită pentru ca nici macar nu mai vorbea cu mine, nu imi trimitea mesaje cat de cat consistente, doar mesaje simple gen "bine" sau "intr-adevar", iar eu ii scriam mesaje lungi. M-am îndrăgostit de ea pentru ca era singura fata din viata mea cu care am vorbit atatea prin mesaje, am 19 ani si in viata vieților mele nu am mai vorbit atât de mult cu o fata, niciodată, de fapt, a fost singura fata cu care pot spune că am vorbit, cu restul vorbeam simple chestii, iar în schimb ea imi poveste atatea prin mesaje. Ganditi-va fraților ce a însemnat asta pentru mine, eu sa vorbesc atatea cu o fata! Asta este si motivul pentru efectiv ma doare sufletul când mă gândesc că acum m-a lăsat, nu mai vorbește cu mine, block pe Facebook, m-a sters din whats app, ma tot gandesc întruna la ce a fost, ce mi-a fost dăruit sa am, iar din cauza prostiei mele am pierdut acest lucru foarte prețios, DOAMNE NU IMI VINE SA CRED CE PROST SUNT. Ideea este ca eu nu am jignit-o cu ceva după părerea mea, întâmplarea suna cam asa: i-am spus la un moment dat ca am reusit sa scap astăzi de controlori, la care ea mi-a spus că nu e bine ce am facut, ca din cauza asta e tara unde e, din cauza oamenilor ca mine care nu respectă regulile, am inteles. La care eu, prin prostia mea, fiti atenti aici cat de prost am putut să fiu, i-am spus că e mai importantă bunătatea unui om, ca eu pun accent mai pe asta decât pe niste simple reguli ale societății. Si de aici a degenerat situatia, iar la un moment dat am intrebat-o daca ea are un pic de bunătate in suflet, daca donează daca nu stiu ce, iar de aici mi-a spus că eu nu o cunosc pe deplin, ca o judec prea mult...iar apoi mi-a spus că ma lasa cu inteligenta mea, ca SUNT prea inteligent pentru ea...si de aici block. La un moment dat i-am spus ca nu am vrut sa o supar, doar mi-am exprimat parerea cu privire la ce e mai important pentru mine la o persoana.
Dati-mi sfaturi OAMENI BUNI, TOT CE VREAU ESTE SA STIU DACA MA VA DEBLOCA PE VIITOR, ATATA VREAU SA STIU, VA ROG

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Atat vrei sa stii. Da, poate o sa te deblocheze.

Dar nu pot sa trec peste prima parte. In primul rand faza cu ajutatul pe TPU nu are nici o legatura. Nu te implica prea mult, strica.
In al doilea rand... serios? Termina sa te mai faci prost. Stii ce ai facut, stii ca nu ai procedat gresit (si stii, da?), iar tu stai dupa... o fata? Serios? Pai ce barbat mai esti tu?
In lumea asta sunt mai multe femei ca barbati, iar tu o sa cunosti o gramada. Doar ca toate la timpul lor. Nu moare lumea acum. Sunt unii care au cunoscut iubirea vietii lor peste 20, 30 de ani. Stai linistit. Ei nu ii pasa si tu stai dupa fundul ei mereu? Termina cu mesajele alea lungi, nu ii pasa, intelege si gata. Daca mai ai asteptari sa va intelegeti, sa vorbiti si suferi iar din cauza asta atunci esti pierdut. Ai zis ca ai inteles ca nu te place si gata.

Ai luat-o la rost si ce? A fost si gata. Nu accepta scuzele, problema ei. Daca alergi cu prostii, ajungi un prost. Desprinde-te de asta, nu te lega prea mult de aceste lucruri. Trebuie sa evoluezi singur, sa ajungi in acel prag in care o sa vina lumea la tine, o sa vina (nu ea) altcineva la tine si o sa te vada asa cum esti.
Si cum sa zici ca v-ati putea intelege pentru ca va plac pisicile si ce ai mai zis tu acolo la amandoi? Nu, e gresit. Dar aici se simte lipsa de experienta.

O sa vezi oricum, peste ceva timp ca te-ai facut prost degeaba. 100%

| FreddieM a răspuns:

,,Inteligenta" ta te-a ruinat amice. S-a cam saturat fata sa tot fie subiectul testelor tale, investigatiile astea nu-s constructive cand vrei sa intri in intimitatea unei persoane. S-a simtit comparata, analizata si e foarte deranjant sa comunici cu unul care pretinde ca are raspuns la toate, se pierde naturalul, lipseste emotia. Faptul ca nu pierzi ocazia sa arati ca esti o enciclopedie ambulanta nu impresioneaza pe nimeni, dimpotriva, demonstreaza cat de putin accent pui se sentimentele celorlalti prin etalarea trufasa a propriile capacitati intelectuale. Acu depinde, poate n-ai fost chiar nesimtit, dar pune-te in locul ei, te-ai suporta pe tine insuti? Discutiile,, academice" le porti cu persoane de genul, nu crezi?

| AlexSalling a răspuns:

Dragul meu, las-o balta. Eu inteleg ca tu te-ai deschis foarte mult cu ea, poate ca si ea cu tine, dar nu este pe atat de buna pe cat credeai. Daca este capabila sa-si strice prietenia cu tine pentru un amarat de controlor (cred ca de autobuz, tramvai), a fost capabila sa se supere, este clar ca are o inteligenta redusa. Nu te mai gandi la ea. Stii, am trecut prin exact ceea ce ai trecut tu, iar tot ce am realizat este ca am invatat ceva nou, sa nu mai pun atata suflet si sa nu mai am incredere oarba in orice om. Si mie imi plac pisicile si meme-urile, am doi Motani. Ai grija frate, nu te mai gandi la acea individa.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru AlexSalling):

S-a supărat probabil pentru ca am luat-o la rost, i am pus întrebări de genul "tu ai donat vreodata" "ai un pic de bunatate" si probabil s-a supărat, vreau sa stiu daca ma va ierta

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru AlexSalling):

Aici recunosc ca eu am gresit fata de ea

| AlexSalling a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Nu ai gresit deloc, si eu crezusem ca am gresit cand jignisem acea persoana pe care o iubeam, dar mi-am dat seama intr-un final ca ea gresise prima fata de mine. Si eu pun bunatatea pe locul #1, nu te mai gandi la ea. Daca tine la tine, iti va scrie la un moment dat. Nu suferi dupa ea, nu merita. La intrebarea "Ai un pic de bunatate?", raspunsul meu este da (cel putin asa consider eu).

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru AlexSalling):

Acum sa iti dau eu un sfat... pune suflet persoanelor care merita, acum ca te-a facut o persoană nepotrivită sa suferi, ce vei face daca in viata ta va apărea persoana potrivita, care te va iubi din tot sufletul si care va considera ca esti cea mai importanta persoana din viata ei, ce vei face? pui suflet doar cand observi ca si cealalta persoana pune suflet...acum in cazul meu nu ai ce sa imi faci, deja am pus mult suflet intre mine si acea fata, cu greu imi voi iau mintea

| AlexSalling a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Total corect, nu imi mai pun sufletul decat daca vad ca cealalta persoana chiar vrea ceva serios si chiar tine la mine. Eu sunt omul care considera ca fiecare greseala pe care o fac, este o lectie invatata. Iti va lua mult timp sa o uiti pe fata asta, imi dau seama cum te simti pentru ca am fost intr-o situatie foarte similara, dar vei putea trece peste. Timpul le rezolva pe toate (ranile).

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru AlexSalling):

E vina mea, eu am luat o la rost, spunându i ca nu e buna la suflet, ca nu e un om bun...eu nu stiam ca e voluntar la crucea roșie și ca o face fara sa astepte nimic in schimb, si dupa ce mi-a spus astea s-a terminat...

| AlexSalling a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Deci face voluntariat la Crucea Rosie... Nu este o fata atat de rea, dar ar fi putut sa-ti spuna ca este voluntar inca de la inceput, nu crezi? Nu i-ai mai fi spus ca nu e buna la suflet. Daca chiar este voluntar si nu a spus asta doar ca sa pretinda ca este o fata buna, in timp va intelege ca si ea a gresit luandu-se de tine pentru un amarat de controlor.

| rovion a răspuns:

Dacã sunteţi foarte apropiaţi da cu siguranţã "da" dar ai de aşteptat o lunã sau douã! Problema e cã te-ai fãcut prost pentru cã ţi-ai exprimat opinia, nu ai jignit-o cel mai probabil ea era într-o stare naşpa(foarte) dacã ţi-a vorbit aşa! Lasã un timp lucrurile aşa şi vezi ce se întâmplă dupã maxim o lunã dacã nu te cautã, fã tu acest efort. Sper cã te-am ajutat BAFTÃ!

| CosminsauMihai a răspuns:

1-Surprinde-o cu un buchet de trandafiri.
2-Gândește-te dacă merită să intri în depresie(sau ceva de genul)pentru ea.
3-Poate sunt nebun și dau sfaturi proaste.
4-Dacă nu îți iese sa nu dai vina pe mine, eu nu te pun sa faci nimic.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru CosminsauMihai):

Nu dau vina pe nimeni, orice sfat e bine venit