| Jok12345 a întrebat:

pana la ce varsta se dezvolta penisul? Si cum o face? Intăi in lungime si dupa in grosime? Sau ar trebui ambele simultan? Daca am 17 ani si o am de 16, 5 cm, e bine? Ar trebui sa imi fie rusine cand ma voi afla in fata unei fete? Ma intereseaza oarecum faza cu grosimea, va ramane cum e acum sau urmeaza sa mi se mai ingroase penisul?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Penisul creste pana la varsta de 16 ani, chiar daca cresterea ta in inaltime poate continua pana la 20 de ani.
Un penis la 15-16 cm este considerat un penis mediu.
El creste in functie de mostenirea genetica de la tata, mai gros sau mai subtire, mai incovoiat, sau mai drept. Bineinteles ca si grosimea depinde tot de mostenirea genetica, unii au penisul f subtire si lung, altii il au lung si gros, altii il au mic si gros samd.
In orice caz, la 16 ani se incheie cresterea lui, atat in lungime cat si in grosime.
Uita-te bine la el ca altul nu mai ai si nici nu-ti mai creste, cu el ramai pana la adanc batraneti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

GRESIT : un penis mediu este intre 13-15(16) cm, Media romaniei fiind de sub 13cm parca 12, 75 sau ceva pe acolo happy, media rusiei 13, 5 / germaniei parca 14, 5
Chestia e ca toata lumea exagereaza cu marimea: ba mint cu intentie, ba o masoara gresit (adica baga liniaru in burta, sau o masoara pe dedesubt si asa mai capata inca 3-4 cm happy )
Undeva la 5 din 100 de oameni au penisul de 16cm+, iar marimea maxima este de 19cm, ce este peste este din cauza vreunei anomalii genetice, medicamente-hormoni, sau operatii de cresterea penisului

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Statisticile de acum 100 de ani nu mai sunt valabile!
In plus, vorbeam de media internationala, unde un penis de 15-16cm este considerat un penis mediu.
Te inseli daca tu crezi ca un penis masim este la 19 cm, probabil ca nu ai vazut in viata ta unul de 20 cm si nu ai habarde existenta lui, dar sa stii ca sunt chiar si de 25cm, la anumite popoare.
Nu exista medicamente de crestere a penisului, iar operatiile de extensie ale penisului sunt pentru maxim 2-3 cm, atat fiind posibil la acest moment, pe glob.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Human_penis_size
https://www.worlddata.info/average-penissize.php
https://www.google.com/......ps?/search
Media europeana este 14 cm
1. Exist medicamente/hormoni pentru cresterea penisului, dar au efect numa daca baiatu inca e in dezvoltare
2. Media nu inseamna ca toti au atata, ci aia e cea mai comuna marime. Datorita ca sunt peste 3, 5 miliarde de barbati, logic ca orice rata mica inseamna un numar mare de indivizi

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai dreptate ala de mai sus nu stie ce vorbeste cica masoara lumea gresit ca împinge linia in burta, pai e normal sa o împingi asta daca ai grasime la baza penisului ca sa dai grasimea la o parte aia e masura adevarata ca daca unu se ingrasa penisul se face mai mic de la iluzie ca se depune grasime dar dar grasimea la o parte o impingi cu degetului sau linia asa imi ies si mie 16 cm, si la fel ca zicea el ca nu e ok sa masori penisul pe dedesubt, daca ai un penis curbat in sus e normal sa il masori cu centimetru de croitorie pe dedesubtul penisului ca sa poti mula pe penisul curbat ca altfel daca masori drept si nu pui penisul curbat pierzi cm

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nimic gresit in a baga liniarul in burta asa dai grasimea depusa pe penis la o parte si afli valoarea adevarata si in legatura cu masuratul pe dedesubt e normal sa il mori si pe dedesubt asta daca ai penis curbat ca sa poti mula centimetru de croitorie pe penis pentru ca e curbat ca daca masori drept pierzi cm ca nu ai masurat pe dedesubt partea curbata

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, media europeana la germani si italini, care au 14 cm, dar romanii au numai 12cm

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru Violleta2022):

In fiecare tara exista cel putin un 25 cm adevarat dar sunt foarte rare, vezi ca nici in Africa nu e mare daca tu crezi asta negri au intre 14-17 media unele tari din africa au 14 altele din africa 15 16 si altele 17

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor efectuate pe plan mondial de catre echipele de medici si alti cercetatori in domeniu, la solicitarea fabricilor care produc prezervative s-a stabilit ca dezvoltarea penisului se termina in jurul varstei de 16 ani (+/- 1 an de regula) in cazul in care dezvoltarea fizica nueste afectata de anumite sechele, boli sau dezvoltare retardata. Tot pe baza studiilor amintite/efectuate a reiesit ca d.p.d.v. statistic lungimea medie a penisului variaza destul de mult si este specifica pentru anumite areale depe glob si rasa din care fac parte barbatii. Lungimea medie a penisului in cazul barbatilor din tara noastra conform masuratorilor efectuate este de 12, 73 cm. Bineinteles ca fata de acele masuratori exista diferente si s-ar parea ca odata cu cresterea evidenta in inaltime a populatiei masculine sa creasca si lungimea penisului cu 1-2 cm si in acest moment sa se fi schimbat intr-o anumita masura acea media si penisul sa aiba lungimea medie de 14-15 cm. Probabil ca cea mai credibila si reala lungime a penisului in cazul barbatilor adulti din tara noastra se situeaza intre 13 si 16 cm unde te incadrezi deja si tu. Insa ar fi bine sa stii si tu, ca ceea ce conteaza cu adevarat in cazul actului sexual considerat ca fiind satisfacator de catre orice femeie este virilitatea, potenta dar mai ales capacitatea barbatului de a reusi sa-si controleze si retina ejacularea pentru a sustine suficient de mult timp actul sexual, incat la final partenera de sex sa aiba parte mereu de placere si satisfactie si pe cat posibil orgasm. Degeaba penisul este lung si gros/subtire, daca barbatul nu poate/nu reuseste sa-l mentinut in stare erecta suficient de mult timp, pentru ca partenera de sex sa fie mereu pe deplin satisfcuta. Din nefericire s-a constatat ca nici grosimea si nici lungimea penisului NU pot fi modificate prin metodele si cunostintele medicale actuale. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

El creste in acelasi timp si in grosime si in lungime.