| Anonim2452333312 a întrebat:

Poate vi se pare o intrebare cam penibila dar vreau sa va intreb ceva. Am 16 ani iar penisul meu este de 17 cm lungime si 13, 5 cm grosime, pana la ce varsta se termina cresterea acestuia si cum pot sa stimulez grosimea lui? Sunt grasut si daca slabesc se pot mari dimensiunile lui? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor efectuate de cercetatori si medici specialisti, dezvoltarea penisului se definitiveaza in jurul varstei de 16 ani, in cazul in care baietii intra in perioada pubertatii normale.
Atunci cand se intra in pubertatea la o varsta prococe pe la 10-11 ani, dezvoltarea se termina inainte de varsta de 16 ani, iar in cazul pubertatii tardive, instalata dupa varsta de 13-14 ani dezvoltarea penisului poate sa se termine chiar si la varsta de 18-20 de ani. Acceseaza si citeste urmatoarele 2 articole :
https://unica.md/......e-penisul/
https://unica.md/......-femeilor/
In care este conform medicului specialist Dr Nicole Prause, :
În urma studiului, se pare că femeile preferă în medie un penis de 16-17 cm lungime și aproximativ 12 cm circumferință. Interesant este că cele mai mari penisuri au fost alese numai in idea de a ''experimenta''... un one night stand.
„Un penis mare are riscul de a cauza durere în timpul sexului. Totuși, femeile își asumă acest risc în cazul unui one night stand.", spune Dr. N. Prause.
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

De lung, penisul, este normal. Este cam gros. Sperii fetele cu grosimea.

| Sofer a răspuns:

E suficient.

| Octavian81 a răspuns:

Salut!
Ca sa te mai linistesti putin iti zic ca nu ar trebui sa te ingrijorezi absolut deloc de dimensiunea penisului tau.
Corpul uman se dezvolta in perioada pubertatii, pana la maxim 18-19 ani, in functie de organism, si odata cu ele sub imboldul ADN, cresti si tu: te inalți, te maturizezi. Nu există o marime standard pe vârste la penis, așa cum la femei, d-re, nu există o marime standard la mărimea sânilor.
Totul depinde de ADN și oarecum de informația genetică primită.
De crescut in grosime și lungime crește doar natural.
Toate reclamele ce le vezi cu crește penisul daca dai cu alifia X sau iei pilula Y sunt minciuni. Penisul ramâne acelasi ca și dimensiuni, de îndată ceprocesul de maturizare (pubertatea) s-a încheiat. El nu mai crește nici în lungime, nici în grosime.
Și ca să stai și mai liniștit, mărimea medie a penisului e cam 15-17 cm. Există actori renumiți de filme XXX cu mărimi de penis mai mici de 17 cm și nu s-au plâns.
Nu știu de ce tot adolescenții și-ar dori un penis cât mai mare. Un penis mare, dacă nu e folosit cum trebuie, poate cauza rani in profunzimea vaginului, mai les atunci cand baietii sunt mai la inceputul vieții sexuale și nu știu ce și cum.
Succes la fete si placeri maxime!

| RaAlexandra a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa te stresezi in legatura cu dimensiunile...
Iar in ceea ce priveste greutatea ta, joacă un rol destul de important pentru ca grăsimea de pe burta poate ascunde o parte din penis