| miru_9957 a întrebat:

Salut TPU
Prietenul meu a inceput sa se poarte foarte urat cu mine. Daca spun gresit ma face in toate felurile.Suntem impreuna de un an si 3 luni
Am venit de la ziua unei prietene, unde toate fetele erau foarte frumoase, doar eu aia urata.
Si i.am spus lui ca ma simt urata si ca sunt oribila.Cu alticineva nu pot vorbi despre asta.Decat in el am incredere.Dar el s.a enervat si a zis ca eu caut motive de cearta,desi nu am facut chiar nimic, si mi-a spus ca sunt proasta si idioata si nu mi.a mai raspuns la mesaje
si mereu face asa, ma simt singura desi sunt intr.o relatie.Mereu cand plang el face cumva si dispare
dar in rest, cand sunt bine reapare
stiu ca macar putin tine la mine.Mi.a acceptat toate idiotenile si imperfectiunile si sunt momente cand incearca mult sa ma faca fericita cu orice pret
dar de cateva saptamani simt ca ma uraste.Ce sa fac? De ce s.a schimbat dintr.o data?
va multumesc ca ati citit mesajul pana la capat

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e normal sa se poarte urat cu tine, dar trebuie totusi sa te intrebi daca nu cumva si tu gresesti. Iti spun cu sinceritate ca la faza povestita, ca tu esti urata si altele sunt frumoase, 99% din persoane te-ar fi certat. Fiindca este o prostie, o obsesie anormala. Daca simti asa, trebuie sa mergi la un psihiatru, nu e sanatos si nu ar trebui sa incarci pe altcineva cu prostiile astea. E adevarat insa ca nu ar trebui sa te jigneasca, ci sa te ia urgent de manuta, sa mearga cu tine la parintii tai, sa le spuna ca ai nevoie de asistenta psihologica/psihiatrica si sa aiba grija sa o primesti.
Zici ca dispare cand plangi. Cat de des plangi tu de fata cu el? Nu cumva exagerezi? In mod normal, intr-o relatie, nu plangi de fata cu iubitul decat daca se intampla ceva grav, altfel il incarci negativ degeaba. Da, poti plange de fata cu el cand a murit cineva drag sau te gandesti la cineva mort, cand se intampla ceva grav. sa zicem de 1-3 ori pe an, daca esti foarte expusa la nefericiri. In restul datilor cand iti vine sa plangi, te abtii pana esti singura, nu te dai in spectacol. Poate el crede ca nu te poti abtine si atunci pleaca ca sa te lase singura sa plangi, cum e si normal. Asta nu e rautate, de discretie. Tu ar trebui as ai grija sa nu plangi prea des de fata cu el, intr-un an si 3 luni trebuie sa fi plans de maxim 3-4 ori in prezenta lui. daca ai facut-o mai des, inseamna ca iti lipseste discretia si decenta si nu ai grija deloc de sentimentele lui. De asta e posibil sa se fi schimbat, fiindca simte ca il incarci voit cu energie negativa si nu iti pasa de el suficient

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu ma mira comportamentul lui, esti foarte insuportabila

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! In primul rînd el se poarta foarte dur cu tine, cu ce drept i ti spune ca esti "proastă" si "idioată"? Orice om indiferent că e femeie sau barbat trebuie sa fie tratat cu respect, el prietenul acesta al tau cine se crede de se poartă asa cu tine? Toti gresim, si el are greselile lui, dar tu il ierti mereu si nu i vorbesti urât asa cum procedeaza el cu tine, singura solutie este sa te desparti de el, nu te merită, tu ai nevoie de un om care sa te iubeasca sa te inteleaga sa te ajute, nu de unul care te jigneste, te face sa plîngi, asta nu este viață, ce vârstă ai tu? Dar prietenul asta al tau? Pune punct relatiei cu el, ca nu te va face niciodată fericită, doar te umileste si de la vorbe urîte si jigniri, pina la bătaie m ai e un pas mic, daca are patima geloziei sau a alcolului te va bate, si atunci ce vei face?

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca reusesti sa-l "inebunesti" prin fobiile tale reale sau imaginare si prin comportamentul tau, ceea ce contribuie la racirea relatiei si probabil la o eventuala, posibila despartire. Incearca sa-ti reanalizezi modul de a te comporta si discuta si sa elimini factorii care efectiv il deranjeaza. Iti doresc sa reusesti. Succes.

| Oana92 a răspuns:

Eu cred ca mai degraba tu esti cea care se uraste. Normal ca ti-a acceptat imperfectiunile, eu inca nu am cunoscut niciun om perfect, deci ce a facut el nu e nimic special.

Lasand la o parte faptul ca tu ai o problema foarte mare cu stima de sine (si ar trebui sa faci ceva pentru a schimba asta!) el e un nesimtit. La bine sunt oricum toti langa tine. Daca avea sentimente reale pentru tine nu pleca atunci cand iti era greu.
Exista si posibilitatea ca el sa se fi saturat de atitudinea ta, dar asta nu e o scuza. Cand esti intr-o situatie care te deranjeaza fie faci ceva pentru a o schimba, fie pleci departe. El nu face nimic de genul asta, ba chiar din contra, agraveaza situatia prin faptul ca te jigneste si iti intareste convingerile.

Singurul lucru pe care ar trebui sa il faci e sa incepi sa te iubesti si sa ai incredere in tinewinking

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Uite nu poti sa fii cu cineva ca el daca ti-a spus acele lucruri la adresa ta,intr-o relatie iubirea,sinceritatea si respectul sunt importante.
Eu nu cred ca mai are iubire sau respect fata de tine, ala cred ca are si probleme la cap, cum sa spui asa ceva prietenei tale totusi.
Daca ar tine la tine ti-ar accepta defectele pe care tu le ai si ar fi mai intelegator si mai blans.
Trebuie sa te despartiti de el nu merita sa fii cu cineva ca el, nu e unicul baiat de pe planeta sunt altii mai buni ca el, trebuie sa gasesti pe cineva bun care sa te vrea pentru cum esti tu ca persoana.
Mult succes.

| DeathOfDreams a răspuns:

O persoană ce ține la tine, nu se comportă așa și cu siguranță nu te face nefericită.
Nu poți să te consolezi cu "măcar puțin ține la mine", asta e greșeala fatală a multor fete.
Eu, personal, niciodată nu aș accepta "puțin". Aș vrea totul, sau nimic.
Nu poți să-l condamni mereu fiindcă se comportă urât, într-un final, tu îi permiți asta, dând semne de slăbiciune.

Singurul motiv pentru care nu renunți la el e pentru că ți-e teamă să fi singură, dar până la urmă, să te simți singură și nefericită lângă o persoană e mult mai rău.
Nu te gândi că nu va apărea nimeni, mereu există ceva mai bun.
Iar prin urmare, gândește-te că meriți ceva mult mai mult.

| Jessica007 a răspuns:

Nu iti poate impune nimeni sa te schimbi.Stia cum esti tu de fapt cand v-ati cunoscut si ar fi trebuit sa te accepte asa cum esti si cu bune si cu rele.Toti avem defecte, toti gresim.El in loc sa te inteleaga si sa vorbeasca cu tine cu calm, el te jigneste.Asa ceva nu se face. Dupa ce ca tot el te raneste nici macar nu te impaca, fuge. Dupa parerea mea trebuie sa discutati serios despre ceea ce va deranjeaza unul la altul, pentru ca daca voi nu comunicati s-ar putea ca dragostea dintre voi sa se diminueze si sa ajungeti la despartire.Comunicati ca sa gasiti solutia problemelor voastre! Bafta!

| MadaMadalina1234 a răspuns:

Eu cred ca are niste probleme pe cap, si nu vrea sa ti le spuna si tie pentru a nu te supara. Pe langa asta, isi varsa nervii pe tine.
Nu stiu daca asta e cu adevarat, dar nu ar strica sa il intrebi. Te pup.