| Wexx a întrebat:

Scuzati categoria dar e cea mai vizitata.
Am mai pus intrebarea asta de foarte multe ori dar tot nu am primit niciun raspuns concret si foarte bun care sa ma motiveze.
Eu continui sa o public,descarcandu-ma si incercand sa gasesc un ajutor din partea acestui site.
Deci sa incepem.
Problema mea este ca eu traiesc in trecut,nu credeam ca voi parasii vreodata scoala generala, adica nu in sensul ca, credeam ca raman repetent sau de astea dar nu credeam ca timpul va trece atat de repede si eu voi parasii scoala generala dupa 8 ani de zile in care am trait o multime de momente care mai de care mai speciale si mai frumoase.
In clasa a 5-a abia ma obisnuisem cu profesorii, cu noi colegi, in a 6-a eram deja atat de acomodat, in a 7-a si a 8-a sa nu mai zic totul mergea perfect,aveam toti prietenii de care aveam nevoie,radeam,glumeam, ore libere in care petreceam cu totii atat de frumos si ne distram, mai eram si serios cand trebuia sa ma asculte si era totul atat de frumos.Pauzele cand jucam prinsa si fotbal si orele de sport cand jucam fotbal contra altor clase sau ne antrenam noi colegii.Nu credeam ca toate acestea se vor termina vreodata, totusi 8 ani de zile au trecut atat de repede, anii parca zburau, colegii deja erau nostalgici ca si mine in a 8-a dupa semestrul 1 deja simteam cum se apropie examenul si ca eu nu voi mai fi la generala.Sunt atat de trist acum,sunt atat de trist ca,copilaria mea s-a spulberat atat de repede,ca nu mai sunt alaturi de colegii mei de generala,ca nu mai radem, nu mai glumim, nu mai stam prin clasele mici in cabinetul de istorie si afara ploua si eu eram fascinat de vorbele profesoarei despre razboaie acasa jucandu-ma pe calculator diverse jocuri sau chiar cu figurinele astfel invatand mai repede.Totul a trecut atat de repede, chiar daca eu voiam sa termin odata scoala aceea ingrozitoare care parca nu se mai termina odata dar totusi nu vreau nici la liceu.Pentru mine parca mai bine era sa am mai mult de invatat dar sa fac pe rebelul si sa nu invat, in schimb sa fiu la locul meu adica la scoala unde am stat 8 ani cu profesorii cu care eram chiar prieten, cu colegii mei de nota 10, orele grele si multe pe saptamana,dar mai bine toate astea decat liceul unde chiar daca am putine ore, este mult mai usor, ai mai multa libertate si e mai fain tot prefer scoala generala mai mult ca orice.Eu ma simt acum dupa ce am terminat aceste 8 clase ca nu mai are rost sa merg la scoala, pentru mine totul s-a incheiat cand m-am despartit de colegii cu care am stat 8 ani si de scoala unde am stat 8 ani,imi vine sa nu ma mai duc la scoala,imi vine sa mor,sunt atat de suparat, as mai da orice numai sa mai petrec inca odata acele momente fantastice de frumoase cu colegii, profesorii si tot ceea ce tine de vechea mea scoala.Ce sa fac? Aveti vreun sfat care sa ma motiveze sa imi continui studiile? Stiu ca acesti 4 ani vor trece si mai repede decat acei 8 ani dar totusi nu va mai fi la fel de frumos si de distractiv cum a fost in generala si parca am un gol imens care imi tot spune sa ma duc inapoi la vechea scoala.Dar degeaba pentru ca toti colegii mei nu mai sunt acolo, nu mai e ce a fost nu ma pot duce pur si simplu asa si sa asist la ore.

2 răspunsuri:
| Xelon a răspuns:

Stai liniștit o sa vezi cu timpul ca liceul este mai fain decât școală generală, este doar chestie de obișnuință și încă un lucru, nu înseamnă ca dacă nu mai ești in clasa cu foștii colegi nu ii mai vezi niciodata, poți sa ții legătură cu ei in continuare

Răspuns utilizator avertizat