| IDontAcceptPresent a întrebat:

Buna TPU.
Nu mai stiu ce sa fac, am mai pus intrebarea asta de mai multe ori si totusi inca nu am gasit pe cineva care sa ma ajute deoarece am nevoie de un raspuns atat de bun incat cand l-as citii m-ar motiva.
Deci eu sunt in clasa a 9-a.
Nu e deloc la fel ca la generala, e totul diferit ceea ce nu imi place absolut deloc.
O fi fost greu in clasa a 5-a pana m-am obisnuit cu profesorii, colegii noi ce au venit care nu au fost multi si restul scolii pe care inca nu o explorasem in clasele 1-4laughing.Totusi la generala eu ma simteam in largul meu,eram de atat timp cu un colectiv care imi era a doua familie,ei ma intelegeau,ma ascultau,ma ajutau,ne distram impreuna,sufeream impreuna si faceam atatea lucruri ce ma facea fericit.
Imi aduc aminte cu drag de excursiile facute cu diriginta si cu colegii, de orele libere care erau sfantelaughing de orele de jale cand luam note micilaughing si de orele in care pur si simplu era caterinca maxima.
Era foarte frumos la generala, sincer nu pot uita asa ceva e ca si cum 8 ani de viata ai avea miliarde de lei dupa care dintr-o data ai deveni sarac.
E pur si simplu o parte din mine scoala generala si uneori chiar imi vine sa ma duc la generala chiar daca m-as face de rasrolling on the floor
Acum pe bune, ce sa fac? La liceu sunt colegii mult mai rautaciosi, e mult mai nasol, am o diriginta de imi vine sa o impusc in cap sincer si profesorii nu sunt deloc la fel.Imi vine sa ma las de scoala pentru ca eu consider ca am terminat scoala odata ce am fost obligat sa parasesc generala in schimbul nenorocitului de liceu.Eu nu ma gandeam niciodata la cum va fi viitorul meu la liceu, eram inca prins in farmecul generalei si nu bagam de seama ca eu dupa clasa a 8-a nu voi mai pasii niciodata in fostele clase si nu voi mai fi obligat sa stau 60 de minute cu profesorii cu care mi-am petrecut 4 ani din viata.
E atat de neplacut sa ti se ia ceva la care ai tinut atata timp chiar daca nu mi-a placut scoala,acum as fi dat orice sa mai am fostii profesori si colegi.
Ce pot face? Cum sa ma adaptez la liceu? E foarte nasol uneori imi vine sa nu mai traiesc din vina asta, e o depresie pentru mine, help me dau funda!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La scoala te duci sa inveti. Sigur ca e placut sa socializezi cu colegii, dar nu e esential. Concentreaza-te doar pe invatat si va fi bine.

| IDontAcceptPresent explică (pentru Brigaela):

Aici ai dreptate, dar totusi e alt sentiment cand te stiu toti colegii, cand te intelegi cu ei si totul e asa frumos.Mi-ar place sa sincronizez invatatul cu socializarea si ar fi perfect.

| Brigaela a răspuns (pentru IDontAcceptPresent):

Da, ai dreptate, dar viata nu e niciodata perfecta. Nu trebuie sa faci o tragedie din imperfectiunile ei, ci sa te gandesti intotdeauna la lucrurile importante, neglijand inconvenientele mai mici.

| IDontAcceptPresent explică (pentru Brigaela):

E greu totusi dupa atatia ani in care pur si simplu nu suportam scoala, ca acum sa vreau din tot sufletul sa ma intorc la scoala generala.Ei bine viata e si buna si rea dar pentru mine lipsa colegilor, a vechiilor profesori si a vechii atmosferi respectiv vechii scoli e ceva foarte important ce nu pot neglija.

| Brigaela a răspuns (pentru IDontAcceptPresent):

Daca vrei sa ai o viata normala, va trebui sa accepti ca asta este doar o frustrare mica dintr-un lung sir de frustrari mult mai mari.

| alessia5158 a răspuns:

Te vei adapta--- chiar daca "procesul" este mai lent in cazul tau! Nu pari o persoana cu capacitati mentale reduse---mintea ta va gasi solutii adaptive pentru o situatie sau alta in asa fel incat sa-ti satisfaca dorinta (" sa sincronizez invatatul cu socializarea si ar fi perfect" )

| Ana789123 a răspuns:

Te inteleg perfect... si eu am o oarecare nostalgie fata de scoala generala si de oamenii pe care i-am avut acolo. insa suntem "obligati" sa crestem si nu ne putem opune acestui lucru. Daca nu iti place liceul sau clasa la care esti, iti sugerez sa te transferi undeva unde sa ai si fosti colegi si unde consideri ca vei gasi un mediu placut... nu ne putem intoarce la generala, nu putem da timpul inapoi, dar poti oricand sa faci o vizita profesorilor si colegilor mai mici. E okay sa te simti asa, trebuie doar sa te adaptezi, daca nu, cauta variante sa-to fie tie mai bine. happy

| IDontAcceptPresent explică (pentru Ana789123):

Variante nu prea am, deoarece am avut o clasa foarte destrabalata in sensul ca ne-am imprastiat fiecare la mai multe licee nu ca restul claselor de a 8-a care au picat si cate 7-8 in clasa.Singura varianta pentru mine la ora actuala este sa ma las de scoala desii cu 8 clase nu prea am ce face dar decat sa tot sufar si sa mor eu zic ca e mai bine asa.