| TonyGhost55 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog, de la 10 ani pana la 18 cam cati cm ar trebuie sa aiba penisul unui baiat si in erectie dar si cand nu este sculata. (Acum am 15 ani) Va rog frumos fara raspunsuri la misto.

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Cat de mult se v-a mari, nimeni nu-ti poate da un raspuns sigur, clar! Nu mai compara dimensiunea penisului tau, cu a altor colegi.Fiecare se dezvolta.in felul lui, in functie de cat creste in inaltime.
Intre 10-14 ani, penisul creste mai rapid, iar dupa 14, cam pana la 16 ani, cresterea este completa.Si din acesr motiv, se recomada a se incepe viata sexuala, cat mai tarziu, poate dupa 17-18 ani(nu ca la unii, la 13-14 ani), cand sunt dezvolatate si glandele sexuale, cat si psihic.
Un penis in erectie, in medie, ar trebui sa aiba pe la 14 ani, in jur de 13, 5-14 cm.Dar, fiecare cu nivelul lui de dezvolatare!
Acum tu mai vrei si in centimetri, "cand nu este sculata"! Ia cauta si tu pe Google, ceea ce te mai interesaza.

2 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Cu cat este mai mare in erectie, penisul poate, dar nu intotdeauna, avea dimensiuni mai mari si in stare flasca. Astfel un penis in stare flasca, nesculat, poate sa aiba de la 3 pana la vreo 15 cm, la dimensiuni mari de 30cm se poate ca in stare flasca sa aiba chiar mai mult de 15 insa asta e mai rar cel putin in cazul caucazienilor. Sunt insa si penisuri care de la 5 cm in stare flasca pot creste la 20 si peste.

Penisul ajunge in general la dimensiunea "maxima" la vreo 15-17 ani si am pus maxima in ghilimele pentru ca specialistii spun ca penisul mai creste insa foarte lent pana la 25-30 de ani daca am retinut bine, desigur asta cu vreo 1-3cm sau in cele mai multe cazuri creste in grosime, de destul de multe ori nu mai creste deloc.

Pot exista baieti care la 16 ani sa aiba un penis ultra dezvoltat care sa masoare si 18cm si peste.

Dimensiunea depinde de adn-ul fiecaruia si poate fi influentata negativ doar de o alimentatie proasta - prea multe grasimi, sucuri, e-uri etc.

| neutrino a răspuns:

Iti sunt suficienti 15 cm la 18 ani, dar sa stii ce sa faci cu ei!