| dana1725 a întrebat:

Sunt fata si zilele astea am avut primul contact sexual neprotejat. Tin sa mentionez ca ciclul mi-a venit pe 13, dar nu este regulat tot timpul. Partenerul a avut grija si nu si-a dat drumul nici in mine, nici pe langa mine si nici inainte sa facem sex, poate a fost putin pre. Intrebarea este: sunt sanse sa fiu gravida?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclului menstrual NEREGULAT nu se poate stabili sau calcula momentul exact al maturizarii si eliberarii OVULULUI din foliculul ovarian si din acest motiv nu de poate determina nici PERIOADA FERTILA a ciclului respectiv. Fiindca ovulatia se poate produce incepand cu a 7-a zi a ciclului si deoarece spermatozoizii ajunsi in uter in cazul in care intalnesc conditii ideale pot supravietui 3-5 zile reiese ca o sarcina se poate forma in urma unui sex neprotejat care este intretinut incepand din ziua a 3-4 a ciclului pana cu 10 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii. In concluzie se poate afirma ca exista sansa/nesansa de a ramane insarcinata in urma respectivului sex, asa cum ai descris in intrebarea ta. In astfel de cazuri sau situatii in care nu poate fi calculata si determinata perioada fertila a ciclului menstrual, totul depinde de gradul de experienta a partenerului de sex, dar mai ales de capacitatea acestuia de a-si coordona, controla si retine la perfectie ejacularea pe parcursul coitului. Din moment ce ai acceptat ca sexul de dezvirginare sa fie intretinut/practicat fara sa fie folosita o anumita protectie adecvata si sigura, inseamna ca ti-ai asumat si acceptat si posibilitatea de a ramane insarcinata mai ales avand in vedere faptul ca in cazul in care ciclul tau menstrual daca este catusi de cat normal, sexul de dezvirginare cel mai probabil s-a desfasurat in perioada fertila a actualului ciclu. Multa sanatate!