| stop99 a întrebat:

Salut, TPU. Sunt impreuna cu o fata de un an. In acest an, nu am avut niciun contact sexual, amandoi suntem virgini (si majori). Si acum ceva timp, ar fi trebuit sa avem prima experienta sexuala. Preludiul a tinut cam 40-50 min, deoarece ei ii era cam frica, nu stia sigur daca sa o facem si incepuse sa faca glume, am inceput amandoi sa radem si erectia mea s-a cam dus, si cand a venit momentul, adica atunci cand a decis ea ca e momentul, nu am mai reusit sa facem nimic din cauza erectiei, care nu se putea numea erectie. Credeti ca din cauza ca a durat preludiul atat de mult? Imi e frica, ca se va intampla din nou acelasi lucru. straight face

19 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Mda, se mai intampla, e din seria "fetele care isi fac baietii impotenti" sau "a murit la intrare". Nu prea e ok ce a facut fata, dar poate data viitoare se inarmeaza cu mai mult curaj si nu o mai tine atat pe povesti, ci face ce e de facut. Preludiul are rostul lui pentru amandoi, dar si ce e mult strica. Din oboseala, din emotie, din necunoastere (sexuala), e normal sa apara mici suprize, dar data viitoare veti stii amandoi ce sa imbunatatiti.
Nu te impancienta, fii doar natural (din cate inteleg, ar fi ceva serios intre voi) si ofera-i siguranta si afectivitate. Nu toate merg perfect din prima!

| RAY a răspuns:

In ce a constat acest preludiu?

| stop99 explică (pentru RAY):

In ce consta de regula un preludiu happy

| RAY a răspuns (pentru stop99):

E intrebare sau afirmatie?

| stop99 explică (pentru RAY):

Afirmatie happy

| RAY a răspuns (pentru stop99):

Man trebuie sa inveti mereu ceva nou

| stop99 explică (pentru RAY):

La preludiu te referi?

| RAY a răspuns (pentru stop99):

Da

| Donsavas a răspuns:

Da,a durat cam mult si nu stiu ce tot așteptai. La început nu durează ca in filme iar pentru cele xxx iti cam trebuie experienta.

| stop99 explică (pentru Donsavas):

Eu asteptam sa incepem, dar ea nu era sigura pe ea, ii era si frica sa nu o doara si s-a ajuns la asta

| WaterDrop a răspuns:

Un politist bun, atunci cand nu poate prinde un infractor, nu se lasa asa usor ci se antreneaza mai bine, ca pe viitor sa nu dureze 50 de minute cursa. Cu siguranta are nevoie si el nevoie de pauza dupa o cursa atat de lunga.In timp va fi mai bine, nu lasa frica sa te copleseasca, mai bine te concentrezi pe ceea ce ai in fata ta.

| stop99 explică (pentru WaterDrop):

Deci din cauza ca a durat atat de mult, s-a intamplat asta? Si data viitoare o sa fie ok? Am intrat intr-o stare anxioasa de atunci.

| WaterDrop a răspuns (pentru stop99):

Tocmai starea asta iti strica toata treaba si la fel a facut`o si atunci pentru ca ai stat cu aceasta stare. Durata este o problema in cazul tau pentru ca prelungeste aceasta stare, ideal ar fi sa scapi de stare concentrandu`te pe alte lucruri, insa pana atunci scurteaza durata.

| stop99 explică (pentru WaterDrop):

Iti multumesc mult happy

| Misteryy a răspuns:

Daca in momentul preludiului ai avut prea multe emotii se poate intampla, atunci cand vei face asta realxeaza-te mai mult, cauta cateva tehnici de respiratie pe care sa le aplici, daca in alte contexte ai erectie dar in prezenta ei sau in anumite cazuri nu ai, atunci este clar, este pe fond emotional, daca ai ganduri acuzatorii care te fac sa nu te accepti, atunci poate fii si asta, faptul ca te simti extrem de incomod ca te-ar putea considera urat, sau alte frici, sfatul meu este atunci cand te o faci sa te concentrezi pe ea, pe o tehnica de relaxare la alegere (recomand EFT - tehnici de respiratie), si uita de toate gandurile ce-ti trec prin minte.

| stop99 explică (pentru Misteryy):

Am erectie si cu ea, dar dupa acel lung preludiu, s-a cam dus. Plus ca incepusem sa radem si ma gandesc, ca poate a fost si asta un factor. Dar pot sa spun ca imi e cam frica pentru data viitoare sa nu se intample la fel straight face

| Misteryy a răspuns (pentru stop99):

Pai da, dar daca tu in continuare nu ai probleme cu erectia in general ( nu ma refer doar in anumite situatii ) atunci este probabil sa fie pe fond emotional, ia-o altfel, daca nu ti se va scula ce, nu va fi un sfarsit de lume, eu cred ca am dreptate cand spun ca ai diverse frici de propria ta acceptare, nu este o mare tragedie, oricum este o posibilitate, nu este 100%, eu zic sa bagi mare relaxare, niste tehnici de respiratie si toata atentia sa o ai la ea, daca te ingrijoreaza excesiv poti face un consult.

| antiqque a răspuns:

E din cauza ca ai ras, nu trebuie sa iti faci griji.
In general erectia se pierde daca nu esti concentrat, e perfect normal

| stop99 explică (pentru antiqque):

Iti multumesc mult. tare mi-e frica, ca se va repeta din nou.