| anonim_4396 a întrebat:

sunt impreuna cu prietena mea de 2 ani aproape, au fost momente bune si momente mai putin bune, am dezamagit o la inceput cu ceva, apoi m-am schimbat si nu mai sunt aceiasi persoana, a mai fost o problema faptul ca nu am prezentat o parintilor mei la inceput, adica au fost niste discuti la inceput in sensul ca ai mei au auzit niste lucruri mai putin placute despre ea si cand i am zis s-a suparat si a zis ca ai mei au ceva cu ea, eu i am explicat ca asa a fost la inceput si acum vor sa o cunoasca si sa vb cu ea dar ea nu vrea, a zis ca nu ii suporta si ca e prea tarziu, acum imi zice ca nu mai poate, ca nu mai vrea, ca sa o las in pace, ca vrea sa ne despartim desi ea imi zice ca ma iubeste mult zice ca ii e fric sa nu repet greseala de prima data si ar mai fi asta cu ai mei, eu nu renunt la ea pentru ca o iubesc enorm, ce pot sa ii fac sa inteleaga ca nu mai sunt la fel si ca putem sa fim fericiti si sa ne intelegem? am luptat si lupt in continuare pentru ea si nu renunt, dar pur si simplu nu stiu ce sa fac sa imi dea o sansa sa ii arat ca nu mai sunt aceiasi persoana care a dezamagit o, ca sunt atlfel, nu stiu ce pot sa fac, nu vreau sa renunt la ea.

Răspuns Câştigător
| Itzhic a răspuns:

Nu incerca sa o faci sa aiba incredere in tine daca nu vrea. Incearca sa aflii de ce nu are incredere in tine si fii mereu langa ea. Cu timpul se va schimba situatia.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Situatie descrisa in aceasta intrebare mi-a amintit de fabula "Racul, broasca si o stiuca";
Racul, broasca si o stiuca
Intr-o zi s-au apucat
De pe mal în iaz s-aducă
Un sac cu grâu încărcat.
Şi la el toţi se înhamă:
Trag, întind, dar iau de samă
Ca sacul sta neclintit
Caci se tragea neunit
Aşa-i şi la omenire,
Când în obşte nu-i unire:
Nici o treabă nu se face
Cu izbândă şi cu pace.
Este o situatie oarecum asemanatoare cu cea in care te afli tu. Greu de spus daca se mai poate face ceva care sa si...reziste. Sa ai succes in viata!

| Itzhic a răspuns:

Pregateste o zi numai pentru voi doi si incearca sa comunici cu ea. Spune-i ce te nemultumeste si intreab-o ce vrei sa stii. Nu cred ca poti rezolva altfel problema decat prin comunicare. Mult noroc!

| Razvy12 a răspuns (pentru Itzhic):

Am incercat,am vorbit, dar ea nu mă crede când îi zic anumite chestii, spune că mint, i am demonstrat și prin fapte dar tot nu mă crede, nu știu ce să mai fac

| Razvy12 a răspuns (pentru Itzhic):

Pentru o greșeală care am făcut o mai demult și pentru că zice că am mintit o,dar chestia asta s-a schimbat,i am spus că nu mai sunt la fel, sunt mereu lângă ea, joi are absolvirea, ea a zis sa nu mă duc, după a zis că vrea să sta și cu colegii, mă gândesc că dacă mă duc cu un buchet de trandafiri nu se va supăra nu?

| Itzhic a răspuns (pentru Razvy12):

Daca ii plac florile ar fi o idee buna. Dar du-te doar sa o feliciti sa ii dai florile, apoi pleaca. Eu asa as face, daca a spus ca vrea putin spatiu. Succes!

| Itzhic a răspuns (pentru Razvy12):

Nu incerca sa o faci sa aiba incredere in tine daca nu vrea. Incearca sa aflii de ce nu are incredere in tine si fii mereu langa ea. Cu timpul se va schimba situatia.