| anonim_4396 a întrebat:

Iubita mea s-a despartit de mine! Povestea mea sta in felul urmator! am avut o relatie cu ea de aproximativ 6 luni! o iubesc si sunt sigur ca ma iubeste! este o persoana foarte ambitioasa si desteapta! curand a plecat in Japonia pe o perioada de 1 an cu bursa! In toate aceste 6 luni relatia noastra a decurs foarte natural! eu am 22 de ani si diferenta dintre noi este ca ei ii place sa studieze mai mult ca mine! eu m-am schimbat pentru ea si m-am apucat de o facultate din proprie initiativa cu gandul sa mai reduc din aceasta diferenta! sunt o fire foarte sensibila de felul meu! deci...acum aproximativ o saptamana ne-am certat din geloziile amandurora si am ajuns la o cearta mai mare! am gresit in totalitate spunandu-i la nervi bineinteles ca regret relatia pe care am avut-o cu ea! ea a inceput sa planga si de atunci nu mai pot purta o discutie normala cu ea, nu pot sa aduc relatia noastra in discutie! mi-a spus ca e mai bine asa sa ne despartim ca ea da randament mai bine acolo in Japonia fara mine si ca imi da o sansa sa o recuceresc cand va veni acasa! din punctul meu de vedere asta este cea mai mare vrajeala la fete! mi-am cerut scuze pentru acele cuvinte si i-am explicat frumos ca eram putin nervos si ca nu trebuia sa reactionez asa! ea ma evita tot timpul, tin sa precizez ca a fost prima cearta de genul! m-a sters de pe facebook de pe mess de pe skype, e foarte sigura pe ea cand ia o decizie! din lipsa de experienta nu prea stiu cum sa controlez toata treaba asta, sunt si foarte sensibil! ce ar trebui sa fac in aceste momente? ea zice ca de cand a ajuns acolo isi da seama ca diferenta dintre noi e tot mai mare! nu stiu cum sa procedez acum! ea nu vrea sa vorbeasca cu mine ...eu chiar o iubesc pe ea! ce sfaturi imi puteti da? ce comportament ar trebui sa am si ce lucruri ar trebui sa fac sa-si dea seama ca inseamna ceva pentru mine si ca nu vreau sa o pierd definitiv! acum nu ma mai pot concentra nici la facultate! dupa cum spuneam sunt o fire mai sensibila si nu ma pot controla in astfel de situatii! stiu ca cel mai important lucru e sa-mi vad de viata mea si sa nu ma las influentat de aceasta despartire! credeti ca daca as avea niste realizari mai bune la facultate ar vedea ca m-am schimbat cu adevarat si ca lupt pentru viitorul meu si ar putea-o readuce in viata mea? credeti ca este posibil sa se intoarca la mine dupa un timp? sau credeti ca ar fi mai bine sa renunt la toate sperantele astea si sa-mi gasesc pe altcineva! chiar imi este foarte greu, sper sa ma inteleaga cineva si sa-mi dea niste sfaturi pretioase. multumesc

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Bla, bla, bla,... tu la 22 de ani plângi după una care s-a cărat în altă parte a lumii fără să-i pese de ce crezi tu?
Ba mai mult, te mai ia și cu vrăjeli de tipul „imi da o sansa sa o recuceresc cand va veni acasa!"?! Hai mă, fii serios!

ALTA!

Dacă tot te-ai apucat de facultate... păi ca student nu găsești tu fete?!

Nu pica și tu în plasa în care pică prea mulți bărbați (din păcate) în care tu ești cel dispensabil și să te transformi în parte din chestiile care roiesc în jurul vaginului unei femei! NU!

Fii demn și vezi-ți de tine.
În fond, dintre oricine altcineva și tine - tu ești cel care cu-adevărat trebuie să conteze pentru tine.
Așa cum ți-a zis foarte bine și Vlăduț, în fond n-ai pierdut nimic.

Încă ceva: Pe viitor evită femeile geloase și nu te mai lăsa deloc consumat de gelozie. Ai prins-o cu mâța-n sac: OUT!
Te suspectează prin scenarii paranoide consumatoare psihic că o înșeli tu prin telefon sau ce baliverne mai scot pe gură adolescentele din ziua de azi? OUT!

Nu te mai consuma!

Spor pe viitor!

| Sandu_Vlăduţ_1986 a răspuns (pentru kongeriket):

Bine zis K. Se pare ca si tu ai avut experiente de gen...despartiri, sau nu. Cert este faptul ca logica isi are partea ei in viata. Eu il sustin pe om si stiu ca trebuie sa fim alaturi de el. Ai dat un raspuns extra. Bravo man. Mi-a placut.

| mona a răspuns:

Intr-un an multe se pot schimba chiar si sentimentele, nu ai de unde sa stii ce baiat de acolo ii va fura inima si ea va ceda si vorba aia ochii care nu se vad se uita, nu ar trebui sa iti faci prea multe sperante legate de ea

| Alin_Cikina_1990 a răspuns (pentru mona):

Iti spun cu siguranta ca stie ce face si ca nu o atrag acei baieti de acolo! se concentreaza f mult pe scoala! are numai prietene, vrea sa invete limba f bine! are visuri pe care le poate indeplini! nu-i vorba ca-i va fura cineva inima

| mona a răspuns (pentru Alin_Cikina_1990):

Ai mare incredere in ea si sper sa ai dreptate

| Cleopa a răspuns:

Daca ei ii mai pasa de tine atunci te va mai cauta si ea, totusi mai caut-o si tu. poate si-a gasit acolo pe altcineva, trebuie sa te astepti la orice. asa cum o iubesti pe ea, vei putea iubi si pe altcineva. pe viitor incearca sa renunti la gelozie caci nu isi are niciun rost si nu mai fi suparat caci tot ce se intampla e spre binele tau

| mirelushhh a răspuns:

Parerea mea este ca asta isi doreste ea cu adevarat.Am trecut si eu prin asta(eu am fost, si inca sunt, cea plecata din tara)Aveam o relatie de 3 ani in tara in momentul in care m-am hotarat sa plec - precizez ca am plecat doar pentru o vacanta de 2 luni in vizita la mama mea.In urma calatoriei m-am despartit de respectivul (ochii care nu se vad se uita - e adevarat, cel putin in cazul meu)si am inceput sa ies cu un alt baiat aici unde sunt.Acum sunt casatorita de 5 cu baiatul cu care ieseam si sunt foarte fericita.Nu regret faptul ca m-am despartit de acel baiat (chiar daca la momentul respectiv credeam ca il iubesc, timpul mi-a dovedit ca de fapt nu era asa ci doar ma obisnuisem cu el)
Parerea mea este sa mergi mai departe, sa iti faci o alta relatie din urma careia sa ai mai multe satisfactii.
Capul sus, life go on!

| Alin_Cikina_1990 a răspuns (pentru mirelushhh):

Depinde de fiecare caz! iti multumesc pentru sfat! spre asta tind sa ma indrept! cred ca e mai importanta viata mea si viitorul meu decat ea! trebuie sa ma pun pe picioare cat mai repede si sa incep sa fac progrese in legatura cu facultatea de care m-am apucat!

| McMihai1993 a răspuns:

Iesi cu alta.pana si iubirea este relativa.

| Alin_Cikina_1990 a răspuns (pentru McMihai1993):

Am iesit deja.si ma simt mai bine.si n-am facut-o din razbunare, am facut-o pentru ca asa am simtit ...chiar ma simt mai bine!

| Sandu_Vlăduţ_1986 a răspuns:

Amice, in momente de astea, trebuie sa fii "egoist" ca sa spun asa. Parerea mea este faptul ca cea mai importanta persoana esti tu in momentul de fata.

Cu totii trebuie sa luam un sut in spate cateodata, altfel nu castigam experienta.

Eu stiu asa, un om care intr-adevar vrea sa mentina o relatie, va face tot posibilul sa o sustina.

Dar nu ii convine sa lupte singur. Daca ea nu iti da nici un fel de credit, nu insista.

What goes around comes around. Asa e natura. Si ea va primi pe cat a dat, asta e legea compensatiei.

Fii hotarat pe fortele proprii si accepta si o infrangere din cand in cand. Cam asa suna razboiul psihologic.

Pe final nu uita un lucru. Tu acum te lupti cu tine insuti. Viata ta nu depinde de ea, ci de modul in care iei singur deciziile.

Capul sus. Nu ai pierdut nimic. Vei avea parte de alte castiguri pe plan sentimental.

| Alin_Cikina_1990 a răspuns (pentru Sandu_Vlăduţ_1986):

Vladut, sfatul tau m-a facut sa gandesc situatia la rece! ai cea mai mare dreptate! iti multumesc!

| Sandu_Vlăduţ_1986 a răspuns (pentru Alin_Cikina_1990):

Barbatii adevarati asa ar trebui sa gandeasca. Mi se pare normal sa ai parte de independenta ta proprie. Daca faceai cum ai gandit tu, nu era un capat de lume.

Dar numai aveai timp de tine si de viata ta. Repet, tu esti cel care conteaza.

Mersi de aprecieri.

| SKline a răspuns:

Salut eu sunt ca tine si prietena mea e la fel ca a ta. Ea prin comportamentul ei m-a invatat sa fiu tare. fate ca nu-ti pasa fii mindru. nu arata ca suferi la fete nu le plac persoanele disperate. te gindesti de la ce cearta tu nu mai ai nici un plan. de la vista trebuie sa te astepti la tot. si tu gi destete ca intro relatie mereu apar certuri mai ales cind esti casatorit. ea sufere crede-ma oamenii slabi isi ascund sentimentele.tu trebuie acum mai mult sa comuneci cu diferite persoana iti va fi mai usor gasesteti ocupatie nu sta singur. daca i va pasa de tine asta vei opservawinking bafta cei al tau e pus deoparte.