| DROOOOPy a întrebat:

Sunt indragostit de o colega pe care o iubesc foarte mult inca de acum 3 ani. Vreau sa fiu cu ea impreuna dar imi este rusine sa o intreb sau sa-i vorbesc. Vorbesc cu toate fetele din clasa in afara de ea. Insa ne privim foarte mult, ne uitam unul la altul. e ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Dante30 a răspuns:

Sa zicem cu ghilimele de rigoare ca te invat o lectie de viata sau mai exact un sfat:
Toti am trecut prin interminabila si imposibila de ignorat timiditate, insa ca o persoana ce a fost timida ce inca, cauta dragostea adevarata si ma fascineaza oamenii, iti spun urmatoarele, Trebuie sa fi DIRECT!
In ce sens te vei intreba, in toate sensurile posibile sa iti gasesti curaj sa intrebi orice sa faci conversatie din nimic, pur si simplu sa fii sociabil si sincer cu tine insati si cu ea, Pt ca potii, deoarece tu ca mine si orice persoana ai potential dar ti-l tii inchis de buna voie, Scoate acel potential la suprafata si fa-te remarcat, De asemenea nu ii spune din prima te iubesc! Cuvintele ca si faptele au insemnatate, insemnatate care se pierde pe masura ce devine trivial EX: Sa spui te iubesc din prima, sa spui zilnic unei persoane te iubesc, Faptul ca ai spus din prima te iubesc iti asumi ca o cunosti 100% cand orice om are N fatade care nu le arata, Si stiu o sa imi zici dar ea nu e asa, ba poate fi pentru ca frumusetea sta in ochii privitorului, asa ca ai grija cum si cat de des folosesti anumite "gesturi, cuvinte, fraze gandiri" pentru ca fie isi pierd farmecul fie devin o obisnuinta care numai e atat de importanta asa cum si tu esti timid, esti deoarece asa te-ai obisnuit!
Scuze pentru toata psihologia dar nu iti stiu varsta, asa ca iti spun niste lucruri generale dar care multi nu le vad/inteleg, si ca o ultima explicatie la ideea de a spune te iubesc sau cand spui unei fete esti frumoasa,
Conteaza sa o faci sa se simt frumoasa si speciala nu sa i-o spui iar daca i-o vei spune atat ca e frumoasa/o iubesti fa-o dupa un anume timp cand se va crea anxietate deoarece ea va astepta aceste 2 expresii pline de insemnatate de la tine, si daca ma intrebi dupa cat timp well 1-2 lunii.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ar trebui MACAR sa incepi sa-i vorbesti!
Fata nu poate ghici sentimentele tale secrete,daca tu nu dai nici cel mai mic semn!
Nu crezi ca ar trebui sa incerci sa te apropii de ea in vreun fel? Un salut azi,un zambet maine,o intrebare poimaine, o gluma, fa ceva!
Altfel, zilele vor trece si se va gasi un altul mai dezghetat care va stii sa si-o apropie si vei privi cu regret cum fata viselor tale e fericita alaturi de altcineva, crezi ca-i corect?
happy

| AdyAdeluş a răspuns:

Pai primul pas... Vorbeste draga cu ea.

Celalalt pas... Incearca sa faci rost de numarul ei de telefon si sa ii scrii un mesaj in care sa ii spui ca iti place de ea si asa mai departe. Daca nu, scrie-I un bilet si bagai-l in geanta dar semneaza-te. Apoi dupa aceea ziua urmatoare intreab-o ce parere a avut despre biletul sau meaajul tau si daca ea te place. Bafta!

| neutrino a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, tablourile frumoase trebuie privite.