| alex9112 a întrebat:

.. sunt nou pe aici, si ca multi altii am venit sa caut un raspuns sau. nu stiu, ceva..care sa ma faca sa ma simt mai bine.
Uitati cum sta treaba: mie imi place o fata (care este si colega mea de la generala, apropo sunt in clasa a XII-a) de aproximativ jumatate de an sau chiar mai mult, am avut tentative sa ii spun ce simt dar am dat inapoi nu stiu de ce. poate din cauza unui refuz.
Dar zilele trecute am fost intr-o excursie impreuna cu, colegii mei si eu fiind prieten foarte bun cu ea am rugat-o sa vina. Acolo. cand toti erau afara eu am ramas cu ea in camera si i-am spus ca tin la ea. ca o plac si am ajuns sa ne sarutam, iar noaptea am stat in pat cu ea si m-a lasat sa o ating ne tineam de mana.(am avut impresia ca deja suntem impreuna chiar daca nu o intrebasem asta), si nu stiu dar ea e genul de fata cuminte adica nu as fi vazut-o asa daca nu ar fi vrut ceva serios.
Dimineata a venit lovitura pentru ca am intrebat-o daca vrea sa fim impreuna si a zis ca nu, din cauza ca o colega de clasa (suntem amandoi prieteni cu ea) ma place si a mai spus ca ar fi ciudat ca noi sa fim impreuna si colega noastra sa ma placa sau sa se supere pe ea... dar eu ma simt atat de naspa adica. nici nu stiu ce a fost (mi-a spus ca nu ii sunt indiferent) si ca i se pare dragut cum incercam sa o cuceresc... dar singurul motiv pe care l-a zis a fost asta, foarte important pentru ea.
Si nu stiu ce sa fac sincer, adica ma simt deprimat acum si am ajuns sa ma enervez ca o alta fata ma place. nici nu stiu sa mai continui sa o sa cuceresc sau sa ma opresc. voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Grea situatie,dar poti iesi din ea.
Bineinteles ca nu vei renunta la fata ta draga si vei continua micul tau asalt.
Dar,invit-o la un suc,la o discutie de fapt,pe fata care te place,amical,sa-i subliniezi acest "amical"!
Marturiseste-i faptul ca-ti place de cea care iti place si cere-i ajutorul,intreab-o ce sa faci,cum sa faci sa fii impreuna cu fata visurilor tale.
Stiu ca metoda nu-i ortodoxa,dar are sanse de reusita.
Aceasta prietena va intelege clar ca nu are sanse la tine si, in ciuda dezamagirii pe care o va simti, se va simti magulita de faptul ca TU ai rugat-o ceva.
Ea se va orienta in alta parte, cu tot regretul, iar tu vei fi liber sa-ti urmezi calea pe care o doresti...
Mult noroc!

7 răspunsuri:
| William a răspuns:

rolling on the floor Singurul lucru care trebuie facut acum este sa ii aduci la cunostinta fetei careia ii place de tine ce ai facut in excursie cu cealalta fata.rolling on the floor

| Soowhaat01 a răspuns:

Daca tii cu adevarat la ea, eu ti-as zice ca, da. Ea trebuie sa vada asta, ca tii mult la ea si ca tie nu iti pasa de alta fata decat de ea. Daca ea a acceptat sa te sarute, ce crezi?

Dar, ala nu ar fi un motiv...adica doar pentru o colega vreti sa ratati sansa asta? Dragostea adevarata apare doar o data in viata.

Succes!

| εʟʟα1Зcσσʟ a răspuns:

Buna!
Uite eu spun ca fata aceasta e cam timida si daca nu vrea o relatie nu vrea. Asta e nu o poti obliga.

Uite eu spun ca mai sunt fete pe pamant si nu merita sa continui.Iti vei pierde viata daca numai la ea iti sta gandul.

Asa ca mai bine iti gasesti pe altcineav pentru ca aceasta fata nu te prea merita. Sun un miliard de fete si intr-o zi iti vei gasi si tu perechea.

Succes! happy

| Patricia96 a răspuns:

In primul rand ea te place pe tine!
Daca nu te placea nu se lasa atinsa si sarutata de tine! Ea are dreptate..atata timp cat prietenei sale ii place
de tine, ar fi chiar nesimtita sa se combine ea cu tine
Dar asta da prietenie intre ea si fata respectiva insa a gresit si ea..mai bine nu te saruta
Daca ea a spus nu mergi mai departehappy
Are dreptate ..adica unui prieten de-al tau sa-i placa de o fata, iar tu dupa 2 3 zile sa te combini cu ea..cum e?
Eu zic sa treci mai departe la noi cuceriri happy

| xDianne a răspuns:

Zile noi, povesti noi. Daca ai incercat cel putin un an sa o cuceresti esti un baiat grozav. Tipa te place, daca zici ca e genu' de fata serioasa. Nu ar fi bine sa vorbesti cu amica si sa-i explici ca nu poate fi nimic intre voi c-o placi pe ****** ( trebuia sa zici un nume, acum ne incurcam )? nu i-o zi direct, s-ar putea sa se supere destul de tare, ia-o usor, si discutia sa fie fata in fata, nu evita asta. Si daca chiar iti este prietena te va intelege, la fel si pe "iubita" ta. Daca se supara, ii va trece in 3-4 zile, daca nu, inseamna ca nu era chiar o prietena buna. In legatura cu "iubita" ta, nu renunta!
Succes! happy

| marya1994 a răspuns:

Eu cred ca te place si reactia ei este destul de normala adica nici eu nu i-as face asta unei prietene... poate ele doua vorbesc iar fata respectiva ii spune cat de mult te place. eu zic sa incerci daca intr-adevar o placi lupta pentru ea este pacat sa renunti daca si ea te place. succes

| AllTogether a răspuns:

Continua!