| anonim_4396 a întrebat:

Sunt pe gânduri. Ma stresez foarte mult și pe tema asta am probleme cu stomacul, dar acum simt ca am gripa, totuși imi este teama sa nu fie simptome de însărcinată pentru ca am înțeles ca se pot confunda. Întrebarea mea este dacă aceste simptome pot apărea în prima săptămâna. și dacă totuși as putea face un test. Știu ca poți afla dacă ești însărcinată când iti întârzie menstruația cu 2-3 zile. De fapt nu am nici o săptămâna. S-a întâmplat pe 1, iar acum sa spunem ca am "simptomele ". Știu ca dacă am peste și 38 înseamnă ca nu sunt însărcinată. In fine. Și încă o întrebare am luat pastile pentru răceala și ma simt mai bine, acestea pot ajuta și in sarcina? Presupun ca dacă ar fi simptome, nu ar trece cu pastile, nu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca actul sexual a fost intretinut in data de 1 Ianuarie, adica cu 4 zile in urma, in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa apara chiar si cea mai mica sau neinsemnata ''simptoma de sarcina'' dintr-un motiv extrem de simplu si anume. Chiar si daca am presupune ca s-ar fi produs fecundarea ovulului de catre un spermatozoid in trompa uterina, in apropierea ovarului, acel ovul dupa ce este fecundat, este nevoit sa porneasca intr-o calatorie lunga prin trompa uterina si apoi prin interiorul uterului pentru a gasi locul potrivit de implantare prin procesul de nidatie in endometru ca astfel sa devina o sarcina instalata. Intregul proces are o durata cuprinsa intre minim 8 si maxim 12 zile. Astfel ca dupa trecerea a doar 4-5 zile fata de momentul intretinerii actului sexual de pe urma caruia rezulta o sarcina, este 100% IMPOSIBIL sa existe chiar si cel mai mic ''simptom de sarcina''. Toate starile de rau, de boala, gripa, temperatura mare, etc. amintite NU au absolut nicio legatura sau vreo influenta in privinta aparitiei sau lipsei sarcinii. Pentru linistea ta sufleteasca vei putea efectua un test de sarcina al carui rezultat sa fie VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98% dupa data de 22 Ianuarie, bineinteles ca testul de sarcina se face numai in cazul in care NU va porni menstruatia intre timp. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Simptomele de sarcina apar numai dupa 3 saptamani de sarcina, niciodata inainte!
Inca ceva: cand esti insarcinata NU ai temperatura!
Sarcina nu are simptome de raceala!
Nu va mai jucati de-a sexul, daca nici macar nu stiti ce se intampla in corpul vostru si confundati raceala cu sarcina.
Luati o pauza pana mai cresteti si invatati aparatele reproducatoare, ori folositi prezervativul, ca nu va musca, mananca, strange sau omoara. In plus, costa 2 lei fata de 300-400 cat ar costa un avort.

| Andreeush a răspuns:

Ai facut vreun test?

| mmtmx a răspuns:

Nu au cum sa apara asa repede simptomele. Pastilele de raceala nu cred ca au cum sa ajute in sarcina sincerlaughing
Ca sa fii sigura fa testul peste 2 saptamani ca atunci o sa iti dea rezultatul cel mai corect.
Data viitoare nu mai face sex neprotejat si o sa stai fara stres happy