| justpushit23 a întrebat:

urmeaza sa descriu o situatie putin mai rusinoasa sau ma rog, jenanta.
Am varsta de aproximativ 16 ani si pana acum, spre rusinea mea sau cum vreti sa o numiti, m-am masturbat fara a decalota penisul, doar asa ca o "gâdilare", care bineinteles tot la acea placere a dus.
Am avut mereu o fobie sa las acea piele in jos, nu stiu de ce, dar la mine nu se lasa atat de usor si repede ca la restul, trebuie sa o las usor in jos si intr-un punct nu mai merge, cumva pot spune ca ma strange si nu ajunge pana la acel inel, se vede sa zic un sfert din cap. Ori este ata care strange, habar nu am.
Tin sa mentionez ca pana acum nu am mai decalotat penisul niciodata, habar nu am avut de chestia asta si recent am aflat ca asta e procedura normala, si m-am ingrijorat si nu neaparat acum, ci pe termen lung, ca ma va incurca pe viitor cand va trebui sa intretin relatii sexuale.
Am auzit prin parti ca este ceva normal la varsta mea si ca in timp pielea va capata elasticitate si capul va fi mai putin sensibil. Voi ce parere aveti? Astept raspunsuri serioase, fara 'macho-mani' care vin sa se dea superiori.
Funda

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Cu putina rabdare si perseverenta, poti scapa de fimoza chiar tu, fara interventii chirurgicale. Am avut fimoza exact pe la varsta ta, si nu a durat decat vreo 2-3 ani sa rezolv. Depinde foarte mult de corp, fiecare suntem diferiti. Dar la mine pielea s-a facut tot mai elastica in timp si e ok, dar la tine nu pot sa zic cu certitudine ca asa o sa fie. Un lucru e cert, nu poti face sex cu fimoza, zona de sub piele, adica capul si vreo 3 cm mai jos sunt zone care se stimuleaza, acolo simti totul. Daca nu se decaloteaza nu o sa simti nimic. Sfatul meu este sa iti aloci 5 minute pe zi pentru asta, sa incerci incet si cu grija sa decalotezi pana cand simti un discomfort, repeti asta de vreo 5-10 ori. Daca dupa cateva luni nu ai rezultate trebuie sa mergi la medic(rezultate in sensul ca, sa fie distanta de decalotare marita).

11 răspunsuri:
| epurasu a răspuns:

Doar --aXy99 -- a dat un raspuns corect ceilalti sunt pe langa subiect! Dupa descrierea ta ca nu o poti decalota...da e vorba de fimoza- trebuie sa consulti un medic urolog.

| justpushit23 explică (pentru epurasu):

Nu știu ce să zic, am 16 ani, încă e perioada pubertății, n-am o viață solidă în spate să zic că nici acum nu pot face asta. Sunt efectiv la început în tot ce înseamnă treburile astea.

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce experimentezi tu este din cauza unei FIMOZE care trebuei corectata chirurgical, ca sa poti decalota complet penisul.
Din pacate, fimoza netratata sau neoperata, duce in timp la complicatii si la imposibilitatea prcaticarii unui act sexual.
Mergi de urgenta la un UROLOG sa fii consultat si vei afla ce tis e intampla!

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medic.

| aXy99 a răspuns:

Nu este deloc normal la varsta ta sa nu iti poti decalota complet penisul. Mai mult ca sigur ai fimoza, te sfatuiesc sa mergi la medic (urolog).

| epurasu a răspuns (pentru aXy99):

Esti singurul care ai spus corect ca da are fimoza ceilalti doar si-au dat cu parerea fara sa cunoasca cat de cat ca din descrierea baiatului e vorba de fimoza.

| gheorghe699 a răspuns:

Este absolut normal, iar teoria cu ata ..este relativa, ata se poate rupe si daca te masturbezi ......asa ca daca te mai joci cu ea, incet cu blandete, o belesti pana ajungi la.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Este complet normal, toate penisurile sunt diferite. Faptul ca nu poti decalota complet penisul nu ar trebui sa te ingrijoreze acum. Dupa ce te vei dezvirgina si vei intretine mai multe relatii sexuale, pielea se va obisnui si va deveni intr-adevar mai elastica. Cat despre masturbare e foarte normal ceea ce ai facut, ba chiar mai bine. Iti sugerez sa iti lasi,, organul"in pace si sa nu incepi sa te masturbezi acum, pana vei avea o iubita cu care sa faci sex. Bafta

| justpushit23 explică (pentru DoctorulManhattan):

Și în momentul dezvirginării, nu e normal să se decaloteze complet? Pot face asta și fără să fie? Mi se pare rușinos

| DoctorulManhattan a răspuns (pentru justpushit23):

In momentul dezvirginarii ar trebui sa porti prezervativ asa ca nu se va observa. Dupa ce te vei dezvirgina iar,, ata" se va rupe va fi mai usor sa se decaloteze, chiar daca nu complet. Complet se va decalota doar cu timpul

| doctorandus a răspuns (pentru DoctorulManhattan):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".