| Razvan1358285872tare47474mare a întrebat:

Buna TPU, cu o intrebare, am 17.5 ani, sunt virgin si nu imi pot decalota penisul, cand e flasca(daca am spus corect) pot aproape cu usurinta, dar cand e in modul erect nu pot mai deloc, pot doar daca incerc fix din varf putin dar un pic mai jos se vede ca pielea deja e intinsa la maxim si nu mai merge intinsa, o singura data am incercat ceva dar mi-o fost tare frica, l-am decalotat in stare flasca. Pana aici usor si am zis ca las asa pana la modul erect, dar cu cat devenea mai excitat cu atat incepea sa-mi stranga capul si sa ma doara, chiar si atunci cand am acoperit inapoi mi-a fost greu parca era blocat, oare am fimoza? Si daca da, pot face altceva in afara de circumcizie? Multumesc

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde de organismul tau de geneticcă, nu tot ce scriu ăstia pe internet este real, organismul are ceasul lui biologic setat de Dumnezeu, totul in corpul uman are o logică si o ordi ne, nimic nu creste nu se dezvolta haotic, deci ai rabdare acum ai 17 ani, posibil maturizarea organelor tale sexuale sa se termine si la 25 de ani, sau mai devreme, si in cazul fetelor este la fel, maturizarea organelor genitale feminine dureaza, cresterea sînilor si debutul menstruatiei nu este la toate fetele la fel, unele au ciclu la 11 ani altele la 14-15 ani, sunte m diferiti din fericire si asta este minunat.

16 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Mai ai si alte probleme? Usturimi, roseli? https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/fimoza

De obicei sa stii ca e o alarmare inutila cauzata de faptul ca pielea inca nu a fost incercata suficient de des incat sa capete elasticitatea necasara.

Nu o forta, toate la timpul lor! Tu continua sa sa te igienizezi acolo, la un moment dat va veni si ziua fericita " cand se rupe ata" cum se spune in popor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai fimoza nu faci circumcizie totul tine de experienta usor usor nu dintr-o data ce varsta ai ca ai scris am 17, 5ani

| Razvan1358285872tare47474mare explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 17 ani jumate zic

| Razvan1358285872tare47474mare explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si pana mai acu o sapt sau doua nici nu am incercat sa decalotez mai deloc mai niciodata, am vrut sa vad care e faza dar vad ca hopa nu pot

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Razvan1358285872tare47474mare):

La varsta ta penisul nu s-a dezvoltat destul, degeaba il fortezi lasa l asa, fă altceva scoala cartea lasa penisul ca el este bun.

| Razvan1358285872tare47474mare explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai din cate gasisem pe internet si asa, penisul e in crestere sa zic, maturizare sau asa, pana la 17 ani, nu e gata deja?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Razvan1358285872tare47474mare):

Depinde de organismul tau de geneticcă, nu tot ce scriu ăstia pe internet este real, organismul are ceasul lui biologic setat de Dumnezeu, totul in corpul uman are o logică si o ordi ne, nimic nu creste nu se dezvolta haotic, deci ai rabdare acum ai 17 ani, posibil maturizarea organelor tale sexuale sa se termine si la 25 de ani, sau mai devreme, si in cazul fetelor este la fel, maturizarea organelor genitale feminine dureaza, cresterea sînilor si debutul menstruatiei nu este la toate fetele la fel, unele au ciclu la 11 ani altele la 14-15 ani, sunte m diferiti din fericire si asta este minunat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă, sanatate multă

| Violleta2022 a răspuns:

De ce Dumnezue ai stat atatia ani cu FIMOZA?
Din ce in ce este mai rau, nu ti-a permis nici dezvoltarea penisului, iar acum esti in imposibilitatea sa te masturbezi, sau sa ai sex, urmand sa apara coplicatii daca continui sa stai asa.

Mergi la un medic UROLOG si te rezolva rapid, o mica incizie pe penis (sub anestezie locala) si pleci acasa pe picioarele tale!

| antrebarisiraspunsuri a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu mai vorbi desteapto fara sa stii. ai cumva penis si nu stiu eu?
e ceva normal pentru un virgin sa nu poata sa o beIeasca. asa am patit si eu.
Si chiar daca ai fimoza tot poti sa faci sex. nu mai vorbiti prostii

| Violleta2022 a răspuns (pentru antrebarisiraspunsuri):

Sunt 4 tipuri de fimoza, 2 usoare si 2 care nu permit decalotarea completa, unde sexul este imposibil de facut, iar nerezolvarea fimozei poate duce la complicatii serioase (parafimoza, balinita samd).
Daca nu stii despre ce scriu aici, ia de citeste, ca nu-i rusine, mai alea ca esti baiat si ai fimoza, ori mergi la un MEDIC UROLOG sa-ti vada cucul si sa evalueze ce grad de fimoza ai, inainte sa apara complicatii.
https://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

| Goete a răspuns:

Nu iti face probleme, cand cei fi cu o tipa ne chemi pe noi si te ajutam

| AlexCristi97 a răspuns:

Ai dat funda la cel mai prost raspuns si comentator laughing tot ce ti-a zis a fost pe langa subiect sau eronat. Mergi la urolog si discuta cu el, spune-i ca nu vrei operatie. Daca crezi ca esti in cazurile usoare de fimoza, se poate rezolva prin exercitii ( cauta Phimosis-Stretching ).

| Saiko10 a răspuns:

Mergi la un doctor sa vezi ce iti trebuie. poti sa te duci si la medicul de familie. iti recomanda el unde sa te duci daca nu te poate ajuta el.