| Nyarlathotep a întrebat:

Salut TPU, va rog sa-mi oferiti opiniile voastre intr-o privinta. Avem urmatorul scenariu: 4 prieteni buni (toti baieti, sa-i numim George, Alex, Catalin si Ionut) se afla la o petrecere. Catalin este individul mai mic de statura din grupul asta vesel (relevant mai tarziu), iar George este soferul. Fiind soferul grupului omul nu bea alcool toata seara ca restul sa-si faca de cap. Tot George, soferul, intra in vorba cu o tipa la aceasta petrecere, o tipa care initial pare ok, dar, incet si sigur a baut cam mult si abia se mai tine pe picioare. George ofera acestei tipe sa o conduca acasa cu masina pentru ca oricum trebuie sa-i duca si pe ceilalti acasa. Tipa accepta sa mearga cu grupul, dar imediat ce intra in masina, tipa devine extrem de nesimtita si face glume proaste pe seama celui mai scund din grup, Catalin. Soferul o avertizeaza sa se opreasca si ii reaminteste ca ii face un favor ca o duce acasa si sa aiba bunul simt sa nu se lege aiurea de prietenii lui. Tipa, cu bautura serioasa la bord, ignora si continua sa faca mistouri la adresa lui Catalin (cel scund). Soferului ii sare mustarul, opreste masina si o scoate afara din masina (detaliile cum face asta nu sunt importante). O scoate din masina si o lasa, asa bauta, in miez de noapte, sa-si gaseasca singura drumul spre casa. Mentionez ca locul unde a fost evacuata fata din masina, nu este o zona din afara orasului, dar este o zona dubioasa, mai ales la ora respectiva.

Intrebarea mea este: a procedat corect soferul ca a dat-o afara din masina pentru ca s-a legat aiurea de unul din prietenii sai, sau sunteti de parere ca a gresit si trebuia sa o duca acasa, chiar daca nesimtirea ei atingea cote ridicole, iar lui Catalin (si asa cu complexe din cauza staturii) i-a fost stricata seara? Dupa parerea voastra a fost un gest de fratie sau misoginism? Eu deja am concluzionat ce cred despre situatia asta, dar vreau sa aflu si parerea altora.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Eu in locul lui George o duceam înapoi la petrecere și o lăsăm acolo. Nu zic că e varianta corecta, dar eu asta as fi făcut.

| Nyarlathotep explică (pentru VoidEternal):

Da, dar asta ar fi insemnat ca tipa sa continue sa stea in masina cu Catalin cel mic de statura si sa continue insultele la adresa prietenilor soferului, lucru care era neacceptabil la acel moment pentru ca situatia devenise deja butoi cu pulbere.

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A greșit. Dacă în urma acestui abandon nocturn fata pățea ceva, ei ar fi fost acuzați în grup, dar mai ales cel ce a dat-o jos. O puteau obliga să înceteze.

| Nyarlathotep explică (pentru sadrian46):

Sunt curios, cum puteau s-o "oblige" sa inceteze? Ea deja a fost avertizata de cateva ori sa inceteze si se facea ca nu aude.

| sadrian46 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Două palme bine plasate.

| anonimuIl a răspuns:

PITICUL nu are ce căuta împreună cu 3 bărbați înalți și o femeie frumoasă.

| Nyarlathotep explică (pentru anonimuIl):

Am inteles frate/soro: conform tie, PITICII NU AU DREPTURI, piticii n-au dreptul la femei, piticii n-au drepturi la petreceri, piticii n-au nici macar drepturi la mers cu masina. Ce drepturi au piticii? Au vreunul in viziunea ta?

| anonimuIl a răspuns:

La scenariul tău se - RUPE FILMUL - când apare și PITICUL.

| anonimuIl a răspuns:

La scenariul tău era o SINGURĂ rezolvare - pleca doar șoferul cu fata fără ceilalți 3.

| ionur a răspuns:

Tu ce căutai acolo?

| Nyarlathotep explică (pentru ionur):

Eu povestesc cele intamplate!

| ionur a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Și ce treabă are cum tine atunciua?

| FredericChopin a răspuns:

A procedat si nu prea dar ce treaba are pivestea asta (naspa)daca e sa man trebi pe mine)cu categoria iti readuc aminte ca categoria aceasta se numeste DRAGOSTE SI SEX pe cand tu ai intrebat.....cu totul ALTCEVA!

| Nyarlathotep explică (pentru FredericChopin):

Intr-o oarecare masura se potriveste la categoria asta. Pana la urma este vorba de o atractie intre sofer si tipa respectiva, tipa care, repet, inital parea foarte de treaba, dar care a fost inlaturata la fel de repede de un om care a valorat mai mult pretul prieteniei cu tovarasii sai, decat o tipa agatata la intamplare.

| Nyarlathotep explică:

Ai spus ca "tu la 19". Sigur ii ai impliniti? La felul cum vorbesti parca abia acum treci prin pubertate, soro. Pe cat de mult insisti sa fi incadrat cu orice pret in randul oamenilor inalti "de statura" ca de altceva nu poate fi cazul la tine, pari sa ai niste complexe ciudate cu oamenii scunzi. Te-a batut in trecut vreun pitic atat de tare incat te-a lasat cu traume. Adica un om care e mai mic decat tine, presupunand mai slab decat tine sa ajungi sa-l faci "ratat", "terminat" si "distrus total" in toate propozitiile, clar se vad niste complexe grave de inferioritate. Ti-a furat vreun pitic femeia? Avea ciomagul mai mare decat al tau si te-a traumatizat?

Am vazut caz in care un pitic, jumate din inaltimea adversarului cu o singura lovitura plasata in barbie l-a intins pe jos pe unul duble ca inaltime (nunta de tigani), am vazut caz in care o piticanie cu sictir pe el, atragea femei fara nici un efort. Nu despre asta era vorba in postarea mea. Postarea mea era despre altceva, dar ma rog.

| Endy22 a răspuns:

Fiind faptul ca era bauta si s-ar fi putut intampla ceva cu ea nu a procedat corect ca au lasat-o asa in starea ei in necunoascut. Dar din punctul de vedere al prieteniei cu ceilalti a avut o reactie normala sa sara in apararea prietenului sau. Totusi cred ca trebuia sa o bage in porbagaj si sa o duca acasa da-o-n masa de prastie.

| amii123 a răspuns:

Esti d ala nebun ce si face scenarii cand n are somn?

| Nyarlathotep explică (pentru amii123):

Daca te uiti mai bine postarea mea a fost scrisa la 7-8 seara, iar comentariul tau este scris in jurul orei 3 dimineata. Care dintre noi n-are somn?