| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi iau in rate un pc de gaming. Cand fac 17-18 ani. Bun, am auzit ca trebuie carte de munca. Acea carte, ti-o da dupa ce incepi munca sau cand? Am auzit ca dupa 6-7 luni de munca. E adevarat? Nu stiu cum este cu asta. Ma gandeam sa iau un pc in rate si nu stiu asta. Acum am 14 ani, la 17-18 vreau sa fac asta happy

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cand vei fi angajat atunci vei avea si carte de munca dar pana atunci iti zic eu ca vei avea alte idei/ ganduri, bani, nu vei mai gandi asa happy

| dragodana a răspuns:

Salut! Nu se mai spune "carte de munca ", ci contractde numca.Cei care dau in rate vor sa se asigure ca ai un venit si poti plati ratele.Convinge-i pe ai tai sa ti-l ia.La 18 ani o sa ai alte dorinte.

| qffwqfw a răspuns:

Nu este chiar asa happy sunt foarte pasionat de gaming. Imi voi lua acelasi lucru si atunci. Deci. Imi da la inceput sau dupa cateva luni de munca? laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru qffwqfw):

Cartea de muncă sau contractul de muncă il semnezi cu firma care te angajeaza, ei te tin in probă cateva saptamini o lună sa vada daca te acomodezi cu locul de muncă si daca sefii vad ca esti apt i ti fac carte de muncă, nu te baga din prima la rate ca daca nu poti face față la serviciu sunt prea multe muncile ei te vor da afara si i ti vor desface cartea de muncă si tu ramîi ca"fraierul" cu rate pe cap deunde le vei plătii daca servici nu o sa ai, si cand vi acasa de la servici după 8 9 ore de munca mai ai tu chef de calculator? Eu nu cred.