| danut_2038 a întrebat:

Salut tuturor!

Am si eu o problema, acum doua saptamani m-am certat cu iubita si ne-am despartit. Ea mi-a zis ca de prin sem al II-lea (la scoala) a inceput sa renunte la mine, deoarece nu ii acordam mai multa atentie si simntea ca ceva e in neregula cu mine (dar nu m-a intrebat ce am). Dar eu ii acordam atentie numai ca nu lasam sa se vada acest lucru (prost gandit de mine). Cearta a evoluat cand imi povestea ca un prof de la prega se dadea la ea, dar eu fiind putin cam rau incercam sa ii dau sfaturi cum sa scape de el, sau o intrebam de ce l-a provocat pe prof ca sa se convinga daca o place, chiar daca ea rezolvase problema (adica ne duceam amandoi la prega). De obicei cand ne certam mai rau ea ma intreba la final daca o mai iubesc si daca mai vreau sa fiu cu ea, apoi ne impacam, ciudat acelasi lucru l-am incercat si eu cand ne-am certat acum (doar ca am refuzat sa ii raspund la intrebarea ei ca daca eu mai vreau sa fiu cu ea - prosta miscare, nu am mai stat mult pe gand si am sunat-o si i-am spus ca o iubesc, dar cica prea tarziu) si o rezultat un dezastru. Am fost impreuna 3 ani, si am trecut prin multe, si ea totusi nu vrea sa imi mai dea o sansa ca sa fim impreuna, doar mi-a propus sa fim amici.

Auzind chestia cu amicii eu m-am cam suparat (sa zicem) si am inceput sa ii scriu cateva mesaje in care i-am reprosat ca eu am ajutat-o mereu iar eu cand incercam sa cer ajutor hopa imi zice ca nu are timp sa facem dragoste pentru ca e BAC-ul, dar eu nu vroiam sa ii cer sa facem dragoste ci doar sa ma ajute la o problema (greseala mea o fost ca nu i-am zis de problema ce vroiam de fapt, ci abia dupa ce ne-am despartit) de atunci lucrurile au cam evoluat spre prost.
Acum incerc sa ma intalnesc cu ea ca sa rezolvam variante. Asa ca am cazut la comun acord ca sa facem variante, cand are ea timp.

Aseara am aflat de la ea ca acum o luna ea o intalnit un baiat la ea in cartier care ii cam place, asa ca am fortat putin nota si am intrebat-o putin despre el (am aflat doar varsta, acceasi ca si ea) si daca avem amandoi aceleasi sanse la ea, o dat de inteles ca da, dar nu cred ca mai vrea sa fie cu mine. Eu chiar tin la ea si vreau sa stiu cum as putea indrepta lucrurile.

Apropo eu ma vad cu ea la pregatiri (mate doar noi doi si romana dar mai sunt inca doi colegi)
Si dupa BAC mergem la munte (niste colegi printre care sper sa fie si ea)

Acum va rog un sfat ceva, ce sa fac cand ma intalnesc cu ea, ce sa ii zic, credeti-ma ca numai pot, nici sa invat nu pot.

2 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

In primul rand impaca-te cu tine insuti, admite ca ai gresit si renunta la pesimism. Apoi adu-ti aminte de momentul in care ai cucerit-o, locul, cum si in ce circumstante a inceput totul, incearca sa-i readuci acele amintiri in care ea era indragostita de tine, sa-i arati ca te-ai schimbat. Scrie-i o poezie, adu-i flori ( de preferat sa fie trandafiri albi)... Poate astfel, acea scanteie care a mai ramas se va aprinde din nou.
Sfaturi:
- In primul rand trebuie sa fi sincer cu tine insuti, ca sa poti fi sincer cu ea!
- Nu astepta momentul potrivit - Daca ai de gand sa faci ceva... FA-O ACUM!
PS: Succes!

| danut_2038 explică:

Multumesc dreamer
dar, as vrea sa vad si o parere de fata
daca ea ar fi in locul prietenei mele, ce ar vrea sa ii fac.