| serendipitycalls a întrebat:

Salut tuturor. As vrea să știu ce pot face ca să duc o relație de prietenie la nivelul următor. Pur și simplu s-a întâmplat să mă îndrăgostesc de un bărbat mai în vârstă ca mine. Și chiar nu mi-l pot scoate din minte. În fiecare zi ma gândesc la el. Eu am 21 de ani iar el 33. Lucram la aceeași firmă și cu timpul am observat ca îmi era din ce în ce mai drag de el. De fiecare dată când ne întâlnim ne purtam ca 2 adolescenți, până și prietenele mele de la serviciu au observat. Mi-au mentionat de nenumărate ori ca și el simte la fel, este evident, și eu am observat. Devin timida de fiecare data când sunt cu el, și el face la fel. De fiecare dată privirile noastre se întâlnesc și pentru mine par a fi minute în care doar ne uitam unul la altul și ne zâmbim. Singura problemă ar fi prietena lui, de care el niciodată nu mi-a mentionat. Am aflat de ea cu ajutorul unui prieten de-al lui. Când vorbește despre planurile lui, ce va face, vorbește la singular. Nu include pe nimeni, sau spune ca va fi cu prietenii lui. Nu știu sigur ce pot sa fac, am fost întotdeauna mai introvertita și nu am avut decât un prieten, de timiditate nu pot sa scap asa ușor, dar ma simt în siguranță când sunt cu el, simt ca sunt fericita după atatia ani în care nu am știut cum este sa iubești și să tii la cineva cu adevărat. Fiind de modă veche as putea spune, am așteptat pe cineva cu care să am o viată liniștită și să fiu iubită, dar nu ma așteptam să fie din partea unui bărbat cu atatia ani mai mare ca mine și să mai aibă și o prietenă. Știu că totul pare a fi o situație extrem de ciudată, dar va multumesc oricum pentru că mi-ati citit povestea. Câteva opinii m-ar ajuta, va mulțumesc

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se zice ca ceea ce ti nu-ti place altuia nu-i face asta cu referire la faptul ca existenta o persoana care lui nu-i este indiferenta, cel putin in aparenta dar posibil si in realitate.Pe de alta parte se zice ca esti dator sa lupti pentru a obtine ceva chiar daca exista riscul ca pentru atingerea telului sa fii nevoita sa calci chiar si peste cadavre. Tu esti acum in situatia in care ai de ales intre aceste doua alternative, intre a-ti asculta inima sau ratiunea, dorinta de a castiga indiferent de posibila durere provocate unei semene sau minima buna cuviinta in relatiile interumane.Consider ca ar fi mai corect sa ramai in espectativa si sa astepti sa vezi ce hotaraste el pana la urma, deoarece el va trebui sa ia hotararea finala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nu a inclus-o pe prietena sa in discutie deoarece considera ca nu veti mai fii asa apropiati din cauza ei. Eu zic sa astepti. Timpul le rezolva pe toate..Totusi incearca sa fi o leaca mai indrazneata..doar o leaca. Oricum fetele ca tine au ceva special.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cat un cufar e mai greu de deschis cu atat comoara este mai mare..de obicei..de aceea am zis ca fetele ca tine au ceva special ca sa ma justific.

Răspuns utilizator avertizat
| crys12 a răspuns:

Buna happy WOW..ai scris mult, dar am citit tot ca sa-ti dau cateva pareri de-ale mele. Pai.din cate observ esti indragostita de el ..insa ar trebui sa renunti la el fiindca deja are o prietena. Chiar daca nu o mentioneaza si nu o include in planurile lui, ea exista! Si pana nu se desparte de ea, in cazul in care ar dori sa aiba o relatie cu tine, tu esti cu "mainile legate'. Pentru ca nu poti face nimic, decat sa astepti si in cel mai rau caz..sa speri in zadar. Ceea ce nu-si doreste nimeni. Incearca sa te relaxezi, sa-l privesti alfel, cu indiferenta, fara acel zambet larg si cald de pe chipul tau. Lasa-l sa ia o decizie, deoarece..nu cred ca vrei sa fii a doua roata de la caruta. Adica nu vrei! Nu trebuie sa vrei! Doresti sa fii singura din inima si mintea lui cum isi doreste orice femeie. Si inca ceva, diferenta de varsta nu conteaza! Dragoste sa fie happy Si.nu face tu primul pas, iar daca vede ceva schimbat la tine, cum ar fi lipsa acelui zambet fermecator, spune-i ceea ce te deranjeaza big grin, iar el va avea de ales. Atat am avut de zis, sper sa iei ceva in considerare sau cel putin sa te gandesti la ce ti-am zis. Iti urez multa bafta si 2015 sa-ti aduca numai fericire si sanatate!