| PsychologyCupid a întrebat:

Salut tuturor.Eu sunt de obicei cel care da sfaturi dar acum am si eu nevoie de cateva.Asa ca sa va spun povestea mea. Sunt impreuna cu iubita mea de 1 an si 4 luni, eu am 21 de ani, ea are 18, impliniti recent in martie.Acum cateva zile am dat peste cea mai grea problema dintre toate care le-am avut. Era sambata, dupa-masa, o zi ca oricare alta. Era acasa, invata si am sunat-o sa vad ce mai face. A raspuns tatal ei si m-a intrebat de ce nu o las sa invete si o tot intrerup.M-a scos din sarite si am ridicat tonul la el, ne-am luat tare in argumente spunandu-ne vorbe grele dar fara jigniri. Acum ea este pedepsita, sa zic asa, iar tatal ei nu-i da voie sa fie cu mine, i-au "confiscat" telefonul, cat despre intalniri, nici nu se pune in discutie. Acum eu i-am spus mai multe variante printre care sa incerce sa vina la mine cateva zile, sa le arate ca poate sa fie si pe cont propriu, nu a acceptat spunand ca daca face asta, tatal ei nu o va ierta niciodata, chiar i-am propus sa facem cum era la inceput, sa ne ascundem si sa ne intalnim oricum, lucru care ar fi dispusa sa-l faca dar o sa fie greu fiindca asta ar insemna sa merg eu mereu dupa ea, sa nu mergem impreuna la niciun eveniment, nicio sarbatoare, nicio intalnire "normala". Mai este si ultima varianta, sa vorbesc eu cu el si sa-mi cer scuze ca i-am raspuns si ca m-am rastit la el, insa eu nu cred ca este alegerea corecta fiindca el nu avea ce sa caute sa raspunda la telefonul ei. Acum, ea este genul cu "frica de parinti" si nu poti sa faci o persoana sa se schimbe peste noapte.Am discutat amandoi si astazi si suntem foarte aproape sa ne despartim complet din cauza unei probleme care nici nu are legatura cu dragostea care o avem unul pentru altul. Noi nu vrem sa renuntam unul la celalalt dar parca nu vedem niciun viitor impreuna in situatia asta. Ceva sfaturi, ce ar trebui sa aleg, ce ar trebui sa fac eu sau ce ar trebui sa faca ea? Funda si vot, rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| maryus83 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa alegi varianta cu scuzele.chiar daca tu consideri ca tatal ei nu ar trebui sa raspunda la telefonul ei, probabil ca el e de conceptia: "TRAIESTI LA MINE IN CASA, TRAIESTI DUPA REGULILE MELE".ar trebui sa astepti pana sa ii propui sa se mute la tine pana se aproprie ea de final cu scoala, daca va iubiti asa mult puteti astepta. poate ea nu se gandeste acum doar sa faca o scoala si cand se va termina se va gandi si la o familie.si daca iti ceri scuze fata de tatal ei si nu va intelegeti ai putea sa ii propui sa va intalniti pe ascuns. daca tatal ei te va ierta si te va lasa sa te intalnesti cu ea ca sa nu mai te certi cu el ar trebui sa ii spui ei sa iti trimita un mesaj cand poate vorbi cu tine

18 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Varianta corecta ar fi sa mergi la tatal ei si sa iti ceri scuze pentru ca ai ridicat tonul, spui ca el nu avea ce sa caute sa raspunda la telefonul ei si ai dreptate dar pentru asta nu trebuia sa ridici tonul, sper sa te ierte...

| DeeaMarry a răspuns:

Cred ca ultima varianta este cea mai buna.
Da dovada ca in cei 21 de ani ai tai ai adunat destula intelepciune cat sa te comporti ca o persoana matura, nu ca un adolescent.
Discuta cu tatal ei, fara sa ridici tonul. Intreaba-l ce il deranjeaza, lasa putin de la tine si o sa vezi ca o sa lase si el. Acorda-i mai mult timp liber prietenei tale, daca de asta e suparat tatal ei.
O sa vezi ca lucrurile nu stau chiar asa de rau.

| Bubulin4ik a răspuns:

Mergi la tatal ei, explica-i situatia si cereti iertare dar asa vei reusi:*
iti doresc Bafta! si aveti grija de voi:*

| neutrino a răspuns:

Mai mult rau nu ai cum sa-i mai faci. Daca tii macar putin la ea, nu numai la tine, las-o libera!

| Azµre a răspuns:

E vina ta, dacă ai gura mare, acum să îți fie învățare de minte. O iubești discută cu taicăsu cereți scuze și gata.

| h3r a răspuns:

Te bat.
Cel mai important e să mergi la tatăl ei, să vorbești cu el, arată-i că vrei ceva serios cu fata lui, că nu ești un derbedeu care o fură de la învățat, știm bine că nu e așa!
Ea în acest caz ar trebui să-ți fie alături și să te apere în fața părințiilor, respectiv tatălui. El chiar nu vede ca de 1 an jumate nu poate să vă despartă? Ea te iubește, de ce nu vă lasă în pace?
Oricum, nici ea nu își prea dă interesul, cam greșit din partea ei.

Singura soluție este să-ți înfrunți viitorul socru, cu siguranța că prietena ta te susține și se impune în fața lui.

| Oana92 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi si sa ii ceri scuze tatalui. Desi e putin sarit omul el e cel care are "puterea" si voi cam trebuie sa faceti ce zice el. Normal era sa nu se bage in viata fetei cu bocancii si sa nu se ia la cearta cu tine, dar nah, traiasca comunismul!

| AleXisAleXis a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu tatal ei.
Sa vorbeasca cu tatal ei si sa-i spuna ca vrei sa vorbesti cu el ca iti pare rau. Poate mergi la ea acasa face mama ei ceva de mancare si apoi vorbesti cu tatal ei.
Asa este cel mai bine si tatal ei vede ca vrei o relatie serioasa cu ea si nu esti genul ala de baiat iresponsabil iti asum ceea ce faci si spui.
Daca va iubiti ar fi o mare prostie sa va despartiti din cauza tatalui ei.
Si foarte bine ca nu a acceptat sa plece cateva zile de acasa si sa vina la tine. Tatal ei ar fi reactionat foarte urat si atunci clar nu mai continua relatia cu ea.
Ia`ti inima in dinti si vorbeste cu el. Nu ai nimic de pierdut cred ca o sa castigi increderea tatalui ei si asa o sa fiti si voi fericiti. Daca ea invata bine la scoala nu are de ce sa va desparta.Aduci si asta in discutie si ii zici ca ea invata bine, cred ca stie si el asta, dar sa vada ca nu o influentezi negativ si nu mai invata.
Ai grija ce faci. Daca o iubesti merita sa vorbesti cu tatal ei.

| Elly7890 a răspuns:

Of stiu genul asta de situatie, e greu te inteleg! ar trebui sa incerce sa vorbeasca cu tatal ei despre asta ca doar la 18 ani nu e normal sa nu o pedepseasca ca nu mai e o fetita1si trebuie sa intelegi ca ei ii este greu sa renunte la parinti si sa vina dupa tine care poate vei mai fi sau nu cu ea peste ceva timp1si ar trebui sa se impuna in fata parintilor ca are o varsta nu sa suporte pedepse puerile! e greu dar incetul cu incetul trebuie sa se impuna!

| Elly7890 a răspuns (pentru Elly7890):

Nu e normal sa o pedepseasca

| Julyett a răspuns:

Buna. Vreau sa iti spun ca am aceeasi problema ca si tine. Eu fac 18 ani peste 3 luni iar prietenul meu are 20. Tatal meu nu imi da voie sa merg la el si de fiecare data cand aduc vorba despre asta ajungem sa ne certam. De multe ori plec de acasa spunandu-i ca plec in alta parte pentru ca nu m-ar lasa. Noi ne intalnim aproape zilnic deoarece ma duce la scoala si ma si asteapta cand ies dar cand vine vorba de petreceri sau alte iesiri cu prietenii e foarte greu. De multe ori ne-am certat si chiar despartit din cauza asta dar pana la urma am decis sa ramanem impreuna si sa trecem peste toate chiar daca e greu. Eu te sfatuiesc sa NU va despartiti din cauza asta! Vorbeste si cu ea, va intalniti cum si cand puteti pana cand lucrurile o sa se mai linisteasca si odata o sa ai ocazia sa discuti cu tatal ei si o sa inteleaga. Nu are rost sa va despartiti doar din cauza asta daca va iubiti atat! Iti spun fiindca aceesi greseala am facut-o si eu dar mi-am dat seama ca nu e bine.nu i-am mai adus vorba tatalui meu despre asta dar o sa am ocazia dupa ce voi implini 18 ani. Pana atunci ne vom intalni in "ascuns" ca sa zic asa si e mai bine. TE SFATUIESC sa nu va despartiti oricare ar fi decizia ta, ca vorbesti cu tatal sau nu sau continuati sa va intalniti pe "ascuns". Daca va iubiti o sa treceti peste impreuna!

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Varianta cu scuzele este singura buna. Pentru ca ai fost un nesimtit ca ai ridicat tonul la tatal ei. Scuza-ma ca iti zic. Si totodata, daca stiai ca invata nu trebuia sa o deranjezi. Plus de asta, ideea cu plecatul de acasa, e cea mai proasta idee.

| rikkimady16 a răspuns:

Ar trebui sa ii ceri scuze tatalui ei exact cum ai spus tu. mi se pare singura solutie la problema asta. e complicat. nu e normal ca el sa ii raspunda la telefon, intr-adevar, dar nu e normal nici sa ridici tonul la el. acum ar trebui sa te duci la el frumos, cu un vin bun sa il rogi sa vorbiti calm si civilizat si sa ii expui punctul tau de vedere. are si el dreptate, fata are 18 ani, la anul are bacul si normal ca ei sunt ingrijorati ca nu o sa mai invete. tu trebuie sa ii explici ca la fel cum a invatat 1 an si 4 luni asa o sa invete si in viitor. sa ii spui ca o iiubesti, ca ti la ea, ca o sa o ajuti si o sa ii fi alaturi. spune-i sa se gandeasca cum o sa se simta ea daca va despartiti, ca o sa fie suparata si poate nu o sa mai poata invata. incearca sa il faci sa inteleaga ca acesta relatie nu este un impediment pentru ea si pentru succesul ei scolar. explica-i ca nu o sa o mai suni cand invata si o sa o lasi in pace in acele ore in care invata. Asta e cel mai bun lucrul pe care poti sa il faci ca sa salvezi relatia voastra. Bafta! :*

| PsychologyCupid explică:

Eu as avea oportunitatea sa fac asta, mai ales ca vineri este ziua lui si face 50 de ani. Dar mi-e teama ca e prea incapatanat sa inteleaga ca eu nu vreau sa o impiedic in studii, chiar o sustin, insa tot nu intelege. Spune ca eu am o facultate si ca vreau sa o tin "la cratita".

| AleXisAleXis a răspuns (pentru PsychologyCupid):

Du`te de ziua lui la el. Sfatuieste`te cu prietena ta si cumparati`i ceva frumos.
E imposibil sa nu intelega ca ai intentii bune cu ea.

| PsychologyCupid explică:

Toti aveti dreptate intr-o oarecare masura.O sa incerc sa repar lucrurile si sper sa nu fie prea tarziu.Mi-as dori sa pot sa va dau tuturor cate o fundita doar ca ati citit un atat de lung wall of text. Din pacate nu pot alege decat un raspuns si o sa-l aleg pe cel care nu are nicio funda si care a dat un raspuns la fel de valoros ca si ceilalti.

| JJ a răspuns:

De ce spui ca tatal ei nu ar trebui sa raspunda la telefonul ei?! Din moment ce e tatal ei si ea sta la el in casa are toate drepturile sa faca asta chiar daca ea are 18 ani... Si cat despre solutie de fapt m-ai lasat gura casca cand ai spus ca sunteti aproape in pragul despartiri, daca o iubesti asa de mult si ea te iubeste la fel de mult pe cat spui tu in aceasta intrebare asta nu ar trebui sa fie o problema. Revenind la parerea mea despre solutie eu cred ca cel mai bine ar fi sa mergi sa iti ceri scuze si asta pentru ca
din ce spui tu acolo tu ai ridicat tonul la el. Deci eu spun ca ar trebui sa iti ceri scuze sa iti lasi mandria aia de "baiat rau" la o parte si sa ii ceri scuze pentru ceea ce ai facut ma rog asta daca vrei sa nu va despartiti si sa fie si totul ok cu tacsu'. Daca vrei sa imi asculti sfatul sau nu tu stii asta. Eu iti urez multa bafta. big grin

| Heni14dede07 a răspuns:

Du-te la tatal ei si cerei scuze pentru ce ai zis. Poate o sa te ierte si o sa puteti sa fiti impreuna iar happy Mult noroc :*