| AdevărulGolGoluţ a întrebat:

Salut tuturor. Sa va spun povestea mea. Sunt impreuna cu iubita mea de 1 an si 4 luni, eu am 21 de ani, ea are 18, impliniti recent in martie.Acum cateva zile am dat peste cea mai grea problema dintre toate care le-am avut. Era sambata, dupa-masa, o zi ca oricare alta. Era acasa, invata si am sunat-o sa vad ce mai face. A raspuns tatal ei si m-a intrebat de ce nu o las sa invete si o tot intrerup.M-a scos din sarite si am ridicat tonul la el, ne-am luat tare in argumente spunandu-ne vorbe grele dar fara jigniri. Acum ea este pedepsita, sa zic asa, iar tatal ei nu-i da voie sa fie cu mine, i-au "confiscat" telefonul, cat despre intalniri, nici nu se pune in discutie. Acum eu i-am spus mai multe variante printre care sa incerce sa vina la mine cateva zile, sa le arate ca poate sa fie si pe cont propriu, nu a acceptat spunand ca daca face asta, tatal ei nu o va ierta niciodata, chiar i-am propus sa facem cum era la inceput, sa ne ascundem si sa ne intalnim oricum, lucru care ar fi dispusa sa-l faca dar o sa fie greu fiindca asta ar insemna sa merg eu mereu dupa ea, sa nu mergem impreuna la niciun eveniment, nicio sarbatoare, nicio intalnire "normala". Mai este si ultima varianta, sa vorbesc eu cu el si sa-mi cer scuze ca i-am raspuns si ca m-am rastit la el, insa eu nu cred ca este alegerea corecta fiindca el nu avea ce sa caute sa raspunda la telefonul ei. Acum, ea este genul cu "frica de parinti" si nu poti sa faci o persoana sa se schimbe peste noapte.Am discutat amandoi si astazi si suntem foarte aproape sa ne despartim complet din cauza unei probleme care nici nu are legatura cu dragostea care o avem unul pentru altul. Noi nu vrem sa renuntam unul la celalalt dar parca nu vedem niciun viitor impreuna in situatia asta. Ceva sfaturi, ce ar trebui sa aleg, ce ar trebui sa fac eu sau ce ar trebui sa faca ea? Funda si vot, rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| RELIABLE a răspuns:

Salut am citit povestea ta, si tin neaparat sa-ti spun ca daca tii la cineva nu renunti pentru nimic in lume la pesoana iubita. In viata nu conteaza cate obstacole intilnesti ci peste cate ai reusit sa treci. cat despre domnul socru e ceva normal asa sunt toti, dovedestei ca ai 7 ani de acasa si si vorbeste fata in fata cu el si lamureste (mica beintelegere) ai avut o zi mai proasta si erai un pic nervos.
Gandeste-te ca dupa aia relatia voastra o sa fie si mai stransa succes.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil ca parintii tai sa o intretina, adica sa-i dea bani de mancare, de intretinere zilnica, poate chiar de haine. Daca este asa, atunci inseamna ca au dreptul sa impuna cateva conditii si, cu certitudine, au dreptul sa-i raspunda la telefon. Nu stiu daca intr-adevar o sunai des si la orele la care stiai ca invata, dar este o problema de comunicare intre voi doi care, logic, l-a deranjat pe parintele ei. Este normal ca ea sa nu fie sunata cat timp invata si presupun ca iti spune orele la care invata si tu nu o suni atunci. daca a gresit si nu ti-a spus, sau tu ai gresit si ai sunat-o la o ora la care stiai ca invata, mi se pare normal ca parintele ei sa o protejeze. e foarte rau sa te intrerupi cand inveti, mai ales pentru a vorbi la telefon si e mai bine sa nu o faci. Poate nici tu nu l-ai convins ca a o urgenta, un motiv foarte puternic pentru acre o suni in timpul invatatului, poate a avut impresia ca o suni doar pentru o discutie, ceea ce ar fi insemnat o totala lipsa de respect din partea ta pentru ea si invatatul ei.
Oricum ar fi fost, de oriunde ar fi pornit neintelegerea (ea ca nu ti-a spus ca la ora aceea nu este disponibila, tu ca ai gresit si ai sunat-o desi stiai ca invata, el care nu a inteles ca aveai o urgenta foarte mare), nu era cazul ca tu sa ridici tonul la el. Asa cum niciodata nu iti iesi din sarite cu parintii tai si ii respecti pentru ca ti-au dat viata, te-au hranit, te-au ingrijit, asa faci si cu parintii parteneri tale, imi ales daca ei o intretin, inca (chiar daca doar partial, fiindca inteleg ca in principal o intretii tu). daca esti barbat, iti ceri scuze si te angajezi ca ii vei respecta orele de invatat si nu o mai suni la ore nepotrivite. daca esti las, incerci sa o schimbi sau sa o convingi sa plece de-acasa. Va certati fiindca nu va respectati suficient reciproc: tu o suni cand ea invata, desi asta nu este normal si iti permiti sa te rastesti la parintele ei (ceea ce este de neconceput, chiar daca ati fi casatoriti)

| fabiola a răspuns:

Poate ca este in clasa 12-a si daca este asa, trebuie sa o lasi sa invete, sa-si faca un drum in viata.Este la rascruce de drumuri si depinde de ea pe care il alege. Daca o iubesti, o intelegi, o sprijini, iar pe parintii ei ii respecti pentru ca ii vor binele.Solutia cererii iertarii este varianta cea mai buna!

| mgtow a răspuns:

Poate tu ai fost pisalog si ai mai sunat inainte tot cand invata de aia omu s-a suparat pe tine iar tu ai pus jar pe foc cu intensitate, daca nu iti ceri iertare o pierzi asa ca iti ceri scuze si gata. Ea poate discuta cu el si sa va intalniti normal dar daca nu o mai primeste in casa ei suporti sa o intretii tu pana va munci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai dat singur raspunsul.Cea mai buna si mai sigura cale este sa mergi si sa vorbesti cu tatal ei, sa recunosti ca ai gresit, daca vrei sa continui relatia.Stii cum se zice:Capul plecat, sabia nu-l taie.Mult noroc.

| Alexaaxc a răspuns:

Doamne, ai 21 de ani si esti gata sa te desparti pentru asta? Ce e asa de greu sa spui un "imi pare rau"? Crezi ca daca o indepartezi de familia ei si ii ceri sa vina la tine sau sa le ascunda lucruri ii faci un bine? In modul asta nu iti faci nici tie, daca relatia voastra continua ar trebui sa te intelegi cu parintii ei, sunt oamenii care ii vor doar binele si mereu vor fi cei mai importanti in viata ei. Deja ai o experienta de viata si cred ca o relatie de 1 an si 4 luni ar merita asta. Solutia nu e sa fortezi un conflict sa degenereze, ci sa ii tai radacinile. Cum te-ai fi simtit daca erai in locul ei? Ceere-ti iertare, alege calea usoara.

| AdevărulGolGoluţ explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, aveti toti dreptatea voastra, sper sa o scot la capat, sa nu fie prea tarziu.

| Patru_Ionut_1988 a răspuns:

U ar trebui sa iti ceri scuze poate il imbunezi cumva dar mai mult de atat i vei arata ei ca poti trec peste orgolii si o sa incerce crd sa stea si ea de vb cu ei. sfatul meu..nu te da batut arata-le ca nu ai intentii rele si du-te la ea si cerele scuze fata in fata discutati si ajungeti la un consens