| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti, cam la cat timp dupa mutatul impreuna ar trebui sa apara si cerutul in casatorie? (in cazul in care acesta nu s-a intamplat inainte de mutat). am 24 de ani, el 26, iar in vara asta o sa avem un an de cand locuim impreuna, si multi altii de relatie. happy

Răspuns Câştigător
| Girlinred a răspuns:

Nu exista un timp anume după care trebuie sa fii cerut in căsătorie. Eu am fost cerută in casatorie după 5 ani de locuit împreuna iar sora mea după 3 luni de relație și in ambele situații lucrurile au avut o evoluție buna. Dacă nu te-a cerut in căsătorie nu înseamnă ca nu te iubește, ci pur și simplu uni bărbați nu văd cererea in căsătorie ca pe o dovada de iubire suprema și nu înțeleg cât de important este pentru noi femeile acest gest! Eu 4 ani de zile i-am tot "aruncat pastile" despre cum mi-as dori despre cum sa fie inelul, ce nași mi-as dori dar cererea nu mai venea. M-a cerut in căsătorie când ma așteptăm cel mai puțin. când mai vedeam pe net filmulețe cu cereri in căsătorie mi se părea atât de false și de mironosițe fetele acelea care plâng și urla și eram sigura ca eu nu o sa fac asta. Ce crezi... am plâns de m-am rupt, juma de ora! Nici sa-i răspund nu eram capabilă

| anonim_4396 explică (pentru Girlinred):

Bingo! genul asta de raspuns l-am vrut. cu parerea personala, din experienta personala. nu sa raspunda nistre frustrare invidioase ca ele desi is maritate o duc rau. laughing sau baietii de 16 ani care sunt inca dupa mamica lor.

| anonim_4396 explică (pentru Girlinred):

Nu te gaseam, sorry, ca prea multi s-au trezit cu pareri ce-au mai auzit de la altii sau de pe net. Funda!

33 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de la cuplu la cuplu. Sunt cupluri care nu vor sa se casatoreasca, au discutat si cererea nu va veni niciodata. Sunt cupluri in care doar femeia vrea casnicie, barbatul nu vrea, dar nu au discutat si cererea iar nu va veni niciodata. Daca amandoi isi doresc, banuiesc ca dupa primele 3-4 luni de locuit impreuna, e imposibil sa nu apara planuri clare (poate nu o cerere formala, dar o data aproximativa, discutat cu nasii si parintii). Un an mi se pare un picut cam mult, dar poate el este mai nehotarat si ami nesigur. Avand multi ani de relatie in spate, tu stii mai bine daca el chiar vrea sa va casatoriti. Poate nu isi doreste asta sau poate ezita fiindca i se pare ca esti prea tanara. Stiu din intrebarile tale anterioare ca lucrati impreuna, la firma voastra, dar asta trebuie sa recunosti nu este chiar optim. In sensul ca puteti ajunge acolo dupa ce fiecare dintre voie si-a demonstrat puterea pe cont propriu si poate el asteapta momentul cand tu vei incepe sa iti construiesti cariera ta, strict pe fortele tale, chestie pe care un barbat din ziua de azi o asteapta de la partenera lui.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Si ce legatura are munca cu casatoria? sunt fete care sunt cerute la 17 ani, la liceu. laughing) ce treaba are una cu alta. am construit firma impreuna, este munca amandurora. ca are el altele 7, da. dar una dintre ele a facut-o cu mine.winking am terminat psihologia organizationala, si ma pregatesc de MBA. asa ca lasa parerile aiurea daca nu stii situatia. plus ca el si-a dorit foarte mult sa lucram impreuna. nu am vrut eu, mi-a fost frica de asemenea responsabilitati precum sa conduci o firma. dar m-a invatat tot el sa fac fata. lucrez de cand am inceput facultatea, bine, chiar daca fara salar. banii ce ii produce firma, sunt ai nostri. happy nu avem nevoie de salar. nici el nu are. sa nu platim taxe. destul cu angajatii nostri ce au salar mare si trebuie sa platmi taxe mari dupa ei.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Si ce intrebari ai vazut tu? nu am decat o intrebare. bine, imi stiu adresa si contul asta si cateva prietene care nu au si intra de la mine. asa ca, nu stiu despre ce vorbesti. happy

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze, cred ca am facut o confuzie. Pusese acum cateva zile o intrebare absolut identica o domnisoara care povestea mai multe.
Imi cer iertare pentru confuzie

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e adevarat ca sunt fete cerute in casnicie la 17 ani, dar mi s-a parut evident ca nu e cazul. De la o femeie de 24 de ani ai alte asteptari. Imi pare rau ca nu ti-a convenit raspunsul meu, poate ar trebui insa sa iei in considerare mai degraba raspunsurile sincere decat cele care iti spun doar ce vrei sa auzi

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Asta nu e un raspuns sincer. raspunsul sincer mi-l dau doar eu. raspunsul de la tine e filtrul personal si atat. ca si de la ceilalti de mai sus. prin ceea ce ati trecut voi, aia sfatuiti.winking
nu am 45, am putin peste 20. in ziua de azi fetele se ocupa de studii si de distractii, nu de calcat camasi de la 19 ani cum ai fi facut tu. de aia am timp pana mor. happy dar varsta asta frumoasa trece. happy spor si tie in ceea ce te reprezinta si iti place! happy

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce presupui ca la 19 ani ma ocupam de calcat camasi, dar este gresit si cam prostesc. Da, stiu sa calc camasi, m-a invatat bunica, pe la 9 ani, asa cum il invatase si pe tata, din principiul ca un om destept si puternic stie sa le faca pe toate si numai prostii dispretuiesc valoarea muncii.
La varsta ta eu imi construiam o cariera, ca si tine. Mai taras-grapis, ca eram saraca si era foaret greu. Dar pe fortele mele proprii. Sigur, nu scriam salar, ca nu mi-am permis niciodata sa ma fac astfel de ras. Si nici nu ma gandeam cum sa evit impozitele, mereu mi-am dorit sa fiu un bun platitor de impozite, fiindca din impozitele mele se plateste venirea Salvarii cand este nevoie, politia care ma ajuta sa pot merge la orice ora pe strada nestingherita si altele astfel de lucruri importante. Dar ai dreptate, asta este o opinie personala, nu trebuie sa gandesti ca mine, poti scrie linistita salar desi stii ca este gresit si folosit numai de patura cea mai needucata a societatii, daca asta te face sa te simti mai bine.
In alta ordine de idei, sincer nu inseamna obiectiv, sincer inseamna adevarul prin prisma experientelor fiecaruia. Si am presupus ac pui aici intrebarea pentru a afla parerile sincere ale mai multor oameni, trecuti prin mai multe experiente de viata si, a un om inteligent si intelept, sa iti formezi din ele propria ta parere. Si nu m-am inselat, tu esti cea care a mai pus aceasta intrebare, sub alta forma, de mai multe ori. Asa incat, sincer s subiectiv, sfatul meu este unul documentat.
Iti mai spun ceva, fara suparare: daca cu partenerul tau esti macar 1% atat de rautacioasa si de nepoliticoasa, sper ca el sa isi caute alt drum in viata. Fiindca nu este deloc in regula modul in care vorbesti si gandesti.

| mgtow a răspuns:

Se poate trai fara casatorie. Divortul costa bani asa nefiind casatoriti despartirea e gratuita

| darrio2007 a răspuns:

O facea de mult daca te-ar fi vrut de sotie. Fa-i si tu niste apropouri si vezi cum reactioneaza.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Depinde de la cuplu la cuplu, de la situatie la situatie.winking
cum era sa ma ceara de sotie daca abia de cateva luni locuim si noi impreuna iar pana acum ne-am vazut o data la doua saptamani o ora? si mai ales ca nu i-am cunoscut inca parintii sa stam face2face sa povestim, fiind pocaiti si nu accepta relatia asta nici n-o sa ne intalnim prea curand. asa ca, de unde atata graba pe el la ce situatie are cu ai lui? nu vorbi fara sa nu stii detalii.winking

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu dai detalii. Daca vrei raspunsuri da si detalii. Din cate vad el te cam intretine din toate punctele de vedere si tu nu faci nimic. Nu va dura mult relatia voastra pentru ca la un moment dat „viitoarea soacra" isi va baga coada. Pocaita sau nepocaita mama de baiat este la fel. Oricum, Casa de Piatra.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Daca nu fac nimic e problema mea, ma tine ca poate si isi permite. ca daca era un coate goale ma trimitea si la maturat numa sa fac ceva. dar nu e cazul, ma sustine sa ma ocup de o licenta mai mult. ca stie ca aia e prioritate pentru mine in prezent.winking da da, a durat trecand prin greutati si stand la distanta 8 luni copii find, si am ramas impreuna in ciuda alor lui si a tot! nu ne mai despartim dupa 10 ani de relatie, cand totul merge mai bine ca niciodata si suntem mai fericiti ca la inceputuri.winking sporuri!

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum trag concluzia ca intrebarea ta nu prea isi are rostul. Vor mai trece inca zece ani pana sa te ceara in casatorie. Si nu vad de ce, pentru tine, ar conta o casatorie daca spui ca va intelegeti asa de bine?

| darrio2007 a răspuns:

P.S Nu lua in seama ultimul raspuns al meu. Mai tarziu am citit despre firma la care spui ca lucrati impreuna.
Parerea cu „soacra" insa, mi-o mentin.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Ras destul. asa zisa "soacra" nu mi-a dat buna zia in 9 ani. nu accept nici "pâs" din partea ei. sa dea sfaturi si sa isi bage coada cu celelalte nurori, ca mai are 2. alaturi de care a fost mereu si pe care le place si le cauta ca-s de la biserica. la mine n-are dreptu. happy ca nu-i permit.winking

| relian a răspuns:

Unde spune ca daca stai impreuna cu cineva, trebuie sa te ia si de nevasta?laughing

| SilentRain a răspuns:

Șofer are dreptate, casatoria e o prostie, risipa de bani si timp

| Bondarel99 a răspuns:

Poate el nu stie ca iti doresti acest lucru, da-i de inteles.

| AC4S4 a răspuns:

Cerutul in casatorie trebuie sa fie INAINTE de mutatul impreuna. Fiind o tara cu peste 95% crestini, ar fi normal ca un cuplu sa nu traisca in concubinaj.
Daca totusi cuplul nu este crestin, atunci raspunsul poate varia. Unii traiesc un an in concubinaj, altii aproape 10 ani.

| ziftode a răspuns:

Un an e cel putin... daca deja e aproape un an atunci...

CASA DE PIATRA!winking

| JackR a răspuns:

Mutatul impreuna nu inseamna nimic altceva decat facturi mai mici la telefon si ceva timp in plus pentru voi sau pentru fiecare! In afara de asta, candva, in tineretea mea "zbuciumata", credeam ca oficializarea relatiei, prin casatorie, este un soi de garantie a stabilitatii. S-a dovedit ca ma inselam amarnic. Daca va este bine asa cum sunteti acum, nu stricati asta. S-ar putea sa vina un moment in care s-ar putea sa vreti sa va casatoriti, dar nu faceti (sau nu face) din asta scopul relatiei voastre!

| anonim_4396 explică (pentru JackR):

Mulumesc. da, asa este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu sa-ti dau un termen exact, dar e de preferat inainte sa inceapa certurile. Probabil mai aveti un an doi pana acolo...

| francut a răspuns:

24, 26 si multi altii de relatie? Nu te va cere niciodata. Ii place sa fie ingrijit de cineva, fara ca el sa aiba obligatii. Ca la mama acasa. Si va considera ca nu are obligatii nici dupa ce va veni un copil.

| anonim_4396 explică (pentru francut):

Deja de cand ne-am mutat impreuna are deja obligatiewinking ca ma tine pe banii lui, necasatoriti fiind. nu am job inca. asa sa gandeasca si el despre mine in cazu asta? ca il tin ca pe-un tata grijuliu ce-mi da bani de gentute? nu mai comenta fara sa stii stituatia. iar copii vrea mai mult decat mi-as dori eu.
ceea ce intrebam e daca e vreo varsta sau perioada anume in care sa se intample asta. atata tot. ne iubim si ne intelegem fenomenal si fara acel act si inel. ah, si sa stii ca el isi doreste casatorie, fiind crescut de pocaiti poti sa-ti dai seaa ca nu e impotriva casatoriilor, dimpotriva. si eu nu ingrijesc chiar cu nimic, nu gatesc, nu-i spal. isi face singur, ca e invatat a locuit ani de zile singur pana sa accept sa ma mut cu el. asta apropo de "ii place sa fie ingrijit". nu e chiar deloc. si-a "luat" partenera, nu menajera. happy

| francut a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh, da, vorbesc fara sa stiu. Dar citesc ce spui: isi doreste casatorie insa, nu te cere de nevasta! De ce? Te tine pana isi gaseste una respectabila, care sa-i fie nevasta.

| francut a răspuns:

Saraca de tine!
Astept ziua cand vei intreba de ce te-a lasat dupa cativa ani de sex, ce are cealalta "mai dulce" ca tine si cum sa-l uiti. Daca tu crezi ca sunt un copilut, inseammna ca am si timp pentru asteptat. Dar, din pacate, am vazut multe ca tine.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

"Ar trebui" este evaziv.Varsta la fel, este doar un numar si face parte dintr-o statistica in permanenta miscare/modificare.Comunicarea intre voi iti poate da raspunsul, probabil tu esti aceea care ti-ai dori mai mult(faptul ca ai intrebat, si faptul ca de regula baiatul face primul pas). Poate si el isi doreste dar ii este frica de un raspuns negativ, poate asteapta sa va cunosteti mai bine, poate, poate...Cum sa stim noi, daca tu nu stii? Asa ceva sta la baza unei casnicii stabile, trebuie sa simti asta, sa intuiesti, nu sa te arunci cu capul inainte in zid.Costa si divortul si casatoria, merita sa le faci daca nu esti convins? Se merita sa astepti la nesfarsit ceva ce-ti doresti de la un partener care nu este pe aceeasi lungime de unda cu tine? Raspunde-ti singura la intrebarile astea si vei fi cu un pas mai aproape de adevar.

| gabriielaaa a răspuns:

Daca vrea si e sigur ca esti ces doreste o pote face inainte sa se mute dar daca crede ca ar trebui sa astepte o va face cad simte si pana atunci pote vrea sa fie pregatit si sa aiba curaj

| Rm12 a răspuns:

E o prostie asta, cererea in casatorie nu are o data fixa, daca ar vrea sa te ceara, ar face-o.

| tottoshi a răspuns:

Cand el va ajunge la 28-29 de ani, asta daca nu gaseste alta de 22.