| catthshshshs a întrebat:

Sunt impreuna cu iubitul meu de un an si ceva si suntem logoditi de 4 luni.El are o datorie la banca mai veche si vrea sa plece in misiune in Afghanistan (este militar). Locuim impreuna in Iasi, dar s-ar putea ca in cateva saptamani sa fie nevoit sa plece in Timisoara, unde este unitatea cu care e posibil sa plece...pentru 2-3 luni. Dupa aceea urmeaza 6 luni misiunea intr-o zona destul de periculoasa. Sincer, nu mai pot de ganduri, nu vreau sa plece de langa mine, voi fi distrusa daca nu il vad atata timp. Imi este greu fara el 3-4 zile, d'apoi luni de zile? Sunt constienta pe de alta parte ca banca nu o poate plati fara misiune. Cum sa trec peste asta? Imi este frica ca relatia noastra sa nu se destrame intre timp si, mai ales, sa nu i se intample ceva in misiune. Ajutor! Eu am 23 si el 28. Multumesc anticipat pentru sfaturi!

12 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Ai primit deja raspunsuri bune la intrebarea ta; m-am gandit insa sa-ti scriu si eu si anume ca tu, trebuie sa tii seama de decizia lui si de munca pe care o are de executat in armata. Daca a fost ales sa poata merge in strainatate inseamna ca, este bun in munca pe care o face si de aceea a fost ales. Daca va realiza si un castig banesc ce-l va ajuta sa-si plateasca imprumutul luat de la banca, este o alta fateta a problemei.
Daca intr-adevar va iubiti, despartirea nu va poate crea probleme, trebuie sa ai incredere in el si in tine ca, te vei ridica la inaltimea acestei incercari.
In concluzie, lasa-l pe el sa decida si tu, asigura-l ca, nu-l vei uita si-i vei fi credincioasa.
Un gand bun si multa sanatate la amandoi.

| catthshshshs explică (pentru mariana):

Multumim frumos! Apreciez!

| Sihastrul a răspuns:

Daca datoria la banca e mai veche de 3 ani, se prescrie.Va iubiti, nu se destrama.
http://bgarecuperari.ro/creditul-se-prescrie-dupa-3-ani

| OnlineZ a răspuns:

Auleu...Nu stiu eu sa fiu in locul tau nu l-as lasa, este posibil sa nu il mai vezi niciodata s-au intamplat atatea lucruri si nu stiu ce sa zic..imi imaginez cum te simti..si sunt sigura ca o sa te simti mai rau cand o sa il stii acolo si iti imaginezi tot felul de lucruri, Poate exista si alta cale! si mai ales 6 luni fara persoana iubyta cum ai spus si tu 3-4 zile este rau fara el ...iti dai seama ca te poti imbolnaviwinking

| Liviucu a răspuns:

Heei, Catty! Ce poveste frumoasa aveti! Am citit cu sufletul la gura aceste cateva randuri ale tale. In primul rand iti spun franc in fata ca sunt foarte gelos pe el. Si eu am vrut in armata dar din pricina unor probleme medicale nu am mai fost selectat. In al doilea rand trebuie sa fii mandra si asta pentru ca iubitele unor gradati sunt si vor fi vazute ca niste lady'es mereu. Sa ai un sot ce munceste pentru tara e ceva onorabil. Vreau sa iti spun ca... nu trebuie sa te sperie nimic. Sunt foarte dar foarte convins ca atunci cand l-ai placut si l-ai "luat" doar pentru tine, ai stiut in ce te bagi si cam ce implica toata relatia asta a ta cu un baiat ce este in armata. Bineinteles ca implica anumite perioade fara el, bineinteles ca implica si stres cat China. Dar, gandeste-te cum te vei simti atunci cand va veni inapoi, ce minunat va fi acel moment cand aerul lui cald va fi din nou in urechea ta, unde iti va sopti un sincer "Mi-a fost dor de tine, te iubesc atat de mult!" happy
Ideea e simpla de tot: iubeste-l atat de mult incat sa iti poti permite sa treci peste tot ceea ce stii ca va veni. Adora-l pentru ca baietii din armata stiu ce inseamna greul si rar sunt cei care inseala femeile. Asadar, ai parte de un baiat de nota 10, sunt convins de asta, din toate punctele de vedere. Da, iti va fi greu, dar acele luni vor trece cu brio iar daca va fi si platit foarte bine, atunci ce poate fi mai frumos decat atat? Relatia ta nu are de ce sa se destrame, prin asta si el va fi incercat... ii va fi un dor nebun de tine si il poti testa nefacand nimic practic.
Iti urez tot binele din lume, tie si lui, si inca odata, fii mandra cu asa un iubit! Va saluta, Liviu.

| Sandu_Vlăduţ_1986 a răspuns (pentru Liviucu):

Frumos raspuns Liviule, mare dar cald. L-am citit cu drag. Si ai mare dreptate in ce spui.

| catthshshshs explică (pentru Liviucu):

Multumesc si apreciez foarte mult aceste cuvinte frumoase! Multumesc inca o data!

| Liviucu a răspuns (pentru catthshshshs):

Cu mare drag, oricand.

| Liviucu a răspuns (pentru Sandu_Vlăduţ_1986):

Mersi fain de aprecieri.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,daca il iubesti il vei intelege, stiu ca iti este greu dar nici el nu are ce face, cu banca nu te joci.Si acolo sunt doua variante ori se intoarce cu bani si sanatos ori mort(imi pare rau ca spun asta dar cred ca stii si tu).El acum are nevoie de tine sa il sprijini si sa sa fii alaturi de el,asa ca nu te gandi la ce este mai rau si vezi partea buna a lucrurilor,daca va iubiti veti trece si peste,pasul greu asta din viata voastra,gandeste-te ca este doar un an de zile sa spunem in mare, va trece stiu ca o sa iti fie greu, dar o sa treaca, Dumnezeu sa fie alaturi de voi si sa va aiba in paza, si va urez sa fiti fericiti impreuna!

| dasdsad a răspuns:

Baiatul face asta pentru voi doi. Nu ar trebui sa ai alte ganduri in afara de faptul ca el e acolo si tu aici. Gandeste-te ca face asta pentru binele amandurora si tu nu poti decat sa te rogi sa se intoarca cu bine. Daca va cunoasteti suficient de bine si va iubiti suficient de tare, nu consider ca ar trebui sa va afecteze relatia.

| Sandu_Vlăduţ_1986 a răspuns:

Draga mea Catty, singura metoda ca sa treci peste treaba asta este sa accepti termenii si conditiile.

Unele lucruri se intampla fara voia noastra si ca oameni, ne este frica sa pierdem ceva sau pe cineva.

Nu il cunosc personal pe el sa imi pot da o parere. Consider ca devreme ce sunteti logoditi, dragoste intre voi exista.

Un lucru daca e musai sa il faci, decizi, te hotarasti si iei taurul de coarne. Ce a facut el e un lucru mare.

Daca se incumeta sa mearga in misiune pentru a plati banca, e clar ca o face ca sa poata sa te sustina si pe tine si pe el.

De iubit, te iubeste, problema ramane sa vina sanatos acasa. Incearca sa nu-l opresti, mai rau faci.

E decizia lui, lasa-l pe el sa isi ia deciziile. Va urez succes si tine frica la distanta.