| anonim_4396 a întrebat:

Salut, v-as ruga sa cititi pana la capat, deoarece am nevoie de niste sfaturi. Imi place mult de o fata de 16 ani, si eu am aceeasi varsta, de fapt suntem nascuti in acelasi timp. Ne intelegem bine si suntem colegi, dar nu in aceeasi clasa, ci clase paralele. Noi mergeam impreuna la dansurile scolii si dansam destul de des. Ea a fost partenera mea pentru festivitatea de incheiere si am vrut s-o fac sa vina cu o zi inainte sa exersam un dans care nu ne prea iesea. Bine-inteles, inainte de exersare voiam sa ies cu ea in oras la un local unde sa-i fac cinste. Problema a fost ca ea n-a vrut nici in ruptul capului sa vina sa exerseze, zicand ca n-are rost, si astfel, dupa parerea mea, ocazia perfecta se risipise. Acuma ca s-au terminat dansurile, suntem iar numai colegi si nu mai am "nimic de lucru in special" cu ea. Ea sta tot timpul cu fetele si in clasa ei. Eu nu pot sa ma duc in clasa la ea, o am si pe facebook si mai chatuim dar sub un anumit context, mai toate avand legatura cu dansurile. Acuma eu nu am ce sa vorbesc cu ea. Nu pot sa ma duc in clasa ei, sa-i zic "ce faci", salut... si apoi pauza. Asta e intrebarea mea : Cum ar trebui sa abordez situatia, deoarece zilele vor trece repede...
PS : va rog nu va luati de profil, am vrut sa ramane privat, am multi prieteni care intra pe TPU si toata scoala stie ca eu am fost partener la dansuri cu ea, ea fiind o fata apreciata si frumoasa.

Răspuns Câştigător
| Pupsic a răspuns:

Incearca sa o bagi in seama pe facebook, scoate-o la un suc, daca va spune categoric :nu, atunci imi pare rau sa-ti spun ca nu ai sanse.

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Gandeste putin matur, chiar daca nu esti, daca fata te-ar fi placut, alta era situatia. Asa ca este timpul sa te reorientezi spre alta fata.

| Vektor a răspuns:

Te duci la ea in clasa si ii spui ca erai in trecere si ai vrut sa o saluti. o intrebi ce mai face, care mai e viata si apoi pleci.
prinde curaj pentru ca timpul trece si o sa-ti para rau cand privesti in urma.
nu ai ce sa pierzi happy

| d33a15 a răspuns:

Poate ea te considera un prieten si nimic mai mult, dar se pare ca tu o placi.mai chatuieste cu ea si invit-o la o prajitura. daca accepta ai o sansa. poate te place si ea, doar ca e mai timida.

| Tyberyu_Toma_1998 a răspuns:

Uite du-te si zi ca o placi foarte mult mai ales din prima clipa in care ai vazut-o si zi motivele pentru care ai vrut sa exersezi cu ea

| Tipusmecher a răspuns:

La nasterea in acelasi timp am vrut sa ma refer ca suntem in aceeasi zi nascuti happy

| Tipusmecher a răspuns (pentru Pupsic):

Ok, si sub ce context ar trebui s-o invit la "un suc"? Adica nu pot s-o invit direct iesi cu mine. Daca ar fi fost cu mai multi prieteni ar fi altceva, dar eu vreau sa fiu numai cu ea happy

| Pupsic a răspuns (pentru Tipusmecher):

Ba da, poti, ii spui ca vrei sa iesi la un suc, dar prietenii sunt ocupati :-D :-D sau mai direct: ca vrei sa iesi cu ea la un suc ca simpli prieteni. Daca tot crezi ca e prea devreme pentru ia, scrie-i des pe mess facebook, vezi daca raspunde, cum raspunde etc.

| Pupsic a răspuns (pentru Pupsic):

Ea*

| Vektor a răspuns (pentru Tipusmecher):

Ea cum se comporta cu tine?
ca fapt divers, data viitoare, du-te salut-o, pup-o pe obraji si vezi ce reactie are.
baga vrajeala ieftina: a buna draga, nu te-am mai vazut de ceva vreme.da sa te pup! - vezi daca reactioneaza pozitiv, daca-i bucuroasa de gest si daca da bagi alta vrajeala: ce faci vineri/sambata/duminica/etc etc? vrei sa iesim la un suc sa mai povestim una alta..etc
si daca zice da esti pe drumul cel bun, daca ti-a trantit NU..tre sa mai incerci big grin

| Pupsic a răspuns (pentru Tipusmecher):

Incearca sa o bagi in seama pe facebook, scoate-o la un suc, daca va spune categoric :nu, atunci imi pare rau sa-ti spun ca nu ai sanse.

| Tipusmecher a răspuns:

Da, va multumesc foarte mult pentru toate sfaturile.La un moment oportun o s-o invit la un suc, orice sa mai povestim. Si daca va zice nu, va insemna ca nu ma place, dar nu am nimic de pierdut. Cel mai probabil ca peste cateva luni, jumate de an voi trece peste happy