| anonim_4396 a întrebat:

V-as spune toata povestea dar nu am timp sa intru in toata. Un sfat bun nu l-as putea primi decat de la cineva cu ceva experienta in relatii de cuplu. Daca te intereseaza si chiar te descurci la asa ceva te rog sa-mi lasi un raspuns.

Sunt impreuna cu Laura de 9 luni (numele e fictiv). Amundoi avem 16 ani. Totul frumos pana ce le-am spus parintilor si nu au fost de acord dar nu asta este problema. Dupa ce au aflat am inceput sa ne vedem destul de rar.
I-am explicat. Adica pana la urma avem scoala si sa ne vedem zilnic si sa nu mai tinem pasul cu scoala ne-ar strica amundurora. Am note destul de ridicate, la fel si ea (e profil de Muzica si are multe piese de studiat) asa ca e ok ca nu ne putem vedea non-stop (asta ca sa ameliorez situatia cu parintii). Dar ea nu ma prea intelege si-mi spune ca nu suporta situatia care apropo este de 3, 4 luni. Dar cu toate astea pot discuta cu ea de la popi la uragane pana la sex si orgasme (ca sa fac si o rima). Apropo de sex, nu asta e intrebarea, e inca domnisoara si daca ramanem impreuna domnisoara va fi pana mai tarziu.

Ii spuneam acum ceva timp ca vreau sa merg la sala sa arat mai bine chiar imi facusem un abonament la o sala de forta iar ea nu a fost prea de acord ("dar de ce faci asta?") iar acum de curand imi spune ca ar trebui sa merg la sala sa lucrez ca lumea, nicio problema, asta vreau si eu cand voi avea timp.
Apoi mi-a spus ca ar trebuie sa ma pensez. Nicio problema ca asta si voiam dar ea imi spune sa merg la nu stiu ce salon si i-am zis ca nu fac asta, ca o sa rog pe cineva. In fine, si-mi spune deodata "nu cred ca ti-ar conveni sa ma uit dupa altii pe strada". Am ramas blocat. Ce?! Ok, am lasat de la mine si nu am mai spus nimic, speram sa inteleaga ce prostie a zis.
A 2-a zi mi-a spus acelasi lucru si am intrebat-o cum adica sa se uite dupa altii? Nu mai stiu ce a raspuns, dar am inceput sa ne certam (de aceea am si tacut prima data, stiam sigur ca ne vom certa).
Eu sunt razbunator, urasc sa-mi greseasca cineva mai ales dupa ce am tacut si am vrut sa fie bine. Daca gresesc, recunosc, dar de data asta a comiso. Am intrebat "Adica fata din asta esti tu te uiti dupa altii daca eu nu fac un lucru?" si ea "poate din asta esti tu" si de asemenea, ca am liber sa ma uit dupa ce fete vreau eu. Apoi a inchis telefonul.
Nervos i-am lasat un mesaj si cu putina ironie am scos urmatoarea fraza "multumesc, mi-ai incalzit sufletul cu modul tau de gandire de fata cuminte". Si nu numai. I-am spus si ca e destul de aiurea ca daca eu nu ma pensez ea isi va mari orizonturile cu alti baieti.

Destul de aiurea nu? Parca ne certam ca doi copii. Parca nu ne cunoastem de 9 luni. Ma astept ca dupa atata timp sa-mi spuna fix ce vrea! M-am sfatuit cu un prieten bun si mi-a spus ca s-ar putea sa aiba altceva in minte, sa spuna ce a spus cu alt scop. Sa nu-mi fi spus exact ce gandea, ce vroia. Atunci eu ce sa mai inteleg?

Daca era o gluma imi spunea frumos ca glumeste si ca evident ca nu e asa important sa fac nu stiu ce lucru, ea m-ar fi iubit pentru ce baiat bun sunt eu asa cum a facut-o in ultimele 9 luni.

Nu a fost unica cearta urata, au mai fost 2 cu putin timp in urma. Nu ne vorbeam probabil 3 zile apoi ea ma cauta, ne vedeam, rezolvam, si parea ca e totul ok. (ma cauta ea pentru ca ea nu voia sa mai vorbeasca cu mine din "motivul" ne vedem rar). Cam asta mi-a spus si prietenul meu ca ar putea fi motivul pentru care se cearta cu mine. Dar eu nu stiu ce sa mai cred ca parca saptamana trecuta imi spunea cat de mult ma iubeste si. asa mai departe. Voi ce spuneti? Ce sa fac in continuare? Eu unul sunt foarte sigur ca ma va contacta iar sau ne vom gasi pe mess si odata si-odata eu ii voi cere explicatii pentru ce a zis, sa pot intelege si eu ce vrea. Amicul meu imi spune sa las de la mine in continuarea si sa nu creez cearta. Dar trebuie sa-mi satisfac si eu nevoia de a intelege ce inseamna "daca nu faci asta. nu cred ca ti-ar conveni sa ma uit dupa altii pe strada".
Si sunt sigur ca nu e genul care sa insele. fata asta ma lasa cu multe semne de intrebare.

26 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sa ai mare grija,pentru ca in felul in care va comportati unul cu celalalt,veti distruge toata frumusetea relatiei dintre voi.
Chiar si relatia in sine!
Sunteti la prima dragoste amandoi si este neindoielnic ca va iubiti.
Ei, daca va iubiti, orgoliile, razbunarile si contrele NU au ce sa caute intre voi!
V-ati gasit unul pe celalat intr-o lume mare si necunoscuta si v-ati apropiat pe nesimtite, de 9 luni de zile sunteti impreuna sprijinindu-va unul pe celalalt!
Cauta sa discuti cu fata ta draga,cere-i scuze chiar si arata-i prin vorba si prin fapta ca nu vrei nici sa va certati,nici sa va despartiti.
Explica-i oricat de gentil poti ca te ranesc anumite lucruri si fa-o sa inteleaga ca micile certuri dintre voi va pot duce la o despartire dureroasa.
Si ar fi bine sa incercati impreuna sa nu mai ajungeti aici!
Foarte tineri,avem senzatia ca in dragoste ni se cuvine totul,dam foarte mult si cerem inapoi si mai mult,parca dragostea ar avea sistem de masura,gresim nesabuiti,ca apoi sa plangem.
Nu intrati si voi in cercul asta vicios,pareti amandoi copii buni si inteligenti, nu cautati un motiv sa transformati iubirea voastra intr-o amintire!
Da-i si ei sa citeasca atat postarea ta cat si parerile celor care ti-au raspuns si impacati-va!
Cautati modul in care sa va faceti fericiti unul pe altul, o relatie nu e un concurs cu premii, in care unul trebuie sa iasa invingator, este cel mai intim si discret nivel la care lasam pe cineva sa ne patrunda in suflet.
Si-ar fi pacat sa-l calce in picioare!

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Multumesc pentru raspuns.
Din pacate acum nu mai stiu ce vreau dar probabil pana maine seara imi voi reaseza gandurile. Asa cum imi spunea cineva (probabil intuitie se numeste) fata m-a sunat in a 2-a seara dupa ce mi-a inchis atunci telefonul in nas si am avut o "discutie" destul de plictisitoare si plina de taceri. Stiam ca si asa va veni sambata si voiam sa-i spun ce am de spus in fata (pentru ca asa e frumos sau cel putin asa ma va putea intelege, fata-n fata).
Dar m-a sunat iarasi in seara asta, si, iarasi, o "conversatie" destul de tacuta. Asa ca m-a taiat capul sa deschid subiectul iar conversatia noastra a fost cam asa:

eu: "de ce mi-ai inchis telefonul atunci?"
ea: "cand?" (de parca nu stia)
eu: "cand mi-ai spus ca te vei uita dupa altii"
ea: "pentru ca asta voi face" (...)
eu: "de ce?"
ea: "pentru ca pot" (aici avea un glas de parca mergea pe covorul rosu gen "eu sunt regina kirghistanului, imi permit face orice")
eu: "deci o sa te duci la altii doar pentru ca eu ma pensez/nu"
ea: "da, poate-mi atrage atentia un baiat care se penseaza" (poate mi s-a parut, sper, ca o zicea de parca ea este o persoana indispensabila si eu trebuie sa fac orice pentru ea)
eu: "inseamna ca nu prea ti la mine din moment ce ramanem impreuna daca ma pensez/nu"
ea: "da asa e, si ne despartim?"
eu: "pei daca asa consideri tu..."
ea: "mersi, ce cadou frumos de craciun" (aici parca parea suparata)

Eu unul ce ar trebui sa inteleg din dialogul asta?
1) Eu am intrebat-o frumos si gentil de ce a facut asta ca apoi sa-i pot explica ca m-a deranjat
2) Cum poate de la o indiferenta prosteasca sa ajunga asa suparata 3) Daca nu voia sa se ajunga la asta (pentru ca la sfarsit era destul de suparata as zice eu) atunci de ce vorbea cu mine cu o asa indiferenta prosteasca, sau, mai tarziu, cand am zis ca nu tine la mine, putea sa spuna ca nu e asa, in niciun caz sa puna paie pe foc "da asa e, si ne despartim?". Mai e si tare orgolioasa.

Eu ce sa fac? Spune-mi te rog, ce motiv am sa tin langa mine o asemenea persoana? De ce dupa atata timp se comporta asa?
Cumva acum suntem despartiti? Din vorbele ei asta ar intelege lumea dar stiu si eu, si ea ca ma va cauta si maine (nu ca sunt eu rau ca nu asta urmaream, incercam sa rezolvam cumva dar nu prea am cu cine)

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

...Sunteti foarte aproape de final countdown,nu va mai jucati!
In momentul in care vorbiti din nou, cere-i din start sa vorbiti serios, sa fie absolut sincera si sa isi aminteasca de faptul ca te iubeste si o iubesti.
Poate ar fi mult mai bine sa renuntati la telefon si sa discutati face to face!
Altfel, serios, o sa va despartiti!
Orgoliile astea prostesti nu au ce cauta intre voi!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu: "de ce mi-ai inchis telefonul atunci?"
ea: "cand?" (de parca nu stia)
eu: "cand mi-ai spus ca te vei uita dupa altii"
ea: "pentru ca asta voi face" (...)
eu: "de ce?"
ea: "pentru ca pot" (aici avea un glas de parca mergea pe covorul rosu gen "eu sunt regina kirghistanului, imi permit face orice")
eu: "deci o sa te duci la altii doar pentru ca eu ma pensez/nu"
ea: "da, poate-mi atrage atentia un baiat care se penseaza" (poate mi s-a parut, sper, ca o zicea de parca ea este o persoana indispensabila si eu trebuie sa fac orice pentru ea)
eu: "inseamna ca nu prea ti la mine din moment ce ramanem impreuna daca ma pensez/nu"
ea: "da asa e, si ne despartim?"
eu: "pei daca asa consideri tu..."
ea: "mersi, ce cadou frumos de craciun" (aici parca parea suparata)

Hehe, esti sclavul ei, oricat te-ai umfla in pene. Discutia asta argumenteaza ce am sustinut mai devreme. Tu nu vezi ca nu ai niciun cuvant de spus, exact cum sustin eu? La orice intrebare te zeflemeste, lucrurile stau simplu, ca ea sau deloc.

Poti avea impresia ca se mai linisteste, ii vei explica ceva care te va deranja si va da impresia ca a inteles dupa care, cand se va afla din nou in aceeasi situatie va reactiona exact la fel, purtandu-se de parca nu ati discutat niciodata despre acel lucru si cand ii vei reprosa asta, tot ea va face pe suparata, ca sa isi mentina avantajul asupra ta. De fapt, pentru orice greseala pe care o va face, va reusi sa dea vina tot pe tine intr-un final.

Prietena ta, in acest moment, are impresia ca iti face un serviciu ca sta cu tine. Cel mai probabil are unul sau mai multi pretendenti de care tu nu stii iar asta o face sa-si ia lumea in cap.

Te va parasi si o va face dand vina pe tine. Iar tu vei ramane cu sala si penseta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Poti avea impresia ca se mai linisteste, ii vei explica ceva care te va deranja si va da impresia ca a inteles dupa care, cand se va afla din nou in aceeasi situatie va reactiona exact la fel, purtandu-se de parca nu ati discutat niciodata despre acel lucru si cand ii vei reprosa asta, tot ea va face pe suparata, ca sa isi mentina avantajul asupra ta."

Da, ai zis un adevarat. Asa s-a intamplat in trecut happy

"Te va parasi si o va face dand vina pe tine."
Iar asta face acum!

Multumesc pentru raspuns!

| Tmcn a răspuns:

Mie mi se pare că încercă se se îndepărteze de tine și încearcă să te enerveze intenționat ca să pună o piedică între voi. Motivul nu știu care e, poate e supărată pe ceva în legătură cu tine și nu poate/nu știe cum să-ți zică așa că își descarcă nervii în alte moduri, sau poate pur și simplu începe să nu-i mai placă așa de mult de tine sau a pus ochii pe altcineva.

| anonimg a răspuns:

Te-a incurcat o fata cu care nu trebuia sa te... incurci.
Daca cineva e cu nasul pe sus, asta nu inseamna ca este si educat; ba dimpotriva: este needucat. Sunt de acord cu tine ca ea nu trebuia sa tranteasca o asemenea expresie.
Sunt de acord si cu amicul tau care spune sa lasi de la tine; chiar lucrul acesta formeaza in sensul bun caracterul unui om. De aceea te sfatuiesc mai mult decat el: sa o lasi pe fata aceasta pana ce va invata sa practice autoeducatia. Mai mult decat atat, amandoi sunteti prea tineri ca sa va angajati in relatii de prietenie cu persoane de sex opus.
Ba mai mult, eu stiu ca intre doi prieteni trebuie sa existe respect; iar daca exista o mustrare, aceasta trebuie facuta spre indreptare, si nu spre a trezi invidia si gelozia din inima celuilalt.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

"te sfatuiesc mai mult decat el: sa o lasi pe fata aceasta pana ce va invata sa practice autoeducatia."
Frumos spus. Multumesc pentru raspuns

| Danysan a răspuns:

Amice.Care e problema ca ti-a zis sa arati bine.Mai bine sa iti spuna ea decat sa o faca altii sau sa te ia la baza.In primul rand e vb de aspectu tau si daca ea te-ar palce asa mai mult care e problema.Nu e cine stie ce sa te pensezi daca mai ai si fire de 3 metri se intelege.Ea te iubeste dar se pare ca tu esti o fire cam pusa pe razbunare si asta strica la o relatie. Poti sa ai spui ca te deranjeaza asta si atata tot.Referitor la faza cu altii, e posibil sa ai fi zis cineva ca iti sata aiurea si tot asa.Sau sa fi vazut ea pe vre-unu care ai statea bine pensat si ar vrea sa fi si tu cam pe acolo.Acum serios nu va ma prostit cu astea. daca tine atat sa te pensezi sa vina ea sa te penseze si vb si chestii mature nu copilarii.

| Gicu00 a răspuns (pentru Danysan):

Nu cred ca m-ai inteles pe deplin happy Cand mi-a "propus" asta am zis ca e totul ok, asta voi face dar ea nu s-a putut abtine sa zica "nu cred ca ti-ar conveni sa ma uit dupa altii pe strada". Adica ce, nu putea spune altfel? Desi i-am explicat ca voi face asta, tot mi-a dat de inteles ca daca nu, se uita dupa altii. Chiar nu putea s-o zica mai dulce? Sau ea chiar asta gandeste..chiar asta o sa faca? De ce cand am intrebat-o "de ce ai zis asa ceva" a inceput sa se certe cu mine, mie nu mi se pare asa normal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tipule, mergi la medic pentru boala de care suferi "Eu sunt razbunator, urasc sa-mi greseasca cineva", aceasta boala se numeste orgoliu, eu nu zic sa te lasi calcat in picioare dar pentru unele cuvinte spuse aiurea sa faci atata tam-tam este exagerat. Dupa ce ca esti orgolios din calea-afara mai esti si gelos, prea acaparator, cine esti tu de ai pus stapanire pe ea, ai grija ca daca ai sa te comporti asa nu o sa ai parte de un viitor stralucit, atat pe plan profesional( vad ca vrei sa ajungi lautar) cat si sentimental. Afla ca ea este mult mai matura decat tine si am impresia ca te cam joaca pe degete, isi cam bate joc de tine laughing o fata cand iubeste un baiat il iubeste dupa felul cum gandeste, nu dupa look, auzi la ea....pensare rolling on the floor
Eu zic sa-ti pui mintea la contributie in ceea ce priveste studiul, sa inveti mai multe despre relative, dominante, becari, bemoli, lasa fetele ca nu esti pregatit pentru asa ceva, deocamdata, te comporti intr-o relatie ca si in jocul"nu te supara frate", hai salut!

| Gicu00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg ca e o prostie sa fie atata tam-tam de la un nimic, de acord! Dar nu eu sunt cel care face asta. Uite, din intrebarea mea:
"A 2-a zi mi-a spus acelasi lucru si am intrebat-o cum adica sa se uite dupa altii? Nu mai stiu ce a raspuns, dar am inceput sa ne certam "

Cearta a inceput din senin de parca am jignit-o intreband-o "cum adica sa faci asta?" Parca ea mi-a raspuns "ai inteles tu gresit" si am intrebat-o "Ok si ce se intelege din ce ai zis tu?" si atunci a reactionat si mai urat inchizand si telefonul.
Iar intrebarea mea este ce ar trebui sa fac in continuare/de ce mi-o fi zis asa ceva, ce o fi avanda in cap ca deja ne-am certat intreband-o chiar pe ea ce inseamna asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o relatie in care ea spune sa sari si tu intrebi cat de sus.

Tu spui ca vrei sala, ea spune nu, tu nu te duci.

Ea spune ca trebuie sa te duci la sala, tu te duci.

Ea spune ca vrea ca tu sa te pensezi, te pensezi.

Pe deasupra te mai si ameninta, pentru ca treaba pe care a spus-o ea, e o amenintare. Ori lucrurile stau cum vrea ea, ori incepe sa zboare din floare in floare.

Cu alte cuvinte, tu esti pres. Ea ia deciziile in relatia voastra si daca nu merge cu vorba buna, te ameninta. Si isi permite sa te ameninte pentru ca esti slab. Compromisurile pe care tu le faci pentru ea nu le percepe ca pe o dovada de iubire, ci ca pe o slabiciune. Instinctele ei ii spun ca in relatia asta lucrurile ea stabileste cum stau lucrurile si profita de faptul asta. Oricare barbat normal, cand partenera ii va spune sa se penseze va rade in hohote iar in momentul in care acesta recurge la amenintari primeste cartonasul rosu. Nu iti ameninti partenerul pe care il iubesti ca vei incepe sa te uiti dupa altii din cauza unor sprancene, poate doar daca sunt ingrozitor de urate, dar ceva imi spune ca nu e cazul.

Mai lasa de la tine, umileste-te si mai mult in speranta ca o vei multumi. Chestia e ca va cere din ce in ce mai mult, pana se va plictisi de tot si isi va lua zborul. In relatia asta ai cam pierdut startul si ai confundat iubirea cu supunerea neconditionata. Bafta la coafor!

| Gicu00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca am spus mai sus "desi mi-am facut abonament la sala nu m-am dus ca sa-i fac pe plac ei" happy M-am dus si am lucrat, proteine n-am luat. Probabil ea se asteapta dupa o luna de tras de fiare fara proteine sa fiu vreun culturist cu bicepsu de 2 metri de aceea mi-a si zis sa ma duc cu toate ca stia foarte bine ca asta vreau sa fac, sa merg in continuare la sala. sau probabil a uitat nu asta e important.

"Ea ia deciziile in relatia voastra si daca nu merge cu vorba buna, te ameninta."
Aiurea, desi eu i-am spus ca fac asta ea tot a zis de faza cu baietii. deci, desi e cum vrea ea, m-a amentit, dupa spusele tale happy Asa ca gresesti, crede-ma. Mai bine ai fi incercat sa gasesti tu definitia "daca nu faci cutare, te insel" am incercat sa aflu de la ea dar s-a certat cu mine de parca nu aveam decat 2 ani si ce ne tine pe noi impreuna sunt niste ** de sprancene.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ce am citit mi se par niste copilarii din partea ei. Cred ca voi sunteti niste persoane diferite, cu diferite mentalitati si nu prea vad lucrurile in comun.

Nu e bine sa stai cu cineva doar pentru ca arata bine si ca, poate candva te-a facut fericit. Daca nu va potriviti, ar trebui sa constientizezi asta si sa accepti situatia.

Iar ea, e copila, si e nehotarata, nu stie ce vrea. Cand e cu tine se pare ca se simte bine cu tine, dar in rest, revine la stilul ei de viata.

Nu e bine sa tii un astfel de caracter langa tine pentru ca vei avea numai de suferit.

Deschide o discutie cu ea si spune-i ce te deranjeaza si ce ai de zis. Vezi cum reactioneaza. Daca e imatura in continuare, atunci macar vei realiza ca nu e pentru tine.

Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns, ai dreptate.

| Zabbyel a răspuns:

Ai un bun prieten langa tine happy asculta-l si lasa sa treca de la tine happy
ca nu faci asta ma uit dupa alti laughing tipic feminin nici-o grija happy ( a zis sa mi te faca gelos)
SI CATEGORIT nu mi te pansa decat daca ai mult par pe tine (exagerat de mult si mare / gros profund) da ar trebui sa mi te pansezi (esti om nu maimuta laughing) este firesc sa nu-i placa happy

| simpluone a răspuns:

Salut! Tu incerci sa analizezi logic o situatie ilogica. Femeile au toane, stari, confuzii, idei care nu pot fi categorisite logice. Trebuie sa o tratezi ca atare. Orice ti s-ar spune in jur, tu trebuie sa iei decizia singur in cotinuare pe baza sentimentelor/hormonilor care te vor ghida. Noi dam doar asa zise sfaturi "reci" care nu au nici in clin nici in maneca cu magia sentimentala dintre voi. E clar ca pe ea o supara ceva la tine si profita sa-ti dea palme verbale, dar in final tot ea te mangaie. Poate doar considera mangaiatul dupa palma ca e mai sexy!

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Vaii cu ce isi bat capul uni. Sunteti aman2 la fel de copii. Ea face asa pentru ca e frustrata de faptul ca va vedeti mai rar, ii e frica probabil ca nu fiind langa ea mereu sa nu se raceasca relatia si tu sa iti gasesti alte ocupatii asa ca a luat-o ea inainte cu "amenintarile". E clar ca tu esti un pic mai matur ca ea. E normal sa faca "fitele" astea daca pana acum a fost cum si-a dorit si dintr-o data asa apar noi reguli. Eu zic sa nu te mai stresezi pentru chestiile astea atat de minore si sa te bucuri de relatia ta. Crede-ma peste ani vor veni adevaratele probleme. Nu mai lua totul in seama, nu mai pune la suflet.

| anonim_4396 explică (pentru ciocolatacupiperrosu):

Mie nu mi se pare normal sa-mi dea de inteles asa ceva din simplul fapt ca nu a fost dintr-odata ci "ne-am" acomodat, zic eu, repede cu problema cu parintii. Am discutat destul de mult pe tema asta si parea si ea ca a inteles. Daca atunci cand discutam nu era de acord cu mine si nu ar fi acceptat situatia nu am fi ajuns la 9 luni. Si cand spun ca a acceptat stiu ce zic.
Si cum sa ma bucur de relatia mea daca am langa mine o persoana care are toane de la o simpla intrebare, zic eu, destul de normala ca daca eu ii spuneam "daca nu te fardezi nu cred c-o sa-ti convina sa intorc capul dupa alte fete" stiu ca ea nici nu m-ar mai fi intrebat "dar ce vrei sa zici?" ar fi spus "A, da? bine, ai liber, ne despartim". happy
O cunosc bine dar parca ma lasa masca uneori. Mersi pentru raspuns!

| AlexSalutir a răspuns:

Scurt,fa ce ati spune inima,daca mai vrei sa fi cu ea atunci trebuie sa fiti sinceri amandoi si daca reusiti sa fiti din nou impreuna atunci o sa ramaneti asa sti cum se spune "ce nu te doboara te intareste" cu siguranta venind-ui niste obiceiuri aiurite inseamna ca e ceva neinregula,avand in vedere ca e greu si cu scoala e o chestie de stres aici,nici eu nu suport asemenea schimbari cu toate ca suntem impreuna de mult timp e mult prea dificil si cu scoala si cu ea si alte chestii,probabil e si din cauza parintilor fara ca tu sa stii, probabil cineva din familie i-a spus sa va opriti, poate ea cu toate ca te iubeste poate e obligata de parintii care nu sunt de acord, sa te lase si ea nu poate sa ati spuna, ai grija fratelo!

| Gicu00 a răspuns (pentru AlexSalutir):

Pei chiar e obligata de parinti sa inceteze. Mi-aduc aminte razand cum m-am intalnit cu ea si cu mama ei intr-un parculet. Parea o doamna linistita, stia sa vorbeasca. Dupa intalnire imi spunea ca e ok, o sa mai vorbim si vom vedea noi pe viitor. Crezi ca a fost asa? Evident ca nu. Cand a ajuns acasa mi-a dat sms de pe telefonul ei in care imi spunea ca nu e de acord. Cand m-am intalnit iarasi cu Laura mi-a spus ca a certat-o foarte rau maica'sa si i-a vorbit urat si aproape c-o batea si nu altceva. Cu toate astea am continuat asa. E mare escroaca mama ei. Cica sunt un tip ca lumea, destept si nu stiu ce. Mie-mi spunea ca fi'sa nu are timp sa se vada cu mine si Laurei ii spunea ca am o familie de rahat si nu ii da voie sa intre in familia asta. Bunica'miu a lucrat la maica'sa. si stie putin din familia mea dar daca bunicu e betiv si afemeiat nu inseamna ca si eu sunt/voi fi.

| OanaMada a răspuns:

Unele fete au pretentii de la ele.vor langa ele un barbat, baiat frumos, aranjat, si pensat. in cazul tau, se pare. A stat 9 luni cu tine fara sa te pensezi. poate are si ea nevoie de o schimbare la tine, s-a cam saturat, intelegi? Mai ales daca esti genu de baiat ''mono-spranceana''. Sunt chiar urate fazele astea! Adica pe bune nu trebuie sa iti spuna ea sa te pensezi.fa-o pentru tine. Dar ea daca a vazut ca nu faci chestia asta. s-a gandit sa iti spuna. Lasa copilariile, ea doar vrea sa te ajute, vrea sa arati mai bine. Si faza cu :"daca nu faci asta. nu cred ca ti-ar conveni sa ma uit dupa altii pe strada" e doar sa te faca gelos. sau sa te faca sa te penzezi! happy

| Gicu00 a răspuns (pentru OanaMada):

Nu cred ca intelegi pe deplin situatia si de fapt nici intrebarea mea. Daca vroia sa ma faca sa ma pensez imi spunea frumos ca nu ma cunoaste de alaltaieri de asemenea desi eu i-am spus ca voi face asta a tinut mortis sa ma anunte de faza cu baietii de pe strada.
Adica sti cum e?
ea: "vrei sa facem sex?"
eu: "da"
ea: "nu cred ca ti-ar conveni sa fac cu altii"
Desi am zis da... in fine

| MankoBreaker a răspuns:

Nu are chef de tine, ea probabil nu se va uita după alții, dar pur și simplu aș putea' zice că "s-a plictisit de tine".
Din câte ai explicat tu, aș zice că ea intră într-o relație doar pentru distracție sau doar că se plictisește.
Și încă ceva, nu există: "nu e genul care sa...", pentru că la oameni, aparențele înșeală enorm.
Pot să văd finalul poveștii, probabil o veți mai ține cu ceartăînpăcare doar câteva luni, după care vă săturați ambii de tot "tam-tam"-ul ăsta.
Nu ai nevoie de nici un sfat, ai nevoie să înțelegi situația și să o accepți. Astfel, probabil, vei înțelege că nu are rost să continui cu un asemenea om.

| anonim_4396 explică (pentru MankoBreaker):

"vei înțelege că nu are rost să continui cu un asemenea om. " happy
Si eu mi-am cam schimbat parerea.
Multumesc pentru raspuns!