| anonim_4396 a întrebat:

Salut si la multi ani! (poate n-o trece de 12 noaptea pana se posteaza intrebarea)

Nu credeam ca voi ajunge asa de curand sa aleg intre inima si cap. Poate vi se pare cunoscuta situatia. Poate unii deja au inteles. Asta e prima parte:
http://www.tpu.ro/......cineva-cu/

A urmat apoi iarasi cearta din aceleasi motive prostesti eu spunandu-i ce orgoliu de c*c*t are si ca-mi face doar rau. Ultima data am vorbit pe 1 dec. cand am si intrebat-o daca ne putem vedea. Ei bine azi ma suna desi au trecut 6 zile. Sincer mi-am facut de 3 ori cruce cand am vazut si am raspuns. Am purtat o discutie ca intre 2 amici vechi :) apoi am inchis. La cum o cunosc maine e sambata si ma va chema la "blocu nostru" sa ne vedem iar eu nu stiu ce si cum sa fac. I-am raspuns la telefon chiar la indemnul tovarasului meu care imi spunea "raspunde-i, nu pierde ocazia". El inca spune ca merita.

Din pacate nu-mi e exceptional cu ea. E pierduta total si nu mai stiu cum s-o aduc pe pamant. Pe de alta parte stiu ca-mi va fi exceptional de bine daca va asculta si ea putin ce zic, ca nu vorbesc de prost. I-am explicat multe, parea ca intelege dar cand venea momentu sa dovedeasca, facea pe dos! Facea tot dupa capul ei si-mi facea mie rau si voia sa para ea ca e deasupra mea. Dar oare de ce? Uite ca eu nu vreau sa fiu deasupra ei ca pana la urma e a mea, si daca e a mea nu-mi creste inima sa-i arat ce proasta e ea si ce destept sunt eu. Din pacate/fericire gandim diferit la acest capitol.
La ce bine ma cunosc parca ma si vad cum i-as cere explicatii pentru ce a avut in cap in ultima saptamana si ce prostii a zis si iarasi ne-am certa. Sau chiar atunci cand ma va suna sa-i zic ceva gen "vezi cum faci ca acum cand ne vom vedea sa fi machiata, nu cred ca ti-ar conveni sa ma uit dupa altele pe strada".

Nici singurel (in ultimele 6 zile) nu mi-a fost exceptional dar parca mi s-a luat o piatra de pe inima nemai avand pe mine tensiunea si stresul din relatie. Alt amic al meu ma sfatuieste sa nu ma mai intorc, nu merita. Ma bantuie gandul ca daca va incerca si ea totusi sa lase de la ea si sa ma asculte putin ne-ar fi bine amundurora ba chiar super bine dar pana acum nu s-a intamplat asa. Imi spunea cu o zi inainte de marea cearta ca motivul pentru care s-a comportat cum s-a comportat este pentru ca ea chiar nu mai voia nimic din partea mea cam de o saptamana. Tradus: m-andepartat fix ca nu-i e bine cu mine dar in momentul de fata tot nu ma lasa in pace, ci ma cauta. As vrea sa inteleg si eu cam ce a gandit ea in ultimul timp.

Sincer si eu sunt putin pierdut ca nu mai stiu ce sa fac, cum sa-mi fie bine. In mintea mea sunt idei si conceptii care se bat cap in cap. Puneti-va voi in situatia asta. Cum ati reactiona? Ce ati face?

8 răspunsuri:
| 21Ada a răspuns:

Cum poti spune ca are orgoliu de c***t daca a trecut 6 zile de cand nu ati mai vorbit si tot ea te-a sunat? Orice relatie are momente dificile daca o iubesti cu adevărat ( si bine înțeles daca si ea) treceti peste. Daca te duci sa te vezi cu ea trebuie sa ai rabdare sa ii explici ce te deranjeaza nu sa incepi direct cu ceartahappy explica-i pe un ton calm nu te rasti. Eu cred ca ea are impresia ca te-ai schimbat si ca nu o mai vrei din cauza ca va vedeti mai rar poate crede ca faza cu parinti e o scuza. Daca ea reactioneaza urat cand tu incerci sai explici cu calm spune-i ca in felul asta te va pierde, ca tu te-ai saturat de certurile astea si vrei ca totul sa fie bine intre voi. Dar fara sa te rastesti de exemplu eu ma iau mai tare la cearta daca el se rasteste la mine. Sper sa intelegi ce am vrut sa zici. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru 21Ada):

Mi-aduc aminte cand ne-am certat ultima data si mi-a spus ca nu vrea sa mai fim impreuna de o saptamana ca am intrebat-o si a 2-a oara. I-am zis sa se gandeasca mai bine daca asta vrea pentru ca de data asta e serios, nu vreau sa ma sune a 2-a oara si sa ne impacam iar ea a zis "ok, pa pentru totdeauna" (au mai fost vreo 2-3 dati cand a spus la fel dar iarasi m-a cautat). De aceea spun ca are orgoliu. Aseara mi-a dat mesaj cu "te iubesc" si m-a sunat cu motivul sa vada ce mai fac. Nu-mi place situatia. Daca acum nu ii e bine fara mine trebuia sa se gandeasca inainte sa se certe cu mine si sa zica cu gura ei ca nu mai vrea.

Poate ar fi fost ok daca aseara nu aducea iar vorba despre un rahat. Mi-a spus ca i-ar place sa fim iar impreuna dar nu se poate. Am intrebat de ce si mi-a dat un raspuns de gradinita. Mi-a spus ca nu se poate pentru ca nu fac ceea ce m-a rugat. Si-i zic "nu e rugaminte, e amenintare" apoi a inchis (ca vezi doamne nu mai putea vb la tlf)
"Rugamintea" era sa ma pensez iar amenintarea era "daca nu faci asta ma uit dupa altii pe strada". Nici in momentu asta nu poatea sa recunoasca ca e proasta ci doar persevereaza in prostie. Daca ea sta cu mine din unicul motiv ca am sprancene nu stiu cum atunci sa ramana singura.

| 21Ada a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci pot sa fie doua lucruri: 1. Ea crede ca nu iti mai pasa de ea ca acuma nici nu te mai vezi asa des cu ea si nici macar sa te pensezi nu poti mai ales ca te-a rugat si ca faci totul contra ei (stiu ca pentru tine n-are nici un sens dar asa suntem noi) sau 2. E proasta si increzuta. Ce ar fi ok sa faci daca mai vrei sa fi cu ea bineinteles e sa ii propui sa iesiti undeva si sa discutati dar ti-am mai zis:fara sa te rastesti la ea. Spune-i ca tu tii mult la ea si nu vrei sa va despartiti aiurea dar chiar nu intelegi comportamentul ei, intreab-o de ce e asa important sa te pensezi.

| anonim_4396 explică (pentru 21Ada):

Multumesc pentru raspunsuri happy
Eh in fine am vorbit cu ea. De fapt am purtat o discutie penibilia si linsitita cu "ce mai faci?" laughing)) si in final dupa vreo 2 ore pierdute aiurea (asa de acomodare) am intrebat-o daca poate fi sincera cu mine si daca ma iubeste si ne impacam si mi-a raspuns ca nu. Asa ca gata sa n-o mai vad ca mi-am consumat timp si energie cand puteam sa crosetez sau mai stiu eu ce scoci puteam lipii pe pereti si dupa sa il dezlipesc cu tot cu var. Aveam activitati mai bune de facut dar am facut greseli sperand ca o sa fie bine. Mi-am calcat pe convingeri si am facut eu pasul cand ea s-a "despartit" de mine desi cu 2 seri in urma mi-a dat un mesaj. Chiar si dupa ce mi-a raspuns ca nu, imi da mesaje ca hau si ca miau si ma suna si-mi da raportul ca ea vrea sa doarma. Imi venea sa-i spun ca ma doare in cot ca doarme ea dar am ales simplu sa nu-i raspund nici la telefon si nici sa mai iau contact cu ea. Multumesc iarasi pentru raspunsuri happy

| 21Ada a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai pentru ce, pari un baiat super de treaba sper sa iti gasesti o tipa cu care sa te intelegeti. Si dupa ce mi-ai zis si faza asta tipa chiar nu te merita si nu are rost sa iti bati capul cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stati de vorba ca doi oameni seriosi si decideti ce vreti sa urmeze pentru ca numai voi stiti ce simtiti unul fata de celalalt.Mult noroc.

| unknøwn a răspuns:

Las-o în pace.
Asta caută un sclav, nu un (ce vrei tu să fii).
Vă certaţi ca 2 copii imaturi din chestii idioate.
Vezi-ţi de viaţa ta în continuare şi nu te mai întoarce la ea. Niciodată.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Iti spun doar o fraza si sper sa intelegi.

Daca e scris sa fiti impreuna veti fi.