Întrebare recomandată | PangeeaRogvaiv a întrebat:

Voi credeti in sufletul-pereche? L-ati intalnit pana acum? Cum va dati seama daca cel/cea de langa voi este sufletul vostru pereche?

Răspuns Câştigător
| ostea a răspuns:

Gandesti prea mult si prin gandirea asta iti construiesti anumite bagaje.Lasa totul sa se manifeste in viata ta fara sa constuiesti baraje.In viata asta nimic nu este intamplator si tot ceea ce experimentam duce si la invatarea anumitor lectii.Chestia este ca atunci cand suntem plini de iubire, linistiti in armonie cu noi insine in primul rand atunci sufletul pereche poate mai usor sa ajunga la noi dar daca sufetul este impovarat, plin de griji si ura este mai dificil, uneori inlaturam persoanele care ne iubesc pentru ca inca traim din trecut si trecutul de multe ori aduce o energie sufocanta.Sa fim recunoscatori pentru fiecare clipa traita si simtita si sa ne asteptam la lucruri frumoase ca energia recunostiintei aduce ceva... special.Fa ceea ce simti si sa nu iti fie teama ca gresesti, fa totul cu inima, asculta'te pe tine insati, iubeste'te, iarta ceea ce esti.fii tu, asa cum esti.

33 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu-mi bat capul cu suflete-pereche şi filosofii pe tema asta. Mă simt bine şi atât.

| Musique a răspuns:

Simplu,simți.
Dar,cum vine așa și pleacă.

| ostea a răspuns:

Pur si simplu simti cu toata fiinta ta ca este sufletul tau pereche dar stii nu tot timpul un suflet pereche poate sta langa celalalt, el apare in viata ta atunci cand te afli intr'o situatie dura, te ridica si totusi te invata ceva, apoi pleaca dar depinde poate si sa ramana alaturi.
Cand esti langa sufletul tau pereche nu mai ai nevoie sa intrebi pe cei din jur ca ce simti atunci cand esti langa el.Numai bine-

| PangeeaRogvaiv explică (pentru ostea):

Ai mare dreptate. Asa este, sufletul pereche apare in viata noastra in situatii dificile, cand nici nu ne asteptam, dar poate disparea la fel de repede si reaparea din nou dupa ani de zile. Eu am patit ceva asemanator, cand un baiat a aparut in viata mea pe neasteptate, mi-a fost alaturi o perioada de 6 luni, apoi a disparut pentru ca a plecat din tara. Dupa 4ani ne-am regasit din nou, iar acum comunicam. Dar comunicarea asta dupa 4 ani de nevorba unul cu celalalt, cand am vorbit pe mess prima data, discutia noastra ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, nici nu ziceai ca atatia ani nu vorbisem. Imi storc mintea sa aflu care-i treaba, dar nu prea reusesc sa gasesc un raspuns satisfacator sau poate imi este frica de adevar... daca as sti ca el este sufletul meu pereche cred as avea o cu totul alta atitudine fata de cea de acum...

| PangeeaRogvaiv explică (pentru ostea):

Foarte frumos comentariul, insa in viata mea au avut loc niste evenimente care m-au cam marcat in mod placut sa zic asa, tocmai de aceea poate dau senzatia de multe ori ca traiesc in trecut, dar sunt momente pe care nu le pot uita. Referitor la treaba cu sufletul pereche, ce pot sa zic decat ca baiatul de care spun acum a fost singurul care a reusit sa vada in mine dincolo de ceea ce am lasat eu sa se vada, mi-a dat curaj si forta, liniste si intelegere, puterea de a merge mai departe. Pot sa zic ca el este linistea si refugiul meu, de ori am o problema stiu ca pot sa apelez cu incredere la el si chiar daca nu este langa mine fizic, tot ma ajuta cu un sfat bun si o incurajare, ceea ce in ziua de azi prea putin sau aproape deloc mai avem parte de asa ceva de la cei din jur, asa presupusi prieteni. Intre mine si el este o comunicare extraordinara, ne completam frazele unul altuia, avem aceleasi preferinte in materie de muzica, filme si multe alte lucruri, suntem la fel. Am incercat in cei 7 ani de cand il stiu sa-l uit, insa cat as vrea nu pot, am incercat sa am si alte relatii cu alti baieti, insa nu-i acelasi lucru, cu niciunul din toti cei pe care i-am cunoscut nu am reusit sa ajung la un numitor comun, fiind diferente extraordinar de mari intre noi. Si atunci stau si ma intreb de ce numai cu el m-am inteles bine, iar cu toti ceilalti nu, avand fata de ei o reactie de nervi si agitatie inexplicabila? de ce l-am cunoscut, apoi a disparut 4 ani, dupa care ne-am regasit din nou, avand o relatie speciala? si culmea este ca a revenit exact in momentul cand aveam mai mare nevoie de un prieten adevarat. Nu inteleg foarte multe lucruri, ma depasesc, insa constiinta lucreaza intotdeauna punandu-mi diferite intrebari, fara raspuns de altfel.

| ostea a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

E frumos ceea ce simti. daca alegi sa fii cu el si el alege asta imposibil sa nu puteti fi unul langa altul dar de fapt sunteti unul langa celalalt, stii cand iubesti cu adevarat si sufletul pereche l'ai gasit nu va poate desparti nici distanta nici ziduri mari de beton pentru ca acolo in inimioara voi comunicati, transmiteti anumite unde energetice, unul fata de altul.Nu trebuie sa uiti pe nimeni si nimeni nu o sa poata uita dar poate sa ACCEPTE situatia sa fie RECUNOSCATOR de tot ceea ce a experimetat'trait'simtit.Viata ne ofera multe pe tava dar noi suntem singurii ce ALEG si cam ceea ce alegem AVEM.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru ostea):

Mai stau si ma mai intreb un lucru-dupa cei 4 ani in care nu am vorbit deloc, cand am reluat legatura pe mess (eu dandu-i lui o cerere de adaugare pe mess pentru ca el nu avea id-ul meu, decat eu pe al lui). dupa toti acesti ani, cand am vorbit prima data discutia dintre noi a fost ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat, nu se vedea nicaieri ca 4 ani nu vorbisem deloc unul cu celalalt. Dar ce m-a uimit cel mai tare si nu pot sa uit in niciun fel treaba asta, este faptul ca dupa atata timp, baiatul nu ma uitase deloc, in conditiile in care pe toate celelalte colege ale noastre le uitase cu desavarsire, ca atrebuit sa stau o jumatate de zi sa i le descriu pe fiecare in parte pe mess ca sa si le aminteasca cat de cat.

| ostea a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Dragut...

| ostea a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Gandesti prea mult si prin gandirea asta iti construiesti anumite bagaje.Lasa totul sa se manifeste in viata ta fara sa constuiesti baraje.In viata asta nimic nu este intamplator si tot ceea ce experimentam duce si la invatarea anumitor lectii.Chestia este ca atunci cand suntem plini de iubire, linistiti in armonie cu noi insine in primul rand atunci sufletul pereche poate mai usor sa ajunga la noi dar daca sufetul este impovarat, plin de griji si ura este mai dificil, uneori inlaturam persoanele care ne iubesc pentru ca inca traim din trecut si trecutul de multe ori aduce o energie sufocanta.Sa fim recunoscatori pentru fiecare clipa traita si simtita si sa ne asteptam la lucruri frumoase ca energia recunostiintei aduce ceva... special.Fa ceea ce simti si sa nu iti fie teama ca gresesti, fa totul cu inima, asculta'te pe tine insati, iubeste'te, iarta ceea ce esti.fii tu, asa cum esti.

| Woodenpints91 a răspuns:

Cred doar în perechi, nu şi în suflete.

| Oana92 a răspuns:

Da, cred in suflete pereche, cred ca pentru fiecare in parte exista un alt cineva perfect. Nu stiu daca l-am intalnit, nu stiu daca mereu sufletele pereche ajung sa se intalneasca, dar cred ca fiecare simte ceva special cand il gaseste pe acel cineva. Astfel de emotii nu pot fi descrise in cuvinte...

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Iti pot raspunde la intrebare dar nu stiu si cat o sa intelegi. Uneori cand te aflii langa o anumita persoane corpul tau reactioneaza si intrii intr-o stare de liniste si iti vine sa zambesti, alteori cand esti agitata iti vine sa bati pe cineva si poate se gaseste cineva langa tine.
Partea cu sufletul pereche este cu atat mai ciudata pentru ca atunci cand vezi sau esti langa persoana respectiva corpul tau si mintea ta sunt una. De ce zic asta pentru ca da o poti intalni, o poti vedea daca este sortit dar totodata cand va intalniti sunteti prinsi pentru totdeauna. Sufletul pereche este unul tocmai pentru ca tu ca si persoana reactionezi doar la un anumit tip de energie si cand vei reactiona vei stii. Inca ceva cand este vorba de sufletul pereche nu simturile te vor ajuta ci starea in care vei fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred. Nu l-am gasit, inca. Cred ca singura persoana careia ii putem spune ''sufletul nostru pereche'' se afla alaturi de noi la sfarsitul vietii, doar atunci putem spune ca l-am gasit.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Nu, nu am întâlnit sufletul meu pereche.
Nici nu vreau prea curând.

| adrianamara a răspuns:

Da uneori e vorba de predestinare!

| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

Sunt inca tanara pentru a ma gandi la un "suflet-pereche", abia voi incepe liceul, dar stiu ca este acolo.
Nu-s prea credincioasa, dar stiu ca este un suflet-pereche pentru toti pentru ca Dumnezeu are grija ca noi sa avem pe cineva pe care sa-l iubim si cu care sa ne traim restul vietii

| LiviuStefan a răspuns:

Eu cred ca am intalnit-o si am 13 ani! O.O

| PangeeaRogvaiv explică (pentru LiviuStefan):

La 13 ani ai intalnit-o? Mi se pare mult prea devreme pentru o poveste de dragoste. Stiu ca la varsta asta, totul este trecator...

| PangeeaRogvaiv explică (pentru LiviuStefan):

Si ce simti cand iti intalnesti sufletul-pereche? vreau sa vad daca l-am intalnit si eu pana acum sau nu.

| LiviuStefan a răspuns:

Nu am spus ca sunt sigur doar credlaughing)

| LiviuStefan a răspuns:

Pai de cand am cunoscut-o sunt mai aerian ca de obicei si ma gandesc la ea...laughing Crede-ma sunt foarte, foarte aerian

| PangeeaRogvaiv explică (pentru LiviuStefan):

Stiu cum este sa fii indragostit si presupun ca in cazul tau este vorba de prima dragoste. In cazul meu, prima dragoste a fost la 20 de ani aproape, eram studenta. De 7 ani de zile, iubesc acelasi barbat care in urma cu ani mi-a fost coleg de facultate. Ce sa zic mai mult? Atunci cand vorbesc cu el, ma simt alt om, ma simt in siguranta, linistita, o stare extraordinara. A fost o perioada de vreo 4 ani, in care nu am comunicat deloc, insa dupa acesti 4 ani am reluat din nou legatura.Se spune ca sufletele pereche se intalnesc atunci cand nici nu te astepti, se pot desparti o vreme, iar apoi se pot reintalni din nou.

| LiviuStefan a răspuns:

Vreau sa ma duc sa imi iau un pahar de apa si ma trezesc in sufragerielaughing sau in alta camera.Cand o sa te trezesti acolo ma anuntilaughing!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru LiviuStefan):

Eu in privinta dragostei sunt mult mai rationala, bine ca am si o varsta ceva mai mare decat a ta, cam dublul varstei tale si inca ceva. Niciodata nu mi s-a intamplat sa fiu asa aeriana, sunt putin mai dura din fire si imi controlez sentimentele, trairile, reactiile.

| LiviuStefan a răspuns:

Timpul le rezolva pe toate nu putem sa banuim toti care si cum si cu cine se casatoreste.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru LiviuStefan):

Asa este,ai mare dreptate aici,insa eu cand l-am vazut prima oara in fata mea la facultate pe baiatul asta am avut un soc, crede-ma. Aveam un brat plin de dosare si mi-au scapat pur si simplu din mana. Nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva, a fost singura data in viata mea. Apoi, comunicarea dintre noi este speciala pot sa zic, ne completam frazele unul altuia. Avem aceleasi preferinte, muzica, filme, aceleasi opinii si principii despre viata.Eu sunt singura fata din toata facultatea cu care vorbeste deschis, fara probleme, el fiind o fire mai timida, introvertita.

| LiviuStefan a răspuns:

Deci el este sufletul tau pereche!happy

| PangeeaRogvaiv explică (pentru LiviuStefan):

Nu stiu, asta incerc sa aflu. Tocmai de asta am pus intrebarea, sa vad prin ce au trecut si alte persoane, ce mi se intampla si mie si sa pot trage niste concluzii.

| Skrilly a răspuns:

L-am intalnit...e draguuuuut

| MsBeatrice a răspuns:

Buna! Cred in sufletul pereche, dar sincera sa fiu nu l-am intalnit pana acum...Sti,sufletul pereche vine cand nu te astepti ..Si nu pot sa zic ce simt atunci cand il intlanesc, Pur si simplu stiu ca el e sufletul pereche! Fundita?

| cynty22 a răspuns:

Dupa parerea mea sufletul pereche este doar in imaginatia noastra! Toata lumea are defecte, daca tu iubesti cu adevarat accepti si intelegi defectele partenerului tau! Iti poti da seama daca e sufletul tau pereche asa cum zici tu daca iti ofera atentie si iti simte lipsa cand nu esti langa el sau viceversa! Nu stiu ce sa iti zic fiecare are sa spunem asa conditiile lui dupa care isi cauta partenerul, numa tu poti sti daca e sufletu tau pereche sau nu, daca simti ca iti este partenerul ideal sau nu happy sper ca ti-am fost de folos!

| July4427 a răspuns:

Sufletul pereche exista. E cel care te face sa razi, sa plangi, cel dupa care te uiti uneori, cel care iti face inima sa bata si cel ce te face sa oftezi cand nu il ai aproape. Da, l-am intalnit.

| knockouuuut a răspuns:

Nu,nu cred.
In viata vei intalni multe persoane, de fiecare data cand sentimentul de dragoste te cuprinde ai mereu aceeasi senzatie "Da, el\ea este sufletul meu pereche".
Oricum, nu caut un suflet pereche, am nevoie doar de cineva care sa-mi ofere dragostea si afectiunea necesara mie.
Cumva esti in cautarea acelei persoane?

| Tronaru_Deea_1993 a răspuns:

Da cred dar nu l-am intalnit inca! Ai o senzatie placuta si in acelasi timp ciudata cred eu
funta?