| anonim_4396 a întrebat:

Salutare am 15-16 ani si am si eu o problema (daca este intr-adevar o problema!)pei totul a inceput la un concert unde am cunoscut o fata care era prietena cu niste amici de-ai mei.Totul bine si frumos pana am ajuns sa stam unul langa altul. Dupa asta ne-am sarutat toata seara ...am condus-o acasa timp in care am mai vorbit cu ea... ea este ok adica nu e o panarama ca celelalte fete de care am dat, asa ca m-am gandit ca ar fi bine sa incerc sa fiu cu ea.Asa ca a doua zi sau peste doua zile (nu mai stiu)am intrebat-o pe messenger daca a fost doar o seara sau ar vrea sa incerce sa fie impreuna cu mine.Raspunsul ei a fost ca nu stie daca a fost doar o seara dar ca ea nu a mai fost intr-o relatie de mult timp si ca nu e pregatita acum(waiting)si ca nu crede ca am putea fi impreuna dar ca ramanem prieteni etc etc.Si acum ea a vorbit cu o prietena foarte buna despre mine si unul din lucrurile pe care i le-a spus a fost cel ca eu sunt un tip ok si ca ii pare rau ca nu putem fi impreuna(expresie care ma scoate din minti)si acum problema: mi s-au cam aprins calcaiele dupa tipa asta laughing credeti ca exista vreo sansa sa fiu cu ea? ar trebui sa procedez cumva? eu acum doar vorbesc cu ea pe messenger in speranta ca ea ma v-a cunoaste mai bine, ca o sa vada cum sunt eu si poate o sa se razgandeascathinking

Răspuns Câştigător
| xxdd a răspuns:

Probabil inca nu si-a revenit dupa fosta ei relatie si de aia nu se simte pregatita. si e confuza
Daca te vede ca mereu o intrebi daca vrea sa fie cu tine o sa inceapa sa te evite pentru ca probabil o sa`si faca o parere gresita despre tine
Inainte sa fii cu ea ajut`o sa`si revina. sa se simta pregatita. inainte sa-i fi iubit fi prieten. prieten in sens de frate. apropie`te mult de ea. spune`i orice. fi sincer cu ea. si in timp o sa fie si ea asa cu tine. si o sa realizeze si ea ca te place.
Dar asta dureaza ceva timp. nu se face intr-o saptamana-doua.

7 răspunsuri:
| GogosikaInfuriata a răspuns:

Heheh dar hai sa-ti zic ce am patit eu laughing tot ceva asemanator tongue

Aveam un prieten, prima mea relatie serioasa de altfel big grin dar noah sa ajuns la capatul ei intelegi tu si ne-am despartit laughing Un tip, mi-a dat add in lista de messenger, fara vreun motiv anume, nu cauta ceva concret si nici eu big grin dar am tot inceput sa vorbim si sa ne cunosteam tot mai mult pe zi ce trece happy Eu sufeream dupa fostul (am fost o mare idioata) am tinut "doliu" 6 luni, timp in care acel baiat cu care tot conversam pe messenger a inceput sa puna suflet sa tina la mine, iar eu vedeam acest lucru si nu numai: imi placea felul lui de-a fi, era un baiat simtit, ne asemanam foarte mult, aveam aceleasi preferinte, acelasi suflet ceea ce era cel mai important happy
Am vorbit cu el fara sa ne vedem doua luni, apoi ne-am vazut pentru prima oara happy a fost super misto, am ras toata seara, am fost am mancat un ekler, ne-am murdarit cu frisca a fost genial laughing) Apoi i-am zis si eu aceeasi poveste, ca nu sunt pregatita inca, nu am trecut peste dezamagirea fostei relatii, iar el a decis sa astepte happy
Din ziua urmatoare am fost strict doi amici, ieseam, ne distram, glumeam si vorbeam dar NUMAI amical happy Eu ii spuneam problemele si temerile mele, el la fel, imi impartasea necazurile si supararile lui (de la servici, fiind foarte solicitant si mereu pe "pozitie")hee hee Dupa alte 4 luni am inceput si eu sa tin la el, sa il privesc mai mult decat un amic, aveam o placere enorma de a sta cu acel baiat prin simplul fapt ca vorbeam, ma asculta si ma intelegea!

Deci concluzia!

Nu o contrange si nu face presiuni asupra ei. Din contra ii poti spune pe messenger in felul urmator: "draga mea, uite, sti ca eu te plac, dar inteleg prin ce treci sau cel putin incerc, eu nu sunt ca majoritatea baietilor, imi place dragostea nu sexul big grin si imi placi tu. Asta e ultima oara cand ti-o voi zice, restul voi lasa in mainile tale, daca crezi ca te merit si ma meriti, voi astepta pana vei lua o decizie, de acum incolo vom fi strict amici, vorbim, ne intalnim, radem, glumim, STRICT AMICAL."
Si fa-o sa se simta bine in preajma ta, las-o si pe ea sa te caute, nu o cauta tu tot timpul, astfel vezi si cat interes are ea fata de tine.

Sper ca ti-am fost de un real ajutor.

| zalisa a răspuns:

Timpul le vindecă pe toate.

| dAN_9549 a răspuns:

Sfatul meu ar fi : sa te mai intalnesti odata cu ea asa din intamplare sau sa o scoti in oras mai vorbiti... ii spui ce simti pentru ea daca simti ceva si daca ea iti va spune ca nu se poate... ii zici ca o intelegi ca nu a mai avut o rel de curand si ca ar fi pacat sa nu va acordati o sansa macar asa o saptamana de probawinking si daca i-a placut de tine in seara aia si in generalwinking te asigur ca saptamana aia se va transforma in luni
winking
Succes!

| scrilex a răspuns:

Mddx desi nu mi-ai dat un raspuns care sa ma bucure prea tare ti-am dat acea funda pentru ca stiu ca ce ai scris tu e adevarat.eu o sa contini sa vorbesc cu ea si o sa iti urmez sfatul, ideea e ca nu vreau sa mai redeschid subiectul despre "eu si ea" prea curand pentru ca eu cred ca dupa va zice ca sunt prea insistent sau va crede ca vreau doar o aventura (si nu vreau doar o aventuralaughingnu pot spune ca simt ceva pentru ea dar nici ca nu simt nu pot spune ideea e ca ma incanta faptul ca e o fata serioasa (nu am mai intalnit una de ceva timplaughing)Totusi nu vad ce subiecte as putea aborda ...amandoi fiind foarte ocupati cu liceul singura metoda de a vorbii este pe messenger(nu prea vreau sa o sun pentru ca nu vreau sa ma creada prea insistent)

| scrilex a răspuns:

Chiar mi-a fosthappymerci

| scrilex a răspuns:

Poate imi dai si id-ul tau sa mai vorbim!

| scrilex a răspuns:

Hmmmm ok i-am zis ceva asemanator cu ce mi-ai zis tu, ea a zis niste chestii dragute despre mine, dar si faptul ca ea inca mai tine la un tip(cu care e imposibil sa aiba o relatie)dar ca e confuza ca nu stie exact ce ii place la el ...eu m-am gandit ca poate o fac sa inteleaga ca nu trebuie sa placa pe cineva asa orbeste si ca poate dupa as avea o sansa thinking ceva idei?