| AiUnOs a întrebat:

Salutare. Am 19 ani si nu-mi dau seama cu ce problema ma confrunt. Sa incepem usor. Cam de 4 luni de zile mi-am gasit un job care imi placea. Mentionez ca traiesc independent, nu tin legatura cu parintii si nu am nici un sprijin extern. Totul a mers splendid in aceasta perioada, ma simteam bine in pielea mea, strangeam bani si incercam sa fac ceva constructiv. Cu 2 luni in urma mi-am facut o prietena care are 16 ani. Imi place sa-mi petrec timpul cu ea si ne intelegem bine. ea sta cu parintii si sunt o familie instarita. Cand sunt cu ea ma face sa ma simt puternic dar in acelasi timp simt ca nu intelege problemele mele din fiecare zi ( chiria mancarea banii) nu ca ar fi o problema sau nu ma descurc chiar o fac foarte bine deoarece sunt motivat, responsabil si determinat. Problema vine acum. In aceasta perioada toate mi au parut a merge foarte bine dar de la un timp parca nu mai detin controlul. Locul de munca nu-mi mai place, a devenit o rutina, am inceput sa joc bani la aparate ( nu des dar cand joc o fac pe multi bani si daca calculez am pierdut serios in ultima perioada) am inceput sa fumez excesiv de mult, am insomnii nu pot dormi noaptea, ma simt agitat, vreau sa fac ceva dar nu stiu ce, libidou ridicat prietena mea chiar nu mi face fata si imi vine sa mai iau cateva pe langa ea, am intrat in datorii, simt ca nu-mi gasesc locul, starea, nu mai sunt motivat si responsabil imi vine sa las totul balta, sa dau un restart la tot, si nu stiu cum sa trec peste aceasta perioada. Daca nu fac o schimbare cred ca am sa pierd tot si nu stiu ce sa fac. Cine ma poate ajuta? Multumesc frumos anticipat!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un psiholog. Suferi de o tulburare maniacala, nu o lasa sa se agraveze

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine te a pus sa umbli cu un copil?
normal ca la 16 ani nu are aceleasi interese ca tine, munca, chirie, facturi... si normal ca nu te sustine in lucrurile astea. Cauta pe cineva de varsta si interesele tale

| mihai69 a răspuns:

Fă o pauză și vezi ce anume a declanșat avalanșa asta.

| petitconseil a răspuns:

Prietena aia a ta ti-a schimbat ritmul tau linistit de viata, datorita faptului ca ea provine dintr-o familie instarita, asta te-a determinat sa iti doresti si tu mai mult decat ai avut, de asta ai ''alunecat''pe alta panta.Mai bine ti-ai gasi pe cineva la fel ca tine de modest, cineva careia ii place sa faca economii, v-ati intelege mult mai bine.Succes!

| Asly a răspuns:

Revionoți in fire inainte să ajungi m-ai rau