| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPUhappyrecunosc ca nu prea sunt genul de persoana care sa apeleze la sfaturile si parerile unor persoane pe care nu le cunosc, dar chiar am nevoie de ajutorul vostru.Sunt intr-o situatie destul de nasoala.Am 16 ani si sunt din Rep. Moldova(unde locuiesc toate rudele mele); parintii mei si cu mine au venit aici(in Romania)inca de cand aveam eu un an, pentru a-mi oferi mie posibilitatea de a invata si de a deveni cineva.Am stat in chirie in tot acest timp, dar situatia nu a fost niciodata usoara.Mereu au existat probleme cu banii, certuri si conflicte intre parintii mei(si din cauza faptului ca tata venea aproape zilnic acasa beat, dar si din cauza faptului ca el vroia sa ne intoarcem in Rep. Moldova pentru ca-i era foarte greu aici), mama nu era de acord cu asta pentru ca nu vroia sa ma scoata de la scoala, dar si pentru ca acolo ne-am afla in aceeasi situatie.In ultimul timp tata s-a lasat de baut, dar noi am continuat sa avem probleme cu banii, asa ca tata a plecat in Franta(la un prieten)sa lucreze(acum 5 luni). Mama il suna, si vorbeau la telefon, ne zicea ca ne va trimite bani, colete, si lucruri de genu', dar nimic, iar apoi a inceput sa nu mai raspunda deloc la telefonstraight faceNu mai raspunde deloc si nu stim nimic de el.Noi ne descurcam foarte prost(eu, mama si sora mea)pentru ca avem foarte multe datorii lasate de tata, iar cu banii merge foarte greu.Nu putem pleca din tara pentru ca eu si sora mea nu avem procura de la tata, si chiria nu este platita de aproape un an; iar proprietarul ne poate da oricand afaracrying((ma simt ingrozitor, mama vine zilnic suparata de la servici, plange si nu mai stie ce sa facabroken heart

Răspuns Câştigător
| Lisadream a răspuns:

Buna, situatia voastra este intr-adevar dificila si as vrea foarte mult sa iti pot da un sfat care sa va ajute. La varsta pe care o ai nu prea poti face nimic. In momentul de fata voi aveti nevoie de un sprijin financiar iar tu esti prea mica pentru a avea servici si oricum daca v-ati mutat aici ca sa devii cineva atunci ar fi bine sa te tii de scoala si astfel mama ta va fi multumita.
Tot ce poti tu sa faci si stiu ca nu e usor este sa o sustii moral pe mama ta, sa-i devii prietena sa sa o incurajezi ca lucrurile se vor indrepta. Nu trebuie sa o lasi sa se descurajeze si sa-si piarda speranta. Pe umerii ei apasa multe greutati dar voi doua tu si sora ta puteti face ca aceste greutati sa nu o doboare. Omul este pierdut in momentul in care isi pierde speranta. Eu sunt sigura ca va iesi soarele si pentru voi. Trebuie sa aveti rabdare. Nu stii niciodata cum se schimba lucrurile. trimite-mi un mesaj pe prv daca vrei sa mai vb.

2 răspunsuri:
| DdDdde a răspuns:

Incerca nu stiu poate iti poti gasi ceva usor sa faci adica sa dai fluturasi stii foicele din astea prin malluri sau poti sa iti mai vinzi haine la second hand...care nu iti mai trebuie si primesti ceva bani e adevarat este greusad dar sigur te vei descurca ai incredere in tine.pentru inceput eu zic sa va sprijiniti mama si sa ii aratati aprecirea voastra cumva pentru tot ce a facut.big grinsad SUCCES SUNT SIGURA CA TOTUL V.A FI BINE!

| A4DrIAn a răspuns:

Madai,nu stiu nimeni nu poate sa iti rezolve problema incearca sa il mai contactati n stiu ce sa zic sa isi gaseasca mama ta alt servici cu mai mult beneficiu in rest nu stiu imprumutativa la o banca. mergeti in alta tara noh alta varianta nu stiu