| onetwothree a întrebat:

(dau funda)

De ceva timp ma confrunt cu o problema. Nu mai sunt aceea persoana vesela care eram, si simt ca toti ma indeparteaza, nici macar nu ma mai simt atractiva si ma vad mereu grasa. La fiecare cearta cu prietenul meu, sau fiecare repros care mi-l face, sau chiar certurile cu parintii, ma fac sa ma gandesc la sinucidere. In ultimele saptamani am incercat de mai multe ori si nu stiu cum sa scap de problema asta. Singurul care stie e prietenul meu si ma sprijina, si cred ca fara el era mult mai rau... Vreau sa fiu din nou motivata si sa vad totul mai "roz", asa cum eram inainte. Nici muzica nu prea imi vine sa ascult. Si mi-am pierdut asa zisa "prietena cea mai buna", ea e prea ocupata cu actualul ei prieten. Deci daca aveti vreun sfat sau vreo idee ce sa fac, va rog scrieti-mi. Va multumesc happy.

Răspuns Câştigător
| Ruxydaeu a răspuns:

Poate ca ceea ce simti tu este doar un rezultat al varstei la care te afli, oricum sa te sinucizi NU este o solutie. Stiu despre ce vorbesti pentru ca si eu am trecut prin asta, dar m-am salvat incercand sa ascult muzica vesela, sa ies cu prieteniis sa imi ocup mintea cu orice altceva care m-ar distrage. Probabil ca tu nu esti grasa, ci doar normala si nu porti marimea zero la pantaloni. Cat despre prietena ta, nu-ti face griji, ti-o vei recapata, gandeste-te ca poate si ea trece prin aceleasi lucruri ca si tine si simte ca toti o indeparteaza, sau poate e pur si simplu vremea sa iti faci noi prieteni. Oricum, iesi cat mai mult din casa, asculta muzica chiar daca nu iti vine, fa ceva dragut pentru tine si NU te sinucide, gandeste-te ca prietenul tau, parintii tai, prietenii tai te iubesc foarte foarte foarte mult chiar daca tu nu te iubesti, si sunt sigura ca daca nu mai iei atat de in serios toate certurile cu ei totul o sa fie ok. Ca sa te simti mai fericita ai doua variante: sa mananci dulciuri sau sa faci sport, eu zic ca daca ai practica un sport te-ai mai deconecta, daca vrei poti sa incerci innotul sau tenisul, daca iti place sa dansezi fa dans sportiv sau street dance.
Sper sa treci cu bine peste perioada asta. Succes!

2 răspunsuri:
| eL3cTr0 a răspuns:

Gandeste pozitiv,nu lasa mintea/gandurile sa iti controleze viata, iesi mai mult cu prietenul tau afara plimbativa prin parc uitate la toata frumusetea din jurul tau, fi fericita ca ai baiatul dorit langa tine.Bafta!

| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Incearca sa nu te mai subestimezi si sa ai mai multa incredere in tine si in felul in care arati. Nu trebuie sa te simti complexata, esti frumoasa in felul tau, indiferent de situatie.Si pana la urma frumusetea interioara este cea care conteaza si care face un om sa fie cu adevarat frumos.Doar simte-te bine in pielea ta.Si indiferent de situatie trebuie sa devi mai luptatoare.Cand nu va fi nimeni alaturi, va trebui sa ai puterea de a trece peste de una singura, ca pana la urma asa e viata.Toti trecem prin momente din astea, dar le depasim cu bine. Ai grija de tine si nu uita, esti frumoasa asa cum esti si nu trebuie sa faci vreo schimbare pentru nimic in lume.