| Boy91 a întrebat:

Salutare,am avut o relatie de doi ani cu o fata,ne-am despartit anul acesta in ianuarie,pe cand mi-am revenit dupa despartire,asta insemnand cam doua luni in care eu nu am cauta-o,a inceput sa ma caute chiar daca ea are pe cineva,ne-am si intalnit,ne-am si culcat,am vrut sa ne impacam amandoi,dar ei ii este frica sa il lase pe actualul pentru ca ii acorda mai multa atentie decat i-am acordat eu. A spus ca nu renunta la el si am spus sa imi dea pace,a durat doua zile si a inceput sa ma caute din nou, a spus ca nu vrea sa renunte la mine, il minte ca merge nu stiu unde si se vede cu min sau se ascunde de el sa ma poata suna.
Intrebarea ar fi:de ce nu ma lasa in pace daca acel baiat ii ofera mai multa atentie si dragoste decat i-am oferit eu?

Răspuns Câştigător
| NeaNicu78 a răspuns:

Din ce spui țin să trag concluzia că nu ai fost atent pe plan sentimental așa cum și-ar fi dorit ea, dar daca te caută înseamnă că i-ai oferit altceva ce celălalt nu se ridică la nivelul tau și aici poate fi vorba și de sex... Mai departe nu trebuie să te sfătuim noi ci trebuie sa decizi tu ce e cel mai bine pentru tine, baftă și să faci alegerea cea mai bună pentru tine.

15 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ati fost doi ani impreuna, a tinut la tine, te-a iubit, sa obisnuit cu tine si au trecut doar doua luni de cand v-ati despartit e normal oarecum sa iti mai simta lipsa.
Uite cum cred eu ca a stat treaba si ce se intampla.Ati formal o relatie, i-a placut de tine, te-a iubit poate si tu in felul tau dar cel mai probabil te-ai racit fata de ea, nu ai stiut sa ii areti ca o iubesti, nu i-ai acordat atentie si atunci a cautat-o in alta parte. Dupa ce la gasit pe respectivul v-ati despartit voi dar cu toate astea nu s-a putut acomoda inca fara tine.Nu il lasa pe actualul ca sa va impacati voi pentru ca stie ca sentimente pentru tine nu mai are ci doar este obisnuita si atunci nu isi risca relatia actuala unde se simte indragostita deocamdata.Tot ce vrea ea probabil este inca ceva timp cu tine, sa te stie acolo aproape, sa ramaneti prieteni pana isi mai revine dupa despartire.E clar ca nu esti obligat sa accepti asa ceva si indicat ar fi ca daca nu poti sa ramai cu ea doar prieten sa nu mai tineti legatura de loc.

| Boy91 explică (pentru Freya1):

Daca tu ai fi fericita cu persoana de langa tine, l-ai mai cauta pe fostul?

| Freya1 a răspuns (pentru Boy91):

Eu cu fostul sunt prietena.Nu mai am sentimente de iubire dar am ramas prieteni si sunt foarte fericita cu actualul.
Poate vrei sa te minti, dar te minti degeaba. Poate chiar e ok cu actualul dar inca nu ii e indemana fara tine, si si daca nu i-ar fi bine cu actualul cu tine tot nu va ajunge la fericirea suprema, tot se va termina pana la urma.
Ti-am spus, cred ca e doar obisnuinta de bine de rau avea pe cineva acolo si o siguranta, te tine cald ca sa stie ca daca cumva nu ii convine ceva in actuala relatie stie ca are unde sa mearga.

| Andreeush a răspuns:

Nu te deranjează că are pe altul dar se vede și cu tine?

| Boy91 explică (pentru Andreeush):

Umpic ma deranjeaza pentru ca inca tin la ea, dar cel mai tare ma deranjeaza faptul ca ea nu stie ce vrea, in relatia noastra am gresit aman-doi, cum nu i-am mai dat atentia cum si-a gasit pe altul, eu i-am dat pace sa fie fericita

| OrdanKarris a răspuns (pentru Andreeush):

Uite de asta il doreste inapoi, pentru ca nu-l deranjeaza ca are pe altul. Oricat de rationale va credeti cand sunteti puse in fata faptului sunteti paralizate de estrogen.

Fosta lui a vrut sa vada daca e suficient de puternic si fara ea alaturi, a vrut sa vada si daca gaseste pe cineva mai bun. Se pare ca nu a gasit pentru ca Boy91 i-a dovedit ca se poate rupe de dansa. A procedat corect ca ii oferea putina atentie. Asta o face sa se intoarca la el de fiecare data. E si explicatia de ce nu-l iubeste pe actualul. Pentru ca ala e prea atent cu ea. Tipa a impuscat doi iepuri dintr-o lovitura: a experimentat si cu altul si l-a testat si pe fostul, iar acum si-a dat seama ca avea ceva mai bun inainte decat are acum. Din punctul meu de vedere sunteti atat de previzibile si atat de fraiere. Unul ca mine v-ar juca pe degete fara probleme, si fara regrete laughing

| Andreeush a răspuns (pentru Boy91):

Asta e treaba ei.
Dacă tu vrei să fii cu una care oricând te poate înșela e problema ta.

| Emma30555 a răspuns:

Ceva în trecutul vostru nu a fost bine dar probabil te a iubit. Poate ca tu trebuie sa discuți cu ea, sa i spui ca asa nu e în regula și sa o lăsați mai moale, între timp și tu poți sa cauți pe cineva

| OrdanKarris a răspuns:

Tu zici ca ai gresit ca-i ofereai putina atentie. FALS. Ai procedat corect. Ai procedat corect ca nu-i ofereai 100% atentie. Ba chiar as putea spune ca greseala ta a fost ca te indoiesti daca procedezi corect. De fapt ezitarea ta a impins-o in bratele altuia, iar faptul ca-i ofereai putina atentie, minumul necesar este de fapt motivul pentru care inca iti da tarcoale si vrea inapoi. I-ai demonstrat ca poti si fara ea, iar asta nu-i da pace. Unde tu spui ca ai gresit, eu zic ca ai procedat corect. Stiu suna ciudat, si contraintuitiv. Dar nah, muierea e muiere, Muierea nu e rationala, si nu e logica, dar daca ai ambii ochi deschisi sa vezi si nu esti orbit de infatuare, e chiar previzibila si chiar vulnerabila la manipulare, daca intelegi cum zic laughing

| antoniaidk a răspuns:

Pai și nu e vina ta ca tu ii accepți sa vina și sa plece din viața ta când are ea chef?

| Boy91 explică (pentru antoniaidk):

Ai dreptate, mi greu sa ma desprind de ea, dar asta e singura solutie.

| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

Nu te lasa pentru ca e o trf.

| DaniGl a răspuns:

Pentru ca ea știe ca tu încă ții la ea, sau vrea sa se asigure ca nu ai uitat-o. Sau poate nu a trecut peste tot ce a fost intre voi. Sau vrea sa se asigure ca inca este dorita, cu alte cuvinte nu este frumos ce face, sa aibă pe cineva și sa te caute pe tine. Dacă ar fi avut puțin respect pentru celalalt nu făcea lucru asta. Ea profita de pe urma asta, se gândește ca poate nu merge cu cel care este acum, și sa aibă la cine sa se întoarcă.

| LalaMara01 a răspuns:

Din punctul meu de vedere ea încă ține la tine. Ceva încă o ține legată de tine de aceea te caută. E clar ca pentru el nu are sentimente din moment ce ea s-a și culcat cu tine și cel mai probabil nu are remușcări față de el. In el a găsit ceea ce nu ai tu și probabil așteaptă ca tu sa ii apreciezi eforturile și sa începi sa ai un comportament asemanator cu al lui(actualul). In același timp cred ca ii și place neatenția asta a ta, o atrage și mai mult ceea ce uneori e rău, alteori poate fi foarte bine.

| daisukioneechan a răspuns:

Nu vrea sa renunte la tine, sa nu te piarda pentru alta fata, te vrea doar pentru ea. Si daca nu renunti la ea si afla prietenul ei, o sa ti-o iei urat.